Lietanie... niektorí sú z neho v siedmom nebi a majú pocit, že sa v oblakoch narodili, iných desí na smrť.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Lietanie... niektorí sú z neho v siedmom nebi a majú pocit, že sa v oblakoch narodili, iných desí na smrť. Dôvodov na obavy je mnoho – neveria technológiám, neradi sa zverujú do rúk niekomu inému, v oblakoch sa cítia bezmocní, alebo trpia rôznymi fóbiami. Niektorí majú obavy z teroristických útokov.
Aj keď aviofóbia – strach z lietania nie je až tak častá diagnóza, existujú ľudia, ktorí ňou trpia. V skutočnosti ide o veľmi bezpečný spôsob dopravy. Samozrejme, že vždy existuje nejaké riziko, ale pokiaľ máme veriť štatistikám, je najnebezpečnejšou časťou celého letu cesta na letisko.
Človeku prirodzene nejde do hlavy, ako je možné, aby sa kopa železa vzniesla 12 kilometrov nad úroveň Zeme, preletí polovicu Zemeguľe a bezpečne pristane na dráhe dlhej 1,5 kilometra. Pre laika je to v skutku zaujímavá vec hraničiaca so sci-fi tvrdeniami.Z hľadiska fyziky sa však jedná o uplatnenie veľmi jednoduchých a triviálnych zákonov prírody v praxi. Rovnako, ako automobil musí prejsť po určitom čase, alebo počte odjazdených kilometrov technickou kontrolou, musia tieto prehliadky absolvovať aj lietadlá.
V prípade lietadiel je dokonca toto sprísnené metódou „čo príde skôr“. Z toho vyplýva, že ak je komponent limitovaný povedzme 500 letovými hodinami, alebo 5timi rokmi, a lietadlo nenalieta spomenutých 500 hodín, no uplynie doba 5tich rokov, komponent musí byť vymenený. Každé lietadlo má svoj schválený systém údržby.
Väčšinou tieto problémy vznikajú po nejakej dramatickej ceste, prežití silného zážitku spojeného s lietaním – turbulencie, zlé poveternostné podmienky, technické problémy lietadla. Vytvorí sa negatívny pocit a strach z nasledovného lietania – laicky povedané blok.
Ak trpíme fóbiou z lietania:
vyhýbanie sa lietaniu. Aby sme mohli hovoriť o fóbii, strach musí spôsobovať výrazné nepohodlie alebo obmedzovať život človeka. Napríklad človeka, ktorý má strach z lietania, ale nikdy nemal príležitosť ani túžbu cestovať lietadlom, nemôžeme považovať za fobického. Tento strach by mal výrazne zasahovať do každodenného života človeka a mal by mu spôsobovať výrazné obtiaže. Človek, ktorý trpí fóbiou často trpí rôznymi fyzickými symptómami, ktoré sa podobajú kolapsovým stavom.
Ak predsa len musíme letieť je dobré sa na to pripraviť. Dostatočný odpočinok a kvalitný spánok pred letom, ovládnuť stres spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje, ideálna je joga, či relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu lepšie si so svojím strachom poradiť. Slabšie prípravky proti úzkosti, ako napr. hydroxyzín, umožňujú upokojiť emócie, majú aj účinky proti vracaniu.
Pred samotným letom nie je dobré piť veľa kávy, pretože môže zvýrazňovať úzkosť, dýchať zhlboka a predstavovať si niečo príjemné hneď ako vstúpime do lietadla, v prípade dýchacích ťažkostí mať pri sebe vrecúško na dýchanie, dôležitý je aj očný kontakt s pilotom, či letuškami, pretože pocit bezpečia a dôvery v personál je dôležitá súčasť letu.