Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako ovplyvňujú deti piesne o sexe?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 29.05.2013

Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi.
Ako ovplyvňujú deti piesne o sexe?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Piesne hrané v rádiách, ale aj na hudobných kanáloch v televízii majú rôznorodý obsah. Tí, čo nerozumejú textu, pretože je v inom jazyku, si ani neuvedomujú, že ich obľúbená pieseň /obľúbená pre melódiu piesne, či pekný tón hlasu/ nemusí svojim obsahom korešpondovať s ich názormi, či postojmi. Či už je to hip-hop, rap, pop alebo rock, veľa populárnej hudby zameranej na dospievajúcu mládež obsahuje sexuálny podtext. A ako na nás môžu tieto texty vplývať, či ako vplyvňujú deti? To sa snažili zistiť výskumníci Cougar Hall, Joshua H. West, a Shane Hill z Brigham Young University v Provo v Utahu.

Všimli si totiž trend rastúceho využívania sexuálne explicitných textov v hudbe. Ich závery vedú k zamysleniu nielen pre pedagógov v školách, ktorých cieľom je podporiť zdravý sexuálny vývoj a prevenciu rizikového správania, ale oslovuje aj rodičov, ktorí vhodnými dialógmi so svojimi deťmi môžu aspoň čiastočne usmerňovať sexuálne správanie svojich detí.

Podľa ich výsledkov sa množstvo hudby, ktorú 8-18 roční počúvajú dramaticky zvýšilo o 45 percent v posledných rokoch so stúpajúcou popularitou MP3 prehrávačov, ako je napr. iPod. Predchádzajúci výskum ukázal, že existuje silná súvislosť medzi vystavením sexualite v médiách (na obrazovke a v hudbe) a sexuálnej aktivite. Dospievajúci majú tendenciu preceňovať sexuálnu aktivitu svojich rovesníkov a jedným zo zdrojov tohto nepochopenia sú zábavné médiá.

V tejto štúdii vedci analyzovali texty najúspešnejších 100 piesní z každoročného rebríčka Billboard Hot 100 v období rokov 1959 až 2009. Zistili, že muži a nebelošskí umelci častejšie písali piesne so sexuálnymi textami v posledných dvoch desaťročiach, a zároveň sa zistilo väčšie množstvo sexuálnych odkazov celkovo v roku 2009 ako v roku 1959.

Samozrejme nie všetky texty sú rovnaké a nemajú tým pádom rovnaký vplyv, ale určité texty o sexe môžu mať negatívny dopad na prežívanie a správanie tínedžerov. Najmä u dievčat môžu viesť k posudzovaniu osobnej hodnoty na sexuálnej úrovni, čo vedie len k zlému obrazu tela, k depresiám, k poruchám príjmu potravy a k zneužívaniu návykových látok.

Autori tvrdia, že ich zistenia vyvolávajú vážne obavy týkajúce sa propagácie nezdravých sexuálnych správ v hudbe. Došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi. Zároveň podsúvajú mladým ženám, že ich hodnota v spoločnosti je poskytovať sexuálne potešenie ostatným. Texty zobrazujúci muža ako "sexuálne mašiny," ženy ako sexuálne objekty s explicitnými odkazmi na sexuálne akty môžu s väčšou pravdepodobnosťou vyvolať predčasné sexuálne správanie na rozdiel od textov, kde sú sexuálne odkazy zahalené, zistila štúdia.

Iná štúdia vychádzala z telefonických rozhovorov s účastníkmi vo veku 12 až 17 rokov - tento výskum bol realizovaný až v roku 2001. Nadväzujúce rozhovory boli vykonané v rokoch 2002 a 2004, aby sa zistilo, či výber hudby ovplyvnil následné správanie. Podľa výsledkov respondenti považovali texty piesní za pravdivé a usmerňovali ich správanie.

Vzhľadom na uvedené, by bolo dobré, aby si spoločnosť uvedomila ako vplývajú texty piesní na sexuálne správanie adolescentov. Pieseň je ako príbeh a dospievajúci sú vystavení piesňam, ktoré menia ich budúci potenciál a príležitosti. Počúvajú príbehy, ktoré im ukazujú skreslenú predstavu o ľudskom správaní, o vzťahoch, ale aj o láske.

Zdroj: http://www.springer.com, http://dtsdapache.hershey.k12.pa.us/wpmu/engcomp3/2011/05/16/a-dangerous-melody-how-music-lyrics-affect-teens/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/ako-ovplyvnuju-deti-piesne-o-sexe/

Človek dnešnej doby má chorobne až 10 krát zvýšený sexuálny pud a zo sexu sme si urobili kult.

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Riadiace systémy amerických bezpilotných lietadiel typu Predator a Reaper napadol počítačový vírus.
pred 7 rokmi
Da Vinciho kód v mäkkej väzbe vo Veľkej Británii prekonal hranicu milión predaných výtlačkov za 36 týždňov, prvému dielu erotickej trilógie autorky E. L. James sa to podarilo už za 11 týždňov.
pred 8 rokmi
Cena za tridsaťosem automobilových veteránov, rozmiestnených tak, aby vyzerali ako Stonehenge, je 300-tisíc dolárov (v prepočte takmer 212-tisíc eur).
pred 6 rokmi
Toyota Winglet, ktorú prvý raz predstavila japonská automobilka v roku 2008, umožňuje ľahkú a bezpečnú individuálnu dopravu.
pred 4 rokmi
Poetický film, nakrútený na 35mm filmový materiál prináša jednoduchý príbeh – metaforickú filmovú báseň.
pred 7 rokmi
Hoci meno Lina Mayer sa na slovenskej hudobnej scéne objavilo prvýkrát spolu so singlom Dream, mladá speváčka z Košíc nie je v tejto brandži žiadnym nováčikom.
pred 8 rokmi
Honda sa stane najnovším členom programu CEP, čo predstavuje ďalší stimul v procese rozširovania technológie vodíkových palivových článkov v Európe.
pred 6 rokmi
Pieseň pochádza z ich ôsmej štúdiovky In A World Like This, ktorý sa dostane do predaja 30. júla.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT