Spánok má vplyv na aktivitu, kognitívne funkcie ako pozornosť alebo myslenie, ale aj na náladu a emocionálne prežívanie. Preto je dôležitá jeho kvalita.
Zdroj obrázku: StockFreeImages
Spánok, ako vieme, je dôležitý z viacerých príčin. Má vplyv na aktivitu, kognitívne funkcie ako pozornosť alebo myslenie, ale aj na náladu a emocionálne prežívanie. Preto je dôležitá jeho kvalita.
Zásluhou stresu, zhonu a aj z iných príčin narastá percento ľudí, ktorí majú so spánkom problémy. Či už spia plytko, prebúdzajú sa viackrát počas noci, zobúdzajú sa nadránom alebo nemôžu zaspať a prevaľujú sa na posteli až do rána. Preto treba venovať pozornosť kvalite spánku. Z tých „osvedčených“ ľudových spôsobov sa používa pohárik niečoho silnejšieho alebo vína, čo však pomôže len krátkodobo a z dlhodobejšieho hľadiska môže niesť riziko závislosti rovnako ako lieky na spanie na predpis. Po nejakej dobe sa bez nich človek nezaobíde a siaha po nich stále častejšie. Namiesto týchto prostriedkov môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku pár jednoduchých trikov.
Cvičenie
Prvým z nich je cvičenie. Štúdie dokázali, že cvičenie počas dňa zrýchľuje dobu zaspávania a pozitívne pôsobí aj na kvalitu spánku. Dôležité okrem samotného cvičenia je aj jeho načasovanie, kým niekto nemá problém hodinu po tréningu zaspať ako drevo, iného táto aktivita len viac nabudí a spánok sa oddiali. Pravidelné cvičenie dopoludnia alebo popoludní by mohlo byť optimálne.
8 hodín spánku
Práca, rodina, voľný čas, médiá. To všetko na úkor spánku. Bežný človek namiesto odporúčaných ôsmych hodín spí často len 5-6 hodín. A to nehovoríme o študentoch, ktorí spia ešte menej. Správna doba spánku je síce pre každého jedinca čiastočne individuálna, ale podľa výskumov by mala predsa len trvať 7 až 9 hodín. Nedostatok, ale aj prebytok sa odráža na celkovej výkonnosti, ale aj na prežívaní človeka.
Prostredie
Rovnako dôležité je aj prostredie spánku. I keď je zaspávanie pri pustenej televízii, rádiu či s telefónom bežné, nie je správne. Podľa vedcov skúmajúcich kvalitu spánku, by sa malo zaspávať v pokojnom, tichom a tmavom prostredí s chladnejšou klímou. Na dosiahnutie týchto podmienok sa používajú aj masky na oči, či štuple do uší.
Pitný režim
Treba si dávať pozor aj na to, čo cez deň robíme. Pri pracovnom tempe to nie je niekedy jednoduché, ale na kvalitu spánku má vplyv aj uspokojovanie bežných fyziologických potrieb. Napríklad adekvátny príjem tekutín počas dňa. Veď ten, kto nepije celý deň a snaží sa to dohnať večer, sa nemôže diviť, že nemôže spať.Rovnako je to tak aj s kofeínom, pozorujte sami na sebe, kedy si môžete dať poslednú kávu. Niekto znesie aj o deviatej večer, napriek tomu o desiatej spí ako dieťa, iní si nemôžu dať kávu po piatej, inak majú problém zaspať.
Strava
Pozitívne vplýva aj strava. Hoci veľké jedlá sa zvyčajne neodporúčajú pred spaním, niektoré ľahké občerstvenia podporujú spánok. Napr. teplé mlieko a jogurt, pretože mnoho mliečnych výrobkov obsahuje vápnik a tryptofán, ktoré napomáhajú spánku. Večer sa neodporúča ani čokoláda, pretože môže obsahovať kofeín. Povzbudzujúce účinky má aj čaj, preto si treba správne vybrať. Odporúča sa harmančekový alebo levanduľový.
Meditácia
Pomôcť môže aj meditácia, či relaxácia. Nemáte chuť spať? Ste príliš nabudení? Práve krátka, napr. 15-20 minútová meditácia vás môže upokojiť a správne naladiť.
Spôsobov a babských rád je mnoho, rovnako ako aj liekov na predpis pri nespavosti, ale pri sebapozorovaní sami prídete na to, čo vám najlepšie prospieva a najmenej škodí.