Zdravie nechtov nezávisí až tak od toho, čím sme si ho natreli, ale skôr od toho, ži skryté živé bunky, z ktorých rastie, majú všetky dôležité živiny.
Zdroj obrázku: Goodfon
Necht nie je iba to, čo vidíme na konci prsta. Viditeľná časť vrastá zo zhluku živých buniek, ktoré sú schované pod kožou v nechtovom koreni. Pevná časť nechta sa teda skladá asi zo 100 vrstiev mŕtvych buniek, ktorých pevnosť zabezpečuje špeciálna bielkovina keratín. To isté majú srnky v parožtekoch a korytnačky v pancieri. Necht je pevne spojený s kožou pod ním (nechtové lôžko). Preto je skutočne veľmi bolestivé strhnutie alebo odlúpnutie nechtu. Zdravie nechtov nezávisí až tak od toho, čím sme si ho natreli, ale skôr od toho, ži skryté živé bunky, z ktorých rastie, majú všetky dôležité živiny. Prináša ich krv a do krvi ich prinášame my.
Zdravý necht:
Je hladký, belavoružovej farby bez iných farebných škvŕn, bez jamiek, bez vodorovných záhybov, bez hrboľov a puklín. Zvislé záhyby na nechte nie sú zvyčajne prejavom problému. Necht je priepustnejší ako koža. Pod ním je hustá sieť kapilár, preto si dobre premyslite, čo si na nechty natriete a do čoho ich namočíte. Niektoré chemikálie sa takto môžu veľmi rýchlo dostať do organizmu. Preto používajte gumené rukavice aj na také čistiace práce, kde si myslíte, že daný čistiaci prostriedok vám nemôže uškodiť. Taktiež sa snažte minimálne používať odlakovač.
Funkcia nechtov:
- chránia končeky prstov,
- pomáhajú uchopiť drobné predmety,
- nzlepšujú presnosť jemných pohybov prstov,
- slúžia ako pracovný nástroj (šúpanie pomaranču, poškrabkanie....)
Rast:
- nechty rastú viac cez deň ako v noci a najviac v lete,
- nechty na rukách rastú 4-5 krát rýchlejšie ako na nohách a rastú celý život,
- najrýchlejšie rastie necht na prostredníku dominantnej ruky a najpomalšie necht na malíčku opačnej ruky,
- rast nechtov závisí od veku : najrýchlejšie rastú mladým ženám,
Biele bodky na nechtoch
Drobné biele škvrnky na nechtoch nemajú presnú príčinu, ale najčastejšie vznikajú ako dôsledok čo aj malého mechanického poškodenia nechtového koreňa. Postupne vyrastie. Ale ak vám zároveň aj viac padajú vlasy, pridajte do stravy zinok, teda potraviny bohaté na zinok alebo tabletky a vydržte to robiť asi 2 mesiace.
Štiepenie
Aby ste predišli štiepeniu nechtov, používajte gumené rukavice, udržiavajte nechty v suchu a čisté, neobhrýzajte si ich, rozštiepený necht ihneď ostrihajte, opilujte, prípadne zalakujte, aby sa neštiepil ďalej.
Zlomy nechtov
Ako sme vraveli, pozdĺžne zlomy nič neznamenajú, sú príčinou poškodenia koreňa nechta. Tento jav je trvalý. Ak je zlom horizontálny (kolmo na necht) a necht zmenil farbu, čím skôr vyhľadajte lekára. Obhrýzanie nechtov. Obhrýzanie nechtov zvyšuje riziko infekcie kože v okolí nechta, zhoršuje existujúce problémy s nechtami, zvyšuje riziko infekcie tráviaceho a dýchacieho systému, prejav psychických problémov a v neposlednom rade : je to nechutné.
Najlepšie živiny pre nechty:
Zinok, kremík, železo, selén, vitamín B, C, E, omega-3 mastné kyseliny.
Nachádzajú sa v potravinách ako:
Arašidy, fazuľa, obilniny, jahody, zeler, špargľa, cícer, šošovica, lieskovce, ľanové semiačka, celozrnné potraviny, losos, mangold, sója, tofu, hrášok, karfiol, mrkva, surové ovocie, zelenina, kel, ružičkový kel, špenát, sladké zemiaky, avokádo, za studena lisované oleje, rybí olej.