Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako nabrať sebadôveru?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 11.11.2011

Stretávame sa s tým dennodenne, so sebadôverou ľudí, ktorí na jej základe dokážu dosiahnuť úspechy aj tam, kde iní nemôžu uspieť. Ako nabrať sebadôveru?
Ako nabrať sebadôveru?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Stretávame sa s tým dennodenne, so sebadôverou ľudí, ktorí na jej základe dokážu dosiahnuť úspechy aj tam, kde ľudia, ktorí sa boja, nemôžu uspieť. Máme dojem, že aj pôsobia výraznejšie, vidno ich aj v dave ľudí. Akoby si vlastné sebavedomie neniesli len vo vnútri, ale aj ako výrazný kus oblečenia alebo doplnok, ktorý dokáže okolie registrovať a neprehliadať.

Sebavedomý človek sa prejavuje nielen v komunikácii s ľuďmi alebo v dosahovaní svojich cieľov a iných úspechov, ale aj v postoji, v držaní tela, v chôdzi a iných neverbálnych znakoch. Zdravá sebadôvera alebo sebavedomie je nevyhnutnou súčasťou ambiciózneho človeka. A naopak máme okolo seba aj ľudí, ktorí sebavedomia nemajú toľko. A ako si môžu pomôcť?

Napätý človek nedokáže tak dobre ovládať svoj prejav ako uvoľnený.

So sebavedomím sa človek nerodí ale stačí si vypomôcť aj s týmito radami:
V prvom rade sa snažte pôsobiť sebavedome. Všímajte si reč tela seba, ale aj ľudí, ktorí podľa vás sú sebavedomí. Stoja vzpriamene, nehrbia sa. Gestikulácia podčiarkuje ich prejav, jednajú a hovoria s pokojom. Hovoria premyslene a stoja si za vlastným názorom. Chce to len cvik, ale po čase zistíte, že váš postoj presviedča okolie, ale aj vás samotných o tom, že máte na to, aby ste získali sebadôveru. Svojim telom hovoríte ako sa cítite a podľa toho s vami ostatní jednajú. Nejde len o imitáciu svojich idolov, alebo ľudí, ktorí ľahšie dosiahnu svoje, ale o prevzatie úspešných spôsobov jednania s ľuďmi a zaraďovanie ich do svojho arzenálu.
yoga
Cvičte dýchanie a rôzne iné relaxačné techniky, aby ste sa mohli kedykoľvek to bude potrebné uvoľniť. Napätý človek nedokáže tak dobre ovládať svoj prejav ako uvoľnený.
 
A samozrejme, kde je potreba niečo zmeniť, tam treba mať aj trpezlivosť a vytrvalosť niečo sa naučiť. V komunikácii sa snažte v sebaprezentácii nebagatelizovať sám seba. Pochváľte sa. Odstráňte zo svojho slovníka zbytočné slová, ku ktorým patrí „proste“, „tak nejak“, „dúfam“. Poproste iných ľudí, ktorým dôverujete, aby vám povedali čo vo vašom prejave vnímajú ako prejav nízkej sebadôvery a snažte sa tieto znaky následne eliminovať. Myslite na tón hlasu, výšku hlasu, tempo reči. Neverbálna komunikácia je veľmi dôležitá.

Dôležité je spraviť prvý krok a vydržať

1. krok

Nenechať sa odradiť neúspechom, únavou alebo zlým dňom. Vždy a vo všetkom treba postupovať pomaly a je lepšie sa niečo naučiť a osvojiť si to poriadne ako využívať niečo len niekedy. Premýšľajte nad svojimi rozhodnutiami, nerobte nič unáhlene a nedávajte najavo ak si nie ste svojím rozhodnutím istí. Nebude mať pre ostatných dostatočnú váhu.

2. krok

Posilňovať vás budú aj vaše minulé úspechy, spomínajte na to, čo ste kedy dosiahli a skúste si určiť, ktoré vaše danosti vám v jednotlivých úspechoch pomohli a prečo. Následne skúšajte tieto vzorce správania opakovať v situáciách, ktoré sa vám na to zdajú vhodné. A prestaňte myslieť na neúspechy aj keby ich malo byť viac. Snažíte sa predsa zmeniť svoj život.

3. krok

Rozvrhnite si deň tak, aby ste dokázali všetko zvládnuť, zamyslite sa nad tým, v ktorú dennú dobu urobíte najviac práce, kedy sa dokážete najlepšie sústrediť a naplánujte si najnáročnejšie úlohy práve na túto hodinu. Zaraďujte si do svojho denného režimu dostatok odpočinku.

4. krok

Snažte sa o seba starať, zanedbaný zovňajšok skôr potláča sebadôveru ako by ju mal vytvárať a upevňovať. A vo svojom okolí sa snažte mať ľudí, ktorým na vás záleží a ktorí vás budú podporovať na ceste hľadania alebo obnovovania stratenej sebadôvery. Človek môže byť akokoľvek silný, ale podporu okolia potrebuje.

Zdroj: Yeung, Rob: Sebedúvěra – umění získat cokoliv chcete, Grada 2009
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Legendárny robot z budúcnosti sa vrátil už tretí raz, aby zachránil život Johna Connora.
pred 7 rokmi
Akoby ste čítali nesmrteľnú Angeliku. Je to nová Benzoniová.
pred 6 rokmi
Poisťovňa Generali Slovensko eviduje za uplynulý týždeň desiatky škôd, pri ktorých vodiči dostali šmyk, vozidlo nedokázali ubrzdiť alebo ovládať v zákrutách a pri odbáčaní.
pred 4 rokmi
Najhľadanejší muž trvá dve hodiny, ktoré však ubehnú neuveriteľne rýchlo. Nie je čas na nudu. Issov život sa v tomto filme za niekoľko dní zmení o 180 stupňov.
pred 15 rokmi
Spočíva na podlahovej plošine Corsy, má o 140 mm dlhší rázvor náprav a vo variabilite sa vyrovná väčšej Zafire.
pred 7 rokmi
Boom SUV ešte stále neprešiel, no kým donedávna sa pozeralo hlavne na veľkosť a imidž, dnes medzi priority patrí už aj hospodárnosť.
pred 7 rokmi
Americký herec Ben Stiller bude hlavnou hviezdou pripravovaného komediálneho seriálu HBO s názvom All Talk.
pred 6 rokmi
Speváčka hneď na začiatku dala znať, že nie všetko bude tak ako zvyčajne a na jej nový album si fanúšikovia budú musieť nejaký čas počkať. Oplatilo sa.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT