Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako často premýšľate o peniazoch?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 04.10.2012

Koľkokrát denne myslíte na peniaze? Ak si myslíte, že málo, tak sa zamyslite.
Ako často premýšľate o peniazoch?
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Koľkokrát denne myslíte na peniaze? Ak si myslíte, že málo, tak sa zamyslite, ako často na túto tému počúvate rôzne pripomienky. A to nielen od okolia, ale aj v médiách. Prílišné premýšľanie v tomto prípade, ako sa ukazuje, môže viesť k menej optimálnemu rozhodovaniu sa pri nákupe. Výskum uvádza, že je tomu tak preto, že myšlienka na peniaze vedie k abstraktným myšlienkam.

Premýšľanie o peniazoch často vedie u ľudí k premýšľaniu o svojich vlastných silách a zdrojoch. Poukazujú na to, že peniaze symbolizujú silu, slobodu a sociálny status. V dôsledku toho, keď ľudia myslia na peniaze, majú tendenciu sa cítiť silnejší. Štúdie dokonca zistili, že ľudia, ktorí premýšľali o peniazoch, mali menšiu tendenciu požiadať o pomoc a cítili menšiu fyzickú bolesť ako kontrolná skupina pri výskume. Samotné myslenie na peniaze, inými slovami, môže byť pekne silná záležitosť.

Vedci tiež zistili, že to, ako sa ľudia cítia pri myslení na peniaze, závisí od okolností. Ak výskumníci ľuďom pripomínali peniaze, ktoré minuli, mali tendenciu sa títo ľudia cítiť slabšie ako kontrolná skupina. A pre niektorých ľudí táto myšlienka viedla ďalej k premýšľaniu o nezaplatených účtoch a iných stresoroch, ktoré následne mohli viesť k pocitom slabosti.

Myšlienky o peniazoch, ktoré evokujú bohatstvo a silu, majú tendenciu u ľudí produkovať abstraktnejšie myšlienky pri rozhodovaní o kúpe. To znamená, že ak myslíme abstraktne, pravdepodobne budeme aj nakupovať inak.

Experiment: Jedna experimentálna skupina bola pripravená premýšľať o peniazoch s obrázkami kreditných kariet a hotovosti. /Tiež sa ich pýtali, čomu dávajú prednosť./ Kontrolnej skupine boli ukázané fotografie rádia a cédečiek alebo obchod s potravinami a notebookmi. Potom vedci požiadali účastníkov, aby si predstavili nákup rádia. Potom sa niektorých spýtali, či by boli s kúpou spokojní, ak by zvuk rádia bol dobrý, ale ukazovateľ času by bol ťažko čitateľný. Iných sa spýtali, či by boli spokojní, ak by kvalita zvuku bola zlá, ale ukazovateľ času by bol užitočný.

Vedci zistili, že účastníci, ktorí premýšľali o peniazoch, sa viac zaujímali o centrálne funkcie, kvalitu zvuku, než kontrolná skupina. Čiže ak sú ľudia navedení premýšľať pred kúpou na peniaze, následne premýšľajú viac abstraktne a viac sa zameriavajú na centrálne funkcie produktov než ľudia, ktorí na peniaze nemysleli. Napr. v prípade umývačky riadu, to môže znamenať väčšie zameranie sa práve na to, aký čistý bude riad po umytí, a menej na rôzne typy dostupných cyklov.

V príbuznom experimente, ale výskumníci zistili aj to, že ľudia, ktorí boli donútení myslieť na peniaze sa nechali viac ovplyvniť značkou a hodnotou značky, než kontrolná skupina pravdepodobne preto, že mysleli viac abstraktne.

Na základe týchto zistení, výskumníci odporúčajú ľuďom, aby sa viac zamýšľali nad tým, ako peniaze ovplyvňujú to, čo nakúpia. Dokonca aj opis produktov v prípade, že evokujú myšlienky na bohatstvo, môže mať vplyv na rozhodovanie spotrebiteľov. Vzhľadom na to, že vplyvom prostredia myslíme na peniaze často, si výskumníci myslia, že by sme mali poznať psychologické dôsledky tohto premýšľania.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
JA
pred 7 rokmi
Koľkokrát denne myslíte na peniaze? Ak si myslíte, že málo, tak sa zamyslite. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/ako-casto-premyslate-o-peniazoch/

O peniezoch premýšľam len, keď ich nemám.

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Po mimoriadne vydarenej a nápaditej Polnoci v Paríži sa Allen vybral spoznávať Európu prostredníctvom Ríma.
pred 8 rokmi
Thriller odohrávajúci sa v našej súčasnosti, ktorú pokrýva dokonalá pavučina vzájomne prepojených kšeftov a kšeftíkov...
pred 7 rokmi
Hlavné oslavy jej 60-ročného vládnutia sa uskutočnia v Londýne 2. júna, v deň, keď bola v roku 1952 korunovaná, a potrvajú do 5. júna.
pred 7 rokmi
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku žiada okrem iného posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva.
pred 6 rokmi
Poslanci dolnej komory britského parlamentu v utorok schválili legislatívu, ktorá povoľuje uzatváranie homosexuálnych manželstiev v Anglicku a Walese.
pred 4 rokmi
Spevák Igor Timko a bubeník Ivan Timko z kapely NO NAME sa okrem hudby stíhajú venovať aj športu. Už 15.marca sa známi hudobníci zúčastnia na verejných pretekoch v behu na lyžiach na Štrbskom plese.
pred 3 rokmi
V prvom rade je dôležité odpovedať na otázku: „Kedy vymeniť pneumatiky?“ Slovenský zákon hovorí o minimálnej hĺbke dezénu. Pri letných to je 1,6 mm.
pred 7 rokmi
Policajný prezident Tibor Gašpar zdôraznil, že na pozemkoch v obci sa nachádzajú obydlia a nie komunálny odpad.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT