O Sabale zrejme mnohí počujete prvý krát. Aj keď ide o výnimočnú bylinu, veľa sa o nej nerozpráva. Je to ale škoda. Prečo? Čítajte ďalej.
Zdroj obrázku: Internet
Sabal sú modré bobuľky pripomínajúce čučoriedky. Rastú na palme Serenoa , ktorá najčastejšie rastie pozdĺž Atlantického a Perzského zálivu, na pobrežných planinách, ale aj hlboko vo vnútrozemí na juhu Arkansasu v USA. Je to silná rastlina, veľmi pomaly rastúca a to najmä na Floride. Predpokladá sa, že ide o palmu staršiu viac ako 500 až 700 rokov.
Bobule majú vanilkovo-orieškovú chuť a sú bohaté na mastné kyseliny a fytosteroly. Ich dužina sa už od 19. storočia používa ako tonikum. Sabal mal svoje použitie v tradičnej medicíne, v krajinách Strednej Ameriky sa podával chradnúcim pacientom trpiacim celkovou vyčerpanosťou a fyzickým zlyhaním. V súčasnosti sa používa najmä ako doplnok pri liečbe močového ústrojenstva či prostaty.
Sabal je považovaný za mužskú bylinu
Spolu s prasličkou a hortenziou sa využíva pri liečbe infekcií prostaty a jej zväčšenia. Pre svoju schopnosť posilňovať zvierač močového mechúra dostal prezývku rastlinná cievka. Často sa využíva ako diuretikum na zlepšenie prieniku moču a ako urinárne antiseptikum pri zápale močového mechúra. Predpisuje sa tiež pri atrofii semenníkov u mužov a dokonca môže pomôcť aj pri impotencii. Kedysi sa Sabal údajne predpisoval aj pri nízkom libide u mužov ako afrodiziakum, ale aj pri bolestivej menštruácii. V západných krajinách je v súčasnosti Sabal považovaný za jedno z mála prírodných anabolík. Podporuje rast svalovej hmoty a povzbudzuje aj priberanie na váhe. Ocenia to najmä športovci, ktorí potrebujú v krátkom čase pribrať na svalovej hmote alebo tí, ktorí aj napriek dlhým hodinám stráveným v posilňovni nevidia vypracované svaly.
Bobuľky Sabalu sa používajú čerstvé aj sušené, na Slovensko sa dostanú prevažne len tie sušené a dostať ich v lepších bio obchodoch či obchodoch so zdravou výživou. Výťažky so Sabalu však obsahujú mnohé liečivá, ktoré dostať aj v lekárňach.
Ak si rastlinku zoženiete a rozhodnete sa ju pestovať doma, určite bude potrebovať dostatok tepla. Ak sa vám podarí vypestovať aj nejaké plody, určite ich využite na prípravu výluhu či tinktúry.
Výluh sa pripravuje z dužiny plodov a pôsobí močopudne. Pri zväčšenej prostate je dobré piť 1 šálku denne. Tinktúra sa vyrába z bobuliek a pri vyčerpanosti sa užíva jedna čajová lyžička spolu s vodou.
Ako všetko, aj užívanie Sabalu môže mať nežiaduce účinky, najčastejšie sucho v ústach alebo zvracanie. Samotné užívanie môže zvýšiť riziko krvácania alebo vplyv na pohlavné hormóny. Beta-sitosterol prítomný v extrakte, je chemicky podobný cholesterolu. Extrakt zo Sabalu sa neodporúča mužom, ktorí prekonali infarkt.