Oči sú bránou do duše a umožňujú nám vnímať okolitý svet. Ak sa začne zrak zhoršovať, môže to mať rôzne príčiny a nemalé dôsledky.
Zdroj obrázku: SXC/free
Oči sú bránou do duše a umožňujú nám vnímať okolitý svet. Ak sa začne zrak zhoršovať, môže to mať rôzne príčiny a nemalé dôsledky. Riešiť tieto problémy treba okamžite.
Ak horšie vidíte v noci, môže ísť o jeden zo sprievodných znakov starnutia. Preto by sme mali preventívne užívať betakarotén a vitamín A. S ním však treba narábať s rozumom, pretože veľmi ľahko hrozí predávkovanie.
Zhoršené videnie v noci je jedným zo sprievodných znakov starnutia, no netreba hneď prepadať panike. Príznakmi hypervitaminózy A sú nervozita, bolesti kostí, ich odvápnenie, bolesti hlavy a závraty.
Omnoho lepším riešením je preto dbať na vyváženú stravu s obsahom karoténu – tento rastlinný provitamín A nepredstavuje riziko predávkovania, lebo telo si zo stravy vyberie len toľko vitamínu A, koľko potrebuje.
Karotén sa nachádza najmä v mrkve, petržlene, špenáte, paradajkách, paprike, mangu a marhuliach. Rybacie a teľacie mäso je bohatšie na vitamín A než napríklad kuracina. Je dobre vedieť, že tieto vitamíny potrebné pre oči sa uvoľňujú len v tuku, preto by sa mali užívať po jedle. Ak máte veľa cholesterolu, telo jednoducho batakarotén ani A vitamín nevie zúžitkovať. Cholesterol sa postará, aby sme ho mali v tele nedostatok.
“Aj dostatočný prísun vitamínov nemusí zabezpečiť zdravie vašich očí.
„
Príčiny prečo v staršom veku vidíme horšie sú rôzne. Hlavne postupné ochabovanie dúhovky. Dúhovka, ktorou sa odlišujeme podľa farby očí, sa totiž skladá z množstva malých svalov. Tie sa vekom oslabujú, až sa nám zrenička postupne zmenšuje.
V detstve máme zreničku najrozšírenejšiu
V mladosti má priemer zhruba 5 mm a v staršom veku sa zúži na asi 3 mm. Tým pádom do oka dopadá menej svetla. Spolu s ochabnutejšími, a teda menej rýchlymi svalmi v dúhovke to znamená, že oko sa ťažšie rozširuje v prítmí a zužuje na svetle. Aj zakalenie očnej šošovky má vplyv na naše videnie.
Najčastejšie ide o
šedý zákal, ktorý je typický hlavne pre starší vek. Následok je rozmazané videnie, pohľad akoby cez mliečne sklo. Treba zvážiť operáciu, ktorá zrak prinavráti do normálu, avšak vzhľadom na pokročilý vek pacienta a zdravotný stav... nie je vždy možná. Síce sa používa len lokálne umŕtvenie, aj to je obrovský nápor do organizmu.
Zmenená štruktúra sietnice má taktiež vplyv na naše videnie. Sietnica s pribúdajúcim vekom stráca svoju pružnosť a funkčnosť. Vekom strácame tretinu tyčiniek, a preto vidíme horšie. Tyčinky vynikajú citlivosťou na svetlo, ale neumožňujú rozoznávanie farieb.
V oku je asi 120 miliónov tyčiniek a aktivujú sa pri nízkej úrovni osvetlenia, tzv. nočné (skotopické) videnie. Čapíkov je na sietnici 5 až 7 miliónov a sú trojakého druhu (citlivé na červenú, zelenú a modrú farbu), čím umožňujú farebné videnie. Čapíky využívame pri dennom (fotopickom) videní.
Vhodné sú výživové doplnky s luteínom, pretože napomáhajú udržiavať čírosť šošovky a sklovca, pôsobia komplexne na celé oko, pri degenerácii žltej škvrny a šedom zákale, zlepšujú zrakovú ostrosť.