Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako mať silnú vôľu?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 27.07.2011

Stáva sa vám, že máte cieľ, chcete niečo dosiahnuť a aj sa začnete snažiť, ale nedarí sa vám? Prinášame zopár rád, ako nadobudnúť pevnú vôľu.
Ako mať silnú vôľu?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Stáva sa vám, že máte cieľ, chcete niečo dosiahnuť a aj sa začnete snažiť, ale nedarí sa vám? Napríklad chcete prestať fajčiť - ale už po niekoľkých hodinách, niektorí po dňoch opäť siahnete po odopieranej cigarete. Pri premýšľaní nad zlyhaním väčšinou počúvame, že dotyčný alebo dotyčná má slabú vôľu. Tak by bolo dobré sa pozrieť na to, čo to tá vôľa vlastne je.

Aby sa dalo hovoriť o vôli, musia byť splnené nasledovné podmienky:

1/ Človek si musí vedieť predstaviť cieľ, dôsledky snaženia
2/ Musí vynaložiť určitú energiu na dosiahnutie cieľa
3/ Mal by byť motivovaný, musí ho niečo viesť k rozhodnutiu dosahovať vytýčený cieľ
4/ Poznáva prostriedky pomáhajúce k dosahovaniu cieľa
5/ Dosiahnutý cieľ uspokojí a uvoľní tenziu, ktorá toto snaženie sprevádza

Človek disponuje aj vlastnosťami, ktoré sprevádzajú vôľové konanie a tými sú:

Svedomitosť, čo znamená podriaďovanie síl človeka cieľovej aktivite.
Rozhodnosť, ktorú sprevádza racionalita a nie pochybnosti, či nedôvera vo vlastné schopnosti.
Vytrvalosť, ktorú sprevádza sebadisciplína a ktorá zabezpečuje výdrž až do dosiahnutia cieľa.
Odvaha dokončiť začaté aj napriek prekážkam, ktoré človek zdoláva.
Zodpovednosť voči sebe a iným.

Ako teda bojovať so „slabou vôľou“?

Prečítali ste si, že „silná vôľa“, teda konanie, ktoré vedie k cieľu závisí od určitých osobnostných vlastností, ktorými určitou mierou disponuje každý človek. Úspech našich predsavzatí teda závisí od toho do akej miery má tieto vlastnosti silné a či sa na ne môžeme spoľahnúť. Ak ste si vedomí toho, že nie ste napr. dostatočne vytrvalí, musíte sa najskôr trénovať v tejto oblasti, aby ste boli neskôr úspešní aj pri dosahovaní iných cieľov. Skúšajte si dávať malé, čiastkové ciele a odmeňujte sa za ich zvládanie. To vám pomôže upevňovať pozitívne správanie a trénovať vytrvalosť. Človek, ktorý ide prvý krát behať, tiež nezvládne 40 minút naraz, musí si postupne zvyšovať rýchlosť aj čas a postupne dokáže prekonať sám seba a zvládnuť to. Je možné, že vytrvalosť vám nechýba, ale máte problém s inými vlastnosťami, ktoré sa spomenuli. Platí rovnaký princíp - skúšajte si na malých cieľoch trénovať svoje sily a zdokonaľovať sa a potom to pôjde aj na iných frontoch. Je to v každom prípade boj, ale výsledky väčšinou stoja za to, veď ciele si dávame preto, že túžime po ich dosiahnutí, no nie?
 

Vyskytujú sa aj poruchy vôle:

Abúlia je strata schopnosti začať akúkoľvek činnosť.
Hypobúlia je v podstate nerozhodnosť, človek sa nevie donútiť začať činnosť. Môže sa objavovať pri depresii, pri neurotických poruchách alebo pri pocitoch vyčerpanosti.
Hyperbúlia je charakteristická energickosťou, rozhodnosťou, nadmerným úsilím a býva prítomná pri manických stavoch, po požití rôznych liekov na stimuláciu alebo po požití drog, či u paranoidne akcentovaných osobnostiach.

Tie sa však vyskytujú len ojedinele a bývajú spojené s rôznymi psychickými poruchami alebo s prechodnými stavmi. Ak však opakovane trpíte niektorou z uvedených porúch opakovane alebo dlhodobo, nie je od veci poradiť sa s odborníkom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Spoločnosť HP obohatila svoje portfólio monitorov o nové LED monitory určené pre profesionálne využitie - HP ZR2740w, ZR2440w a ZR2240w.
pred 6 rokmi
Autorka knižných bestsellerov pre ženy Jana Benková má za sebou veľmi úspešný rok. Za rok 2012 sa stala najpredávanejšou autorkou vydavateľstva Motýľ.
pred 7 rokmi
Volkswagen Tiguan R-Line, ktorého výrobu zabezpečuje Volkswagen R GmbH, má bohatšiu výbavu o tzv. exteriérový a interiérový paket.
pred 6 rokmi
V žiadnom prípade to nie je prvé filmové spracovanie klasického románu Victora Huga. Legendárny príbeh sa však okrem filmového spracovania dočkal i muzikálového prevedenia.
pred 7 rokmi
Slovensko sa zapojilo do medzinárodného cvičenia, ktoré má preveriť schopnosti a reakcie našich špecialistov na hrozbu kybernetického útoku
pred 5 rokmi
Carmel Buckingham, mladšia a talentovaná sestra úspešnej speváčky Celeste Buckingham oficiálne zahájila svoju spevácku kariéru.
pred 8 rokmi
Webová stránka americkej verejnoprávnej televízie sa v pondelok stala terčom hackerov, ktorí na ňu umiestnili falošný článok o zosnulom rapperovi Tupacovi Shakurovi.
pred 8 rokmi
Tamojší astronómovia vyhlásili, že vďaka novému teleskopu budú môcť už čoskoro pozorovať vznik vesmíru.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT