Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako je to s odpustením?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 09.10.2011

Otázka ako dlho trvá, kým niekomu odpustíme nie je ľahká, ale podľa odborníkov pri menších krízach je to asi doba pol roka.
Ako je to s odpustením?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Neustále sa stretávame s tým, že napriek našej odolnosti sa stane, že nám niekto ublíži. Snažíme sa s tým vyrovnať, zalepiť rany a ísť ďalej. Alebo nie? V našom okolí sa nachádzajú aj ľudia, ktorí stratia dôveru v daného človeka a odmietajú s ním ďalší kontakt, alebo aj ľudia, ktorí potrebujú pomstu. Témou odpustenia sa zaoberal Viktor E. Frankl, ktorý prežil koncentračný tábor. A jeho hlavnou myšlienkou bolo odpustenie ako jediná dobrá cesta pre človeka, ktorému bolo ublížené. Jedine týmto spôsobom je podľa jeho názoru človek schopný zmysluplného života.

Prehľad príznakov, ktoré sa objavujú u ľudí, ktorým niekto ublížil a vinníkovi neodpustili:

• bolesť hlavy, bolesti chrbta a bolesti krčnej chrbtice
• žalúdočné problémy a príznaky žalúdočných vredov
• depresia, nedostatok energie, úzkosť, podráždenosť, vnútorné napätie, preťaženie, nepokoj a neopodstatnené obavy, smútok a pod.
• nespavosť

Odpustenie je ťažké a dá sa označiť ako kríza vlastnej existencie. Odpustenie je najskôr sprevádzané plným prežitím negatívnych pocitov, ktoré pri pocitu ublíženia prežívame a až po odpustení sa snažíme vyhýbať sa negatívnym emóciám a negatívnemu hodnoteniu namiereného voči človeku, ktorý nám ublížil a snaha cítiť k nemu pozitívne pocity, kde patrí napr. láska, veľkorysosť, súcit alebo úcta.
 
Pri odpustení by sa nemal človek následne chváliť svojou morálkou a nemalo by vyplývať z vypočítavosti. K odpusteniu nemožno človeka prinútiť, ale možno ho viesť týmto smerom, chce to však silnú vôľu a zmenu človeka vo viacerých aspektoch. Odpustenie závisí aj od hodnotového rebríčka daného človeka a od sily a stability jeho vzťahov. Človek schopný odpustenia obvykle disponuje vo svojom súbore morálnych hodnôt empatiou, altruistickými tendenciami, úctou voči iným, priateľstvom a láskou. Dobrým predpokladom pre odpúšťanie je aj náboženská viera, pretože väčšina náboženstiev je založená na láske k ľuďom. Naopak odpúšťanie je ťažké u ľudí, ktorí súperia s ostatnými, sú egoistickí a opozične ladení voči iným.

Otázka ako dlho trvá, kým niekomu odpustíme nie je ľahká, ale podľa odborníkov pri menších krízach je to asi doba pol roka.

V psychoterapii sú popísané aj rôzne postupy na dosiahnutie odpustenia. Jeden z nich prebieha vo fázach:

1. Fáza odkrývania, kedy sa v psychoterapia zaoberá situáciou, ktorá viedla k ublíženiu a jej príčinami, objasňujú sa prežívané emócie, predkladajú sa iné riešenia ako odpustenie a analyzujú sa.
2. Fáza rozhodnutia, znamená rozhodnúť sa vyhýbať sa všetkým iným deštruktívnym riešeniam, ako napr. pomsta a voliť odpustenie so všetkým, čo s tým súvisí.
3. Fáza pracovná, kedy sa v terapii snažíme vcítiť do role vinníka, rekonštruujeme celú udalosť z iného pohľadu a snažíme sa vinníka pochopiť a premýšľať nad tým, čo by sme robili na jeho mieste.
4. Fáza prehlbovania, znamená zmenu hodnotového systému tak, aby sme v budúcnosti neľutovali svoje rozhodnutie niekomu odpustiť

V skratke je teda odpúšťanie iným ťažké, ale má pozitívny vplyv nie len na toho, ktorému odpúšťame, ale aj na nás samotných, pretože sa danou situáciou po jej úplnej analýze prestaneme zaoberať a zároveň sa napriek tomu, že to nie je to podstatné, stávame lepšími ľuďmi v očiach iných.

Zdroj: Křivohlavý J.: Jak se zbavit strachu, vzteku a agresi; GRADA, 2004
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Šanca pre IT talenty rozšíriť jej rady...
pred 4 rokmi
Simon Spies a Mogens Glistrup boli dánski rebeli, ktorí vynikali vo svojej snahe uplatňovania slobody - či už išlo o peniaze, dane,drogy alebo sex.
pred 7 rokmi
Za nevoľnosťami podľa nich stoja extrémne horúčavy - veľký výdaj energie, dehydratácia, znížená imunita a úpaly.
pred 8 rokmi
Podľa šéfa MAAE havárie v Černobyle a Fukušime neznižujú hodnotu jadrovej energie pre svet.
pred 5 rokmi
Referendum vyhlasuje prezident SR na základe petície, ktorú podpíše najmenej 350 000 občanov.
pred 4 rokmi
Slovenská skupina Tristana má nový album a na konte nejeden medzinárodný úspech! Ako prvej slovenskej metalovej kapele sa im podarilo vystúpiť na festivale Masters of rock. Jej nový album „Virtual Crime“ vydáva talianske vydavateľstvoScarlet Record.
pred 3 rokmi
Tento týždeň prichádza do slovenských kín osem filmov.
pred 6 rokmi
Počas 60 sekúnd pribudne priemerne 72 hodín videí na YouTube a až dva milióny hľadaní na Googli

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT