Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohyb a cukrovka

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 07.05.2014

Diabetik bez zistených komplikácií sa prakticky až na tzv. adrenalínové športy nemusí obmedzovať vo výbere aktivity. V prípade postihnutia obličiek nie je vhodné cvičenie v posilňovni.
Pohyb a cukrovka
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Cukrovka je veľmi závažné ochorenie. Ide o poruchu vylučovania alebo účinnosti inzulínu. Vplyvom tejto poruchy nie je hladina cukru v krvi vyvážená tak, ako u zdravého človeka. Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje komplikácie – očné choroby až slepotu, choroby obličiek, kardiovaskulárne ochorenia a iné. Nevyvážená hladina cukru môže mať až smrteľné následky.

Existujú dva bežné typy cukrovky – 1. typu a 2. typu.

Cukrovka 1. typu

Cukrovka 1. typu sa objavuje, ak sú beta bunky pankreasu nefunkčné a vôbec neprodukujú inzulín potrebný na kontrolu hladiny cukru v krvi. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých ľudí do 35 rokov.

Cukrovka 2. typu

Je spôsobená postupným zlyhávaním beta buniek pankreasu, ktoré bežne vylučujú inzulín po prijatí potravy do organizmu. Vylučovanie inzulínu je pomalé a nedostatočné. To znamená, že po najedení organizmus neobsahuje dostatok inzulínu potrebného na spracovanie stravy a hladina cukru v krvi narastá. Okrem toho môže dochádzať k zmenám účinku inzulínu v periférnych tkanivách (napr. v svaloch). Cukrovka 2. typu sa obyčajne vyskytuje u starších osôk než cukrovka typu 1. a často ju sprevádza nadváha a obezita. Toto ochorenie sa častejšie vyskytuje v niektorých rodinách. Sedavý životný štýl a nevhodné stravovacie návyky zvyšujú riziko vzniku a rozvoja ochorenia.

Život je pohyb

Aktívnym pohybom dochádza v tele k znižovaniu hladiny cukru v krvi. Mnohí diabetici sa kvôli obave z upadnutia do hypoglykemickej krízy vzdávajú športovania. Avšak pohyb je jednoznačne prospešný, preto je žiadúci pre každého diabetika. Nezávisí, či má pacient cukrovku 1. alebo 2. typu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou liečebného programu a jeho význam je porovnateľný s liekmi.

Každý pacient si môže vybrať druh fyzickej aktivity podľa dostupnosti a obľúbenosti. Vhodná je rýchla chôdza, turistika, jazda na bicykli, plávanie, cvičenie na fitlopte, korčuľovanie, lyžovanie. Pri športe sa diabetik môže orientovať podľa vlastných pocitov. Zrýchlený pulz a zadýchanie je dobrým indikátorom. Dosiahnutá únava má byť mierna až stredná, nikdy nie vyčerpávajúca. Presnejšie sa môžeme orientovať podľa počtu úderov srdca za minútu. Od čísla 220 si pacient odčíta svoj vek. Údaj predstavuje počet úderov srdca za minútu, ktorú diabetik nikdy nemôže dosiahnuť, lebo predstavuje veľmi silnú fyzickú záťaž. Pre diabetika sa odporúča cvičenie strednej intenzity, čo predstavuje 60-70% zo získaného údaja pre vysokú intenzitu. Diabetik bez zistených komplikácií sa prakticky až na tzv. adrenalínové športy nemusí obmedzovať vo výbere aktivity. V prípade postihnutia obličiek nie je vhodné cvičenie v posilňovni. Ak má očné komplikácie, neodporúča sa behanie, loptové hry, squash, tenis, vzpieranie, box. Pri postihnutí nervových vlákien sa treba vyhnúť behu a dlhým túram. Pri ochorení srdcovo-cievneho systému býva cvičenie limitované výkonnosťou pacienta.

Úprava stravy, ak je vôbec potrebná, závisí od druhu a intenzity športu, od spôsobu liečby a stavu metabolickej kompenzácie každého diabetika. Diabetici na diéte nemusia robiť žiadne zmeny. Podobne aj diabetici liečení tabletkami. Hlavne treba dbať na rady lekárov, dodržiavať zásady platné pre daný druh cukrovky a v kombinácii s vhodným a zdravým pohybom môže každý diabetik žiť plnohodnotný život.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Andrea
pred 3 rokmi
Dobrý článok! Odporúčam prečítať aj http://cukrovka.org :)

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Diabetik bez zistených komplikácií sa prakticky až na tzv. adrenalínové športy nemusí obmedzovať vo výbere aktivity. V prípade postihnutia obličiek nie je vhodné cvičenie v posilňovni. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zdravie/pohyb-a-cukrovka/

S cukrovkou je to těžké. Je důležité hlídat si hladinu cukru a podle toho regulovat inzulín. Jsem cukrovkář 2 typu, ale ve cvičení mi to nebrání, pořídila jsem si teď cardio trenažér http://www.novefitness.sk/vybavenie/cardio-trenazery/ a cvičím každý den.
Fotografia
Martin
pred 3 rokmi
Cvičenie a dobrá strava je základ pri boji z veľa chorobami a cukrovka nieje výnimka. Dá sa to len treba chcieť: http://akoliecitcukrovku.sk/kniha/
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Svetová premiéra na ADAC Rallye Deutschland
pred 4 rokmi
Na ceremoniáli, počas ktorého si prevzal repliku hviezdy s číslom 2545, ho sprevádzali partner Todd Spiewak i jeho matka Judy Parsons. Nechýbali však ani jeho hereckí kolegovia a kolegyne zo serialu.
pred 5 rokmi
V rámci projektu Študentské voľby prezidenta SR odvolilo 7 644 študentov
pred 5 rokmi
Prezident SR Andrej Kiska sa dnes v Berlíne stretol s nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom.
pred 3 rokmi
CHYSTÁ „LIVE“ ALBUM, KTORÉMU PREDCHÁDZA NOVÝ SINGEL
pred 4 rokmi
Čo keby asteroid, ktorý raz a navždy zmenil život na Zemi, našu planétu netrafil a obrovskí dinosauri by nikdy nevyhynuli?
pred 4 rokmi
Bratislava/Viedeň 14. októbra 2015: Predstavitelia Univerzity Komenského v Bratislave (UK) a Univerzity Viedeň dnes na pôde viedenskej univerzity slávnostne otvorili spoločný magisterský študijný program Physics of the Earth (fyzika Zeme).
pred 6 rokmi
Delfín dokáže zachraňovať topiacich sa ľudí, pretože má inštinktívne vrodené záchranárske správanie. Je vedecky dokázané, že pri pôrode pomáhajú delfínej matke minimálne dva ďalšie delfíny.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT