Človek by sa mal na slnečné lúče pripravovať postupne, s mierou, inak mu bude odmenou spálená pokožka, čo je nielen bolestivé, ale aj nebezpečné.
Zdroj obrázku: SXC/free
Naša pokožka má totiž pamäť. Negatívne pôsobenie UV žiarenia sa v priebehu života sčítava. Podľa kožných lekárov napomôcť zdravému opáleniu môžu antioxidanty dodávané organizmu v podobe najmä prírodných výživových doplnkov. Prispievajú k udržaniu zdravého stavu pokožky, zvyšujú jej odolnosť proti slnečnému žiareniu a aj tvorbe zhubných novotvarov, viažu nadbytočné voľné radikály.
Ochrana v predstihu
Dva až tri týždne pred plánovaným pobytom na slnku zvýšte prísun provitamínu A – betakaroténu. Podporuje pigmentáciu, teda produkciu melanínu, ktorý nás chráni pred ostrými jarnými slnečnými lúčmi. Súčasne znižuje riziko rakoviny kože, ktorú nadmierne slnenie môže vyprovokovať. Organizmu dožičme i vitamíny C a E, selén, koenzým Q10 a iné antioxidanty.
Vitamín C
Kyselina askorbová je najbežnejším kožným antioxidantom – lapačom, ktorý neutralizuje voľné radikály vznikajúce pri chemických reakciách prebiehajúcich v koži.
Vitamín E
Má podobné účinky ako vitamín C. Skladá sa z látok nazývaných tokoferoly – chemicky najaktívnejší je alfatokoferol. Nielenže chráni bunkové membrány a predchádza poškodeniu enzýmov v nich obsiahnutých, ale napomáha aj regenerácii buniek a spomaleniu starnutia. Zastavuje zároveň tvorbu karcinogénnych buniek.
Selén
Je stopový prvok, ktorý najúčinnejšie pôsobí spolu s vitamínom E. Oba chránia telo pred predčasným starnutím a udržujú mladistvú elasticitu tkanív. Brzdí tiež vznik kožných ochorení.
Podľa možnosti si vyberajte vitamíny získané z prírodných zdrojov alebo, čo je úplne najrozumnejšie, dopĺňajte ich prirodzenou cestou, teda jedením potravín, ktoré ich obsahujú.
Postupné opaľovanie
Vyhnite sa hurá systému, že najskôr ste niekoľko mesiacov uzavretí v betónovom dome či byte, a potom sa vyhrniete na celý deň na slnko. Na slnko si tiež treba privykať, preto chodievajte von po celý rok a využívajte jeho slnečné lúče aj v zime. Každodenná hodinová prechádzka je prospešná nielen vašej pokožke, ale aj vašej mysli. No a pokožka je tak na slnko zvyknutá po celý rok, teda aspoň tie časti, ktoré sú odhalené stále, tvár, ruky. A ako sa otepľuje, postupne odhaľujte aj ostatné časti tela. Ak sa zrazu vyhrniete na silné slnko na dlhší čas, nepomôžu vám ani krémy s najsilnejším ochranným faktorom a ani dennodenné hltanie vitamínov. Jednoducho to vaša pokožka nezvládne, spáli sa a vy budete trpieť vtedy a možno aj o niekoľko rokov, keď sa následky spálenia môžu prejaviť vo forme rakoviny kože. Slnko je ako oheň : dobrý sluha ale zlý pán. Keď dovolíte, aby jeho lúče príliš vládli vášmu telu, odskáčete si to.
Opaľovacia kozmetika
Pri opaľovaní je nevyhnutné používať opaľovaciu kozmetiku s filtrami proti slnečnému žiareniu. Pri jeho výbere si všímajte veľkosť ochranného faktora prípravkov. Ide o dôležitú informáciu, z ktorej si odvodíte, ako dlho môžete ostať na slnku. Napríklad : ak prvé sčervenanie na nechránenej pokožke je badateľné po 20 minútach, tak prípravok s OF 12 ju ochráni v čase 12x 20 minút, teda celkovo 4 hodiny. Nezabúdajte však, že krém sa môže zotrieť dotykom či kontaktom podložky, takže náter treba obnovovať.