Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako ovplyvňujú deti piesne o sexe?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 29.05.2013

Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi.
Ako ovplyvňujú deti piesne o sexe?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Piesne hrané v rádiách, ale aj na hudobných kanáloch v televízii majú rôznorodý obsah. Tí, čo nerozumejú textu, pretože je v inom jazyku, si ani neuvedomujú, že ich obľúbená pieseň /obľúbená pre melódiu piesne, či pekný tón hlasu/ nemusí svojim obsahom korešpondovať s ich názormi, či postojmi. Či už je to hip-hop, rap, pop alebo rock, veľa populárnej hudby zameranej na dospievajúcu mládež obsahuje sexuálny podtext. A ako na nás môžu tieto texty vplývať, či ako vplyvňujú deti? To sa snažili zistiť výskumníci Cougar Hall, Joshua H. West, a Shane Hill z Brigham Young University v Provo v Utahu.

Všimli si totiž trend rastúceho využívania sexuálne explicitných textov v hudbe. Ich závery vedú k zamysleniu nielen pre pedagógov v školách, ktorých cieľom je podporiť zdravý sexuálny vývoj a prevenciu rizikového správania, ale oslovuje aj rodičov, ktorí vhodnými dialógmi so svojimi deťmi môžu aspoň čiastočne usmerňovať sexuálne správanie svojich detí.

Podľa ich výsledkov sa množstvo hudby, ktorú 8-18 roční počúvajú dramaticky zvýšilo o 45 percent v posledných rokoch so stúpajúcou popularitou MP3 prehrávačov, ako je napr. iPod. Predchádzajúci výskum ukázal, že existuje silná súvislosť medzi vystavením sexualite v médiách (na obrazovke a v hudbe) a sexuálnej aktivite. Dospievajúci majú tendenciu preceňovať sexuálnu aktivitu svojich rovesníkov a jedným zo zdrojov tohto nepochopenia sú zábavné médiá.

V tejto štúdii vedci analyzovali texty najúspešnejších 100 piesní z každoročného rebríčka Billboard Hot 100 v období rokov 1959 až 2009. Zistili, že muži a nebelošskí umelci častejšie písali piesne so sexuálnymi textami v posledných dvoch desaťročiach, a zároveň sa zistilo väčšie množstvo sexuálnych odkazov celkovo v roku 2009 ako v roku 1959.

Samozrejme nie všetky texty sú rovnaké a nemajú tým pádom rovnaký vplyv, ale určité texty o sexe môžu mať negatívny dopad na prežívanie a správanie tínedžerov. Najmä u dievčat môžu viesť k posudzovaniu osobnej hodnoty na sexuálnej úrovni, čo vedie len k zlému obrazu tela, k depresiám, k poruchám príjmu potravy a k zneužívaniu návykových látok.

Autori tvrdia, že ich zistenia vyvolávajú vážne obavy týkajúce sa propagácie nezdravých sexuálnych správ v hudbe. Došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi. Zároveň podsúvajú mladým ženám, že ich hodnota v spoločnosti je poskytovať sexuálne potešenie ostatným. Texty zobrazujúci muža ako "sexuálne mašiny," ženy ako sexuálne objekty s explicitnými odkazmi na sexuálne akty môžu s väčšou pravdepodobnosťou vyvolať predčasné sexuálne správanie na rozdiel od textov, kde sú sexuálne odkazy zahalené, zistila štúdia.

Iná štúdia vychádzala z telefonických rozhovorov s účastníkmi vo veku 12 až 17 rokov - tento výskum bol realizovaný až v roku 2001. Nadväzujúce rozhovory boli vykonané v rokoch 2002 a 2004, aby sa zistilo, či výber hudby ovplyvnil následné správanie. Podľa výsledkov respondenti považovali texty piesní za pravdivé a usmerňovali ich správanie.

Vzhľadom na uvedené, by bolo dobré, aby si spoločnosť uvedomila ako vplývajú texty piesní na sexuálne správanie adolescentov. Pieseň je ako príbeh a dospievajúci sú vystavení piesňam, ktoré menia ich budúci potenciál a príležitosti. Počúvajú príbehy, ktoré im ukazujú skreslenú predstavu o ľudskom správaní, o vzťahoch, ale aj o láske.

Zdroj: http://www.springer.com, http://dtsdapache.hershey.k12.pa.us/wpmu/engcomp3/2011/05/16/a-dangerous-melody-how-music-lyrics-affect-teens/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/ako-ovplyvnuju-deti-piesne-o-sexe/

Človek dnešnej doby má chorobne až 10 krát zvýšený sexuálny pud a zo sexu sme si urobili kult.

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Juhokórejská automobilka Kia odhalí na Medzinárodnej automobilovej výstave vo Frankfurte nad Mohanom štúdiu štvordverového športového sedanu.
pred 7 rokmi
Ďalší ročník bude venovaný životnému jubileu čestnej riaditeľky festivalu Božidary Turzonovovej.
pred 5 rokmi
Podľa hlavného stratéga Sberbank Slovensko Martina Barta Slováci v tomto roku predpokladajú kratšie dovolenky a až 40 % z nich bude tráviť voľné chvíle na Slovensku.
pred 8 rokmi
Filmovým fanúšikom a fanúšičkám sa spomedzi všetkých schopností superhrdinov najviac páči rýchle samoliečenie Wolverina.
pred 6 rokmi
Na nákladoch sa bude zo 60 percent podieľať štát, zvyšok pokryjú sponzori
pred 6 rokmi
Na nahrávke, ktorá vyjde 1. októbra, sa bude nachádzať jedenásť skladieb, pričom deluxe verzia prinesie ešte o dve viac.
pred 6 rokmi
Rozľahlé nádvorie muzeálnej štvrte MuseumsQuartier (MQ), kde nájdete medzi inými Leopoldovo múzeum, Kunsthalle Wien, Múzeum moderného umenia MUMOK, quartier21, detské múzeum ZOOM alebo Centrum architektúry, prináša aj toto leto pestrý program.
pred 5 rokmi
Ako hosť večera sa predstaví aj herec Tomáš Vravník, ktorý so skupinou predvedie hit Jamesa Browna I Feel Good.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT