Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako si vytvoriť hrošiu kožu

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 07.08.2012

Ak patríte medzi ľudí, ktorých sa dotkne každá kritika, bolí vás každá urážka a robia sa vám v prenesenom význame zakaždým „modriny“, tak patríte k tým, ktorí nemajú vytvorenú hrošiu kožu.
Ako si vytvoriť hrošiu kožu
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Ak patríte medzi ľudí, ktorých sa dotkne každá kritika, bolí vás každá urážka a robia sa vám v prenesenom význame zakaždým „modriny“, tak patríte k tým, ktorí nemajú vytvorenú hrošiu kožu. Ak máte tenkú kožu, cítite každé pichnutie, rany sa vám hoja pomalšie a ťažšie sa zaceľujú. Hrošia koža je schopnosť prispôsobovať sa zmenám a výzvam, ktoré sú kladené životom. Je dôležité mať pevnejšiu, tzv. hrošiu kožu, pretože nie možné bez problémov prehliadať negatívnu spätnú väzbu a žiť v rozprávke tiež nie je reálne. A rovnako je dôležité nenechať sa zakaždým vykoľajiť nepríjemnou poznámkou, či urážkou.

Nie je na škodu, ak ste citliví, ale nemalo by vás to obmedzovať a brániť v dosahovaní vašich cieľov.

Citlivosť si môžete zanechať aj v prípade, že si vypestujete hrubšiu a odolnejšiu „kožu“, vrstvu, cez ktorú tak ľahko neprenikne útok z okolia. Okrem toho tým môžete získať aj reálnejší obraz o svete a o sebe. Ľudia, ktorí sa vyhýbajú kritike sa niekedy aj ochudobňujú o to, čo je na nej konštruktívne.

Podľa niektorých autorov motivačnej literatúry je v tomto prípade prínosom, ak si sami pre seba budete filtrovať spätnú väzbu. Nie je možné riešiť každú poznámku, kritiku a urážku rovnakým spôsobom bez toho, aby ste nemali pocit, že za nič nestojíte.

Podľa niektorých zdrojov sa dá spätná väzba rozdeľovať na:

Urážky

Urážky, ktoré sú založené hlavne na emóciách a nie na racionálnych úvahách. Je to forma útoku, väčšinou na ľudské správanie, charakter alebo iné a neprináša obvykle nič konštruktívne. Je možné premýšľať nad jej obsahom, a ak nie je podložená reálnym základom, je dobré ju odignorovať.

Kritika

Kritika sa väčšinou nepočúva ľahko, ale jedná sa väčšinou o nepríjemne podané návrhy na zlepšenie a snahu poskytnúť dobré rady. Každopádne by mohla byť konštruktívna, preto by sa nemala hneď odmietať. Množstvo ľudí na ňu reaguje citlivo, ale treba zmeniť prístup, strhnúť z kritiky spôsob podania a sústrediť sa len na obsah a informácie, ktoré prináša.

Nezáujem

Nezáujem dokáže nahnevať a veľmi, ale môže sa považovať tiež za určitý druh kritiky. Treba popremýšľať, či má nezáujem reálny základ, či je spôsobený človekom, ktorému je adresovaný a konkrétne analyzovať, čo ho vyvoláva. Ak si situácia vyžaduje prekonanie nezáujmu, je vhodné popremýšľať nad zmenou prístupu a skúsiť ho prekonať.
 
K ďalším pomôckam na vytvorenie hrubšej kože je starostlivosť o blízke vzťahy. Pokiaľ v nich je porozumenie a dôvera, pozitívna spätná väzba a opora, nemusíte sa báť útokov alebo urážok a môžete si u nich overovať ako vás vnímajú bez strachu, že ich stratíte. Starajte sa aj sami o seba! Ak budete v pohode, nebudete napr. unavení, tak sa vám bude lepšie čeliť problémom. Doprajte si relax, správnu životosprávu, pohyb a občas sa rozmaznajte. Taktiež je dobré pripomínať si vlastné úspechy, či už malé alebo veľké. Niekedy je úspechom aj ožehliť bielizeň práve vtedy, keď sa vám nechce.

Môže sa stať, že urážka alebo nepríjemná poznámka zabolí viac ako by mala. Stáva sa to hlavne vtedy, keď sa dotýka starej rany alebo krivdy z minulosti. V takom prípade pomáha rozobratie situácie na drobné a uvedomenie si toho, že viac ako samotná urážka bolí rana z minulosti.

Na hrubšej koži sa dá popracovať. Ale aj v prípade, že si ju vypestujete, môže sa vám stať, že občas popáli alebo pichne dobre mierená „strela“ od človeka, ktorý vás pozná a dokáže preraziť pancier.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Odbory požadujú, aby sa vláda začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.
pred 8 rokmi
Tento prípad potvrdzuje potrebu vzdelávania zamestnancov v oblasti phishingu a dátovej bezpečnosti vo všeobecnosti.
pred 9 rokmi
V stredu o tom informoval hovorca spoločnosti BMW Mathias Schmidt.
pred 8 rokmi
Mimoriadne chytľavá tanečná nahrávka, na ktorú si autor a spevák pripravil najmodernejšie tanečné prvky a dokonalú elektronickú produkciu, čo dohromady prináša sound roku 2013.
pred 9 rokmi
Americký hudobník Lenny Kravitz začal pracovať na svojom desiatom albume, ktorý sa bude volať Negrophilia.
pred 9 rokmi
V piatok bude možné od rána do večera osobne spoznať špičkových slovenských vedcov, zistiť, aká je ich práca a byť súčasťou experimentov z rôznych oblastí vedy.
pred 7 rokmi
Snímku z dielne Oľgy Záblackej si prišlo pozrieť 5174 ľudí.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT