Hovorí sa, že každý človek po určitom veku by mal piť čaje z prasličky poľnej. Na čo všetko nám môže byť praslička nápomocná? Prečítajte si...
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Kto má záhradku, možno aj nadáva na prasličku, pretože je to pomerne vytrvalá bylina, ktorá často dokáže zahlušiť okolité plodiny. Má dlhý koreň a stačí, keď sa utrhne, onedlho ju tam máte znova. Ale okrem toho má táto rastlina aj veľa pozitívneho. A ak ju už máte na záhrade, využite jej zber užitočnejšie, nie iba vyhadzovaním.
“Hovorí sa, že každý človek po určitom veku by mal piť čaje z prasličky poľnej.
„
Táto rastlina má krv zastavujúce účinky a blahodarne pôsobí pri problémoch s mechúrom a obličkami. Ak máte rany alebo dokonca zahnívajúce rany, urobte si obklad z teplej vlhkej prasličky, zabalenej do plátna a priložte na ranu.
Na prechladnutie mechúra so zvieravými bolesťami je vynikajúci zápar z prasličky, ktorej pary necháme pod kúpacím plášťom pôsobiť na mechúr cca 10 minút. Po niekoľkých opakovaniach problémy ustúpia.
Pri
piesku v obličkách, pri
obličkových a
močových kameňoch sa odporúčajú horúce sedavé kúpele z prasličky, pri ktorých môžete aj popíjať horúci prasličkový čaj. Počas kúpeľa musíte zadržiavať moč, aby sa nahromadil, a potom je možné, že pri močení vyplavíte aj kamene. Nikto netvrdí, že je to stopercentné, všetko závisí aj od veľkosti kamienkov, ale v mnohých prípadoch to zaberie, prečo nevyskúšať najskôr prírodný prostriedok a až potom lekársky zákrok?
Praslička má odvodňujúce účinky, napríklad pri nahromadení vody v osrdcovníku či v pohrudnici alebo pri poruchách obličiek. Pri zápale obličky má sedací prasličkový kúpeľ nesmierne blahodarný účinok.
Prasličku na sedacie kúpele treba hľadať na močaristých lúkach a horských pasienkoch, volá sa aj praslička najväčšia a je hrubá ako prst. Tento druh sa používa iba na kúpele, nie na pitie! Naopak, prasličku vhodnú na čaje nájdete na roliach, lesných cestách a okrajoch lesov.
Znie to neuveriteľne, ale aj zrak súvisí s obličkami. Ťažký pôrod môže takúto poruchu zraku spôsobiť, je to spôsobené tým, že pri pôrode sú obličky nadmieru zaťažené. Prasličkový kúpeľ
pomôže obličky odľahčiť, prekrviť, tým sa zníži tlak v obličkách a postupne sa stratia aj poruchy zraku.
Pri vodnatieľke ide vlastne o problém odchádzania vody z tela. V takomto prípade odporúčame piť prasličkový čaj až 6x denne, ale iba po dúškoch. Toto robte 4-5 dní a voda väčšinou z tela odíde.
Zápary
Ako sme už spomínali, praslička sa môže použiť aj vo forme obkladov. Používame ju v prípadoch svrbiacich kožných vyrážok, hnisavých zápaloch nechtového lôžka, otvorených ranách na nohách, rozjatrených starých ranách, rakovinových nádoroch, ostrohách na päte, pri zápale vlasových korienkov a rôznych druhov lišajov (tuberkulóza kože).
Zaparenú rastlinu možno zabaliť do plátna a použiť ako obklad. Pri bolestivých hemoroidových uzloch prikladáme čerstvú kašu z rastliny: prasličku umyjeme a na drevenej doske rozmliaždime na kašu.
Pri pretrvávajúcom
krvácaní z nosa sa prikladá obklad z ochladeného prasličkového záparu. Ako prostriedok na zastavenie krvácania pomáha pri
krvácaní z pľúc,
maternice,
hemoroidov a
žalúdka. Tu treba pripraviť silné zápary. Normálne rátame na šálku (1/4 litra) jednu vrchovatú lyžičku byliny, pri krvácaní dávame 2-3 vrchovaté lyžičky. Praslička spolu s veronikou svojimi krv prečisťujúcimi účinkami slúži ako dobrý prostriedok proti vápenateniu ciev a strácaniu pamäte. Je aj veľmi dobrým preventívnym prostriedkom proti rakovine.
A posledná rada:
Ak trpíte potením nôh, používajte prasličkovú tinktúru a pri šupinách na hlave si treba denne vlasy umývať záparom z prasličky a masírovať hlavu dobrým olejom. Šupiny sa stratia.