Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako ovplyvňujú deti piesne o sexe?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 29.05.2013

Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi.
Ako ovplyvňujú deti piesne o sexe?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Piesne hrané v rádiách, ale aj na hudobných kanáloch v televízii majú rôznorodý obsah. Tí, čo nerozumejú textu, pretože je v inom jazyku, si ani neuvedomujú, že ich obľúbená pieseň /obľúbená pre melódiu piesne, či pekný tón hlasu/ nemusí svojim obsahom korešpondovať s ich názormi, či postojmi. Či už je to hip-hop, rap, pop alebo rock, veľa populárnej hudby zameranej na dospievajúcu mládež obsahuje sexuálny podtext. A ako na nás môžu tieto texty vplývať, či ako vplyvňujú deti? To sa snažili zistiť výskumníci Cougar Hall, Joshua H. West, a Shane Hill z Brigham Young University v Provo v Utahu.

Všimli si totiž trend rastúceho využívania sexuálne explicitných textov v hudbe. Ich závery vedú k zamysleniu nielen pre pedagógov v školách, ktorých cieľom je podporiť zdravý sexuálny vývoj a prevenciu rizikového správania, ale oslovuje aj rodičov, ktorí vhodnými dialógmi so svojimi deťmi môžu aspoň čiastočne usmerňovať sexuálne správanie svojich detí.

Podľa ich výsledkov sa množstvo hudby, ktorú 8-18 roční počúvajú dramaticky zvýšilo o 45 percent v posledných rokoch so stúpajúcou popularitou MP3 prehrávačov, ako je napr. iPod. Predchádzajúci výskum ukázal, že existuje silná súvislosť medzi vystavením sexualite v médiách (na obrazovke a v hudbe) a sexuálnej aktivite. Dospievajúci majú tendenciu preceňovať sexuálnu aktivitu svojich rovesníkov a jedným zo zdrojov tohto nepochopenia sú zábavné médiá.

V tejto štúdii vedci analyzovali texty najúspešnejších 100 piesní z každoročného rebríčka Billboard Hot 100 v období rokov 1959 až 2009. Zistili, že muži a nebelošskí umelci častejšie písali piesne so sexuálnymi textami v posledných dvoch desaťročiach, a zároveň sa zistilo väčšie množstvo sexuálnych odkazov celkovo v roku 2009 ako v roku 1959.

Samozrejme nie všetky texty sú rovnaké a nemajú tým pádom rovnaký vplyv, ale určité texty o sexe môžu mať negatívny dopad na prežívanie a správanie tínedžerov. Najmä u dievčat môžu viesť k posudzovaniu osobnej hodnoty na sexuálnej úrovni, čo vedie len k zlému obrazu tela, k depresiám, k poruchám príjmu potravy a k zneužívaniu návykových látok.

Autori tvrdia, že ich zistenia vyvolávajú vážne obavy týkajúce sa propagácie nezdravých sexuálnych správ v hudbe. Došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi. Zároveň podsúvajú mladým ženám, že ich hodnota v spoločnosti je poskytovať sexuálne potešenie ostatným. Texty zobrazujúci muža ako "sexuálne mašiny," ženy ako sexuálne objekty s explicitnými odkazmi na sexuálne akty môžu s väčšou pravdepodobnosťou vyvolať predčasné sexuálne správanie na rozdiel od textov, kde sú sexuálne odkazy zahalené, zistila štúdia.

Iná štúdia vychádzala z telefonických rozhovorov s účastníkmi vo veku 12 až 17 rokov - tento výskum bol realizovaný až v roku 2001. Nadväzujúce rozhovory boli vykonané v rokoch 2002 a 2004, aby sa zistilo, či výber hudby ovplyvnil následné správanie. Podľa výsledkov respondenti považovali texty piesní za pravdivé a usmerňovali ich správanie.

Vzhľadom na uvedené, by bolo dobré, aby si spoločnosť uvedomila ako vplývajú texty piesní na sexuálne správanie adolescentov. Pieseň je ako príbeh a dospievajúci sú vystavení piesňam, ktoré menia ich budúci potenciál a príležitosti. Počúvajú príbehy, ktoré im ukazujú skreslenú predstavu o ľudskom správaní, o vzťahoch, ale aj o láske.

Zdroj: http://www.springer.com, http://dtsdapache.hershey.k12.pa.us/wpmu/engcomp3/2011/05/16/a-dangerous-melody-how-music-lyrics-affect-teens/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/ako-ovplyvnuju-deti-piesne-o-sexe/

Človek dnešnej doby má chorobne až 10 krát zvýšený sexuálny pud a zo sexu sme si urobili kult.

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Združenie spustilo webovú stránku www.zadobruvolbu.sk
pred 6 rokmi
Píše sa rok 2076 a Potomkovia vyzbrojení smrtiacim vírusom nakazili ľudstvo až do takej miery, že novonarodeným deťom, ktoré sa dožívajú priemerne 56 hodín, už nedávajú mená, ale len evidenčné čísla.
pred 3 rokmi
Nemecká kapela Masterplan mieri na Slovensko. Masterplan zahrá v pozmenenej zostave, ktorú si priaznivci vychutnajú iba na Slovensku.
pred 5 rokmi
Wolverine (Hugh Jackman), najslávnejší hrdina zo ságy X-Men, sa vo svojom novom dobrodružstve pozrie do súčasného Japonska, aby tam otestoval svoju nesmrteľnosť na ostrí samurajských mečov.
pred 7 rokmi
Ak sa potvrdia neoficiálne správy, Piráti Karibiku 4 bude iba ôsmim filmom v histórii, ktorému sa podarilo pokoriť v tržbách hranicu jednej miliardy amerických dolárov
pred 18 rokmi
V posledných rokoch sme svedkami nárastu obľúbenosti malých vozidiel.
pred 3 rokmi
Desiaty prípad Harryho Holea Policie, celosvetovo úspešného nórskeho spisovateľa Jo Nesba, tradične v skvelom podaní Hynka Čermáka, vychádza ako audiokniha.
pred 5 rokmi
"Keď sú v hre americké záujmy... americký súdny systém prijíma nespravodlivo tvrdé rozhodnutia," konštatuje predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí pre oblasť ľudských práv.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT