Levanduľa pochádza zo Stredomoria a vďaka sviežosti, ktorú so sebou prináša a šíri široko ďaleko sa stala obľúbenou prísadou do kúpeľa.
Zdroj obrázku: SXC/free
Levanduľa pochádza zo Stredomoria a vďaka sviežosti, ktorú so sebou prináša a šíri široko ďaleko sa stala obľúbenou prísadou do kúpeľa. Používali ju už starí Gréci a Rimania. Levanduľové polia tešia naše oko už z diaľky a pošteklia noštek svojou prenikavou vôňou.
Názov je odvodený od latinského levare – v preklade umývať. Je krásna nielen vizuálne, jej listy nádhernej šedozelenej farby a kvety fialovej až modrofialovej farby oživia a poláskajú všetky naše zmysly.
“Medzi jej „zázračné“ účinky patrí regenerácia buniek.
„
Levanduľa sa veľmi rozšírila pre vynikajúce insekticídno – repelentné vlastnosti ako aj pre výraznú, trvanlivú vôňu. Má všestranné využitie a používa sa v aromaterapii, pomáha pri rôznych zdravotných problémoch a v kozmetike. Môžeme ju pestovať aj v záhradke, či balkóne... len pre potešenie oka. Je to vďačná črepníková rastlina. Musíme ju chrániť pred mrazom, pretože je citlivá na výkyvy počasia. Zbierame z nej vňať pred kvitnutím, ale aj samotné kvety.
Prípravky z levandule oceníme hlavne pri popáleninách, silica z levandule je obľúbená aj v kozmetike. Jedna kvapka na spánky odstráni bolesti hlavy a pomáha aj pri celulitíde. Je vhodná pre každý typ pleti, medzi jej „zázračné“ účinky patrí regenerácia buniek, omladenie pokožky a ocenia ju i ľudia s kožnými problémami. Iba malé percento ľudí trpí alergiou na túto rastlinku. Má výborné protizápalové účinky, lieči aj mykózu, vyrážky, lupienku... a mnohé iné kožné problémy.
Tinktúra z levanduly
Mnohokrát pomôže účinnejšie ako antibiotiká. Môžeme ju nájsť v podobe tinktúry, ktorú si môžeme pripraviť aj samy - 25 g levandule, ktoré zalejeme 250 g kvalitného liehu. Necháme lúhovať dva týždne, pričom nádobu je potrebné poriadne uzavrieť. Následne sa zmes scedí a uchováva v tmavej nádobe.
Tinktúru môžeme pridávať takmer do všetkého...od vody po holení cez doma pripravené bylinkové krémy. Pri chorobách dýchacích ciest možno levanduľu aj inhalovať, pomáha i pri chrípke, z tinktúry je vynikajúce kloktadlo. Výplachy ústnej dutiny pomáhajú aj zubom a ďasnám.
Olej z levanduly
Olej si vyrobíme maceráciou kvetov. Macerácia spočíva v močení kvetov v olivovom oleji. Tento proces trvá približne dva mesiace. Levanduľový kúpeľ si pripravíme spôsobom, že päť hrstí levanduľovej vňate sparíme v piatich litroch vody a necháme 20 minút vylúhovať. Následne levanduľu precedíme a vodu vlejeme do pripraveného kúpeľa, ten by však nemal mať viac než 37 stupňov Celzia. Po takomto voňavom relaxe zaspíme ako bábätko.
Levanduľa je účinným prostriedkom proti úzkosti, depresii, psychickej únave, nespavosti, eliminuje ťažkosti s trávením, bolesti hlavy, kožné ťažkosti, zlepšuje imunitu, podporuje tvorbu bielych krviniek, likviduje baktérie, harmonizuje krvný tlak, zmierňuje búšenie srdca. Používa sa aj proti nespavosti, tak isto sa zvykne dávať do rôznych vankúšikov. Sušené kvety sa využívajú aj ako dekorácia interiérov.
Používa sa aj na liečenie tráviacich problémov, pretože podporuje vylučovanie žlče a spaľovanie tukov. Tak isto je vhodná pri plynatosti a zápche. Pomáha odstrániť bolesť hlavy, stuhnuté svaly, migrény a je vhodná aj pre epileptikov. Pomáha eliminovať problémy v ústnej dutine – zápal ďasien, afty, infekcie.
Je to výborný odpudzovač hmyzu, nemajú ju rady ani mole a tak isto boli objavené aj jej pozitívne účinky v boji s rakovinovým bujnením.
Najčastejšie ju používame ako prísadu do kúpeľa, na masáže v olejovej forme, ďalej sušíme a pripravujeme z kvetov čaj... Táto zázračná bylinka má naozaj mnohostranné využitie.