Podľa denníka
Psychology Today môže nedostatok spánku zvýšiť dennú spotrebu kalórií.
Zdroj obrázku: Goodfon
Väčšina ľudí pozná teóriu chudnutia. Vie, že musí spáliť viac kalórií, než koľko prijal vo forme jedla, a výsledok? Hmotnosť by mala ísť dole. Ukázalo sa však , že nedostatok spánku môže zvýšiť dennú spotrebu kalórií a prispieva k nárastu telesnej hmotnosti.
“Existuje obrovské množstvo dôkazov, že spánok hrá dôležitú úlohu v regulácii telesnej hmotnosti.
„
Nedostatočný spánok je silne spojený s obezitou a metabolickými poruchami, rovnako ako aj s cukrovkou. Ale vedci sa stále snažia pochopiť základné mechanizmy, ktoré majú spojenie medzi nedostatkom spánku a hmotnosťou.
Nová štúdia skúmala účinky nedostatočného spánku a pozrela sa konkrétne na príjem energie (kalórií) a výdaj energie. Vedci skúmali vplyv spánku pri týchto dvoch kritických faktoroch v regulácii telesnej hmotnosti. Čo zistili? Počas obdobia nedostatočného spánku, ľudia zvýšili svoju spotrebu kalórií, a preto pribrali. A čo viac, ľudia, ktorí spali málo, v ten deň prijali viac kalórií, čo môže ďalej prispieť k nárastu telesnej hmotnosti.
Výskumníci objednali pre 16 dospelých osôb na 14 až 15 dní lôžkové štúdio. Všetci dobrovoľníci boli v dobrom zdravotnom stave a mali zdravú hmotnosť. Účastníci strávili tento pobyt v kontrolovanom prostredí, kde výskumní pracovníci mohli spravovať a monitorovať ich spánok a stravovacie návyky. Vedci zhromaždili informácie o hmotnosti všetkých 16-tich dobrovoľníkov počas prvých troch dní štúdie. Počas tejto doby mali účastníci dovolené spať maximálne 9 hodín za noc. Ich strava bola upravená v tejto 3-dennej lehote, takže dostali len to, čo potrebovali na udržanie svojej pôvodnej hmotnosti.
Ďalej vedci rozdelili účastníkov do 2 skupín. Jednej skupine sa aj naďalej umožnilo spať až 9 hodín v noci. Druhá skupina bola obmedzená na 5 hodín spánku za noc. Spali takýmto spôsobom po dobu 5-tich nocí. Rytmus spánku bol navrhnutý tak, aby napodobnil typický pracovný týždeň. Počas tejto 5-dňovej lehoty, mali obe skupiny povolený neobmedzený prístup k potravinám. Účastníkom bolo dovolené jesť väčšie jedlá a dostali voľný prístup k občerstveniu medzi jedlami. Jedlo bolo rôznorodé, od nízkokalorických možností ako je čerstvé ovocie až po vysoko kalorické, s vysokým obsahom tuku ako sú hranolky a zmrzlina. Po 5 dňoch prešli skupiny do ďalšieho 5-dňového cyklu. Výskumníci vykonali meranie a analýzu spánku účastníkov a ich výdaja energie.
Ich výsledky osvetlili vzťah medzi spánkom a spotrebou kalórií a ich výdajom. Vedci zistili:
Účastníci, ktorých spánok bol obmedzený na 5 hodín za noc, 5 nocí po sebe spálili o 5% vyšší celkový počet kalórií denne, než tí, ktorým bolo dovolené spať až 9 hodín za noc. Avšak, denný príjem kalórií u účastníkov, ktorí spali menej, bol o 6% vyšší než v druhej skupine. A výsledok? Nerovnováha energie pre obmedzovaných spáčov. Táto nerovnováha viedla k nárastu priemernej hmotnosti takmer o 2 libry pre skupinu s obmedzovaným spánkom.
5-dňový obmedzený rytmus spánku mal tiež za následok zmeny v denných rytmoch účastníkov: budili sa skôr.
Stravovacie návyky sa tiež zmenili medzi účastníkmi v tejto skupine. Ľudia jedli menej skoro ráno a viac kalórií prijímali vo večerných hodinách. Keď bolo tejto skupine povolené, aby opäť mohli spať 9 hodín v noci, ich denný príjem kalórií bol nižší. Výskumní pracovníci zistili, že došlo k poklesu spotreby tukov a sacharidov. Prechod mal za následok mierne zníženie hmotnosti u tejto skupiny.
Vedci zistili, že muži a ženy reagovali odlišne na obmedzenia spánku, čo sa týka hmotnosti. Celkovo boli ženy schopné udržať svoju váhu počas 9-hodinovej fáze spánku, v rámci ktorého mali neobmedzený prístup k potravinám. Muži, na druhej strane, častejšie priberali na váhe v tejto fáze. Ale v skupine, kde bol spánok obmedzovaný, bolo priberanie na váhe u žien pravdepodobnejšie ako u mužov.
Ohľadom spánku a hmotnosti bolo viacero štúdií. Štúdie naznačujú, že obmedzovanie spánku môže spôsobovať väčšie nároky na človeka pri výbere správnych, zdravých potravín, a že nedostatok spánku môže prispieť k posunu spotreby kalórií v neskorších hodinách dňa, na úkor miery okolo pása.
Dvojica nedávnych štúdií hovorí, že spánková deprivácia spôsobuje neurologické zmeny, ktoré môžu ohroziť úsudok a spustiť túžbu po nezdravých potravinách. Táto štúdia zistila, že nedostatok spánku je spájaný so zníženou aktivitou v mozgu v čelnom laloku, čo je oblasť, ktorá je rozhodujúca pre posúdenie a komplexné rozhodovanie. A v tejto štúdii vedci zistili, že u ľudí, ktorí mali obmedzený spánok, sa centrum mozgu silnejšie aktivovalo pre nezdravé potraviny, než u tých, ktorí mali dostatok spánku.
Zdroj: www.psychologytoday.com