Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Leto s očami v bezpečí

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 26.06.2013

Kdekoľvek budete toto leto relaxovať a chytať bronz, myslite predovšetkým na oči! Čo všetko potrebujete vedieť o očiach, aby ste si leto užívali v bezpečí?
Leto s očami v bezpečí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Road trip po Taliansku, expedícia v Ázii či stará dobrá klasika v Chorvátsku. Kdekoľvek budete toto leto relaxovať a chytať bronz, myslite predovšetkým na oči! Dioptrické okuliare a kontaktné šošovky môžu svojim nositeľom letnú romantiku poriadne otráviť. Slnko môže poškodiť očnú rohovku, spojovky aj sietnicu. Kontaktné šošovky spôsobiť zápaly aj týždne po pobyte vo vode, dioptrické okuliare nepríjemné úrazy. Čo všetko potrebujete vedieť o očiach, aby ste si leto užívali v bezpečí?

Leto a KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

Patríte k nositeľom kontaktných šošoviek? Potom si dajte pozor pri športe, na farmách, na koňoch, a najmä pri kúpaní vo vode.

Riziko infekcií vo vode

Kontaktné šošovky v spojení s vodou predstavujú riziko. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyty vo vode. Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. „Medzi najnebezpečnejšie patria akantaméby, ktoré prežívajú vo vodách, riekach, jazerách či horských potokoch. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V mnohých prípadoch, najmä pri neskorej diagnostike, končia vredom rohovky, ktorý môže byť príčinou slepoty,“ varuje očná lekárka a mikrochirurgička Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová. Oční lekári radia kúpať sa bez kontaktných šošoviek. Pokiaľ nedovidíte ani na meter pred seba, siahnite po jednodňových, ktoré na konci horúceho dňa pri vode vyhodíte a tak znižujete riziko infekcií. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky. Preto buďte pri hygiene skutočne precízni.

Pozor na farmách a na koňoch

Práca s domácimi aj s úžitkovými zvieratami v "špinavom" prostredí (napr. v stajni), kde je zvýšená prítomnosť plesní a mikroorganizmov zo slamy, dreva či z výkalov, môže byť v kombinácii s kontaktnými šošovkami zdrojom infekcií. Samozrejme v prípade, ak nosíte kontaktné šošovky a tie sa kontaminujú, napríklad prsknutím do oka pri čistení koňa. Vo vlhkom prostredí (vrátane vlhkej slamy) prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či nebezpečné akantaméby.

Leto a DIOPTRICKÉ OKULIARE

Dioptrické sklá sú už dnes odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú pri pádoch ostré črepiny. Riziko úrazu však netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde, napr. z koňa, z bicykla, korčuli či zo skaly sa plastový aj kovový rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet. U profesionálnych aj rekreačných športovcov oční chirurgovia ako trvalé riešenie odporúčajú napr. laserové odstránenie dioptrií.

Leto a LASEROVÉ OPERÁCIE

Odstránenie dioptrií súčasnými šetrnými laserovými metódami s použitím femtolaseru odporúčajú oční chirurgovia všetkým pasívnym, aktívnym, profesionálnym či extrémnym športovcom. Letné mesiace s HD očami po laseri si môžete vychutnať aj vy. Laserové odstránenie dioptrií môžete podstúpiť v júni, v júli aj v auguste. Mýtus, že v lete sa nerobia, už dávno neplatí. Pozor však na výber správnej metódy. Povrchové metódy s použitím iba jedného, excimerového, laseru (LASEK, PRK, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser) oční chirurgovia pred letnou sezónou vôbec nedoporučujú. Problémom je vysoká koncentrácia UV žiarenia, ktorá môže poškodiť citlivý povrch oka s odlaserovaným povrchovom rohovky. Po metóde LASEK je nutné dva mesiace nosiť na slnku slnečné okuliare. Inak hrozí vznik zákalov rohovke, ktoré môžu spôsobiť neostré videnie.

Naopak, hĺbkovým metódam, pri ktorých chirurg používa kombináciu excimerového a femtosekundového laseru, ultrafialové žiarenie vôbec neprekáža. Zákroky typu LASIK, NeoLASIK, NeoLASIK HD môžete podstúpiť kedykoľvek počas letných mesiacov a stále si užívať krásne počasie. Pri týchto šetrných metódach chirurg neodstraňuje z oka povrch rohovky (epitel). Rohovka tak ostáva celistvá a chránená pred slnečným žiarením. Oční chirurgovia preto v letných mesiacoch odporúčajú metódu s použitím femtosekundového laseru.

Leto a SLNEČNÉ OKULIARE

„Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami a svetlou (napr. modrou) dúhovkou. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka, zlepšuje im to pohodlie. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďte vždy za slnečného počasia, a to v ktoromkoľvek ročnom období,“ radí očná lekárka a mikrochirurgička Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová.

Špeciálne dôležitá je podľa odborníčky slnečná ochrana pri mori a na horách. „V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom - a to je najčastejšie práve pri mori a na horách.“ Na jasnom slnku by mali nosiť slnečné okuliare aj deti. „Bábätkám je dobré pritieňovať strieškou alebo slnečníkom na kočiar. Deťom, ktoré už zvládnu sedieť či spraviť prvé krôčky zakryte tvár aspoň čiapkou so šiltom. Ostatné deti by mali nosiť slnečné okuliare vždy za slnečného počasia, pre tie najmenšie dostať kúpiť aj slnečné okuliare na gumičku.“

VÝZOR OKULIAROV (tvar, veľkosť a materiál)

Základné pravidlo znie: čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám.

UV FILTER

Zapamätajte si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, okú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike.

PRIEPUSTNOSŤ SVETLA

Okrem hodnoty UV filtra siahnite po správnej priepustnosti svetla slnečných skiel. Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Na horách a pri mori môžeme použiť vyššiu kategóriu.

Kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)
Kategória 2 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)
Kategória 2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%)
Kategória 3 –tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)
Kategória 4 – veľmi tmavý filter / vhodný k moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%)

FARBA SKIEL

MODRÁ – je nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame krátkozrakým ľuďom.
SIVÁ A HNEDÁ – ideálne farby za volant. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom –znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu. ŽLTÁ A ORANŽOVÁ – vhodné do hmly a na šport. Žlté alebo oranžové sklá zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.
OSTATNÉ FARBY - nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.

Vedeli ste, že... adrenalínové športy typu bungee jumping môžu poškodiť zrak?
Niektoré typy športov sú pre oko skutočne nebezpečné – napríklad zoskoky typu bungee jump. Tie lekári neodporúčajú krátkozrakým športovcom, s dioptriami vyššími ako – 4. Oko je pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odlúpenia sietnice a krvácania do sklovca.

Vedeli ste, že...pohľad do slnka môže spôsobiť slepotu?
Každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny, vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr videnia. Do slnka nikdy nepozerajte dlhodobo a cielene, ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. Výnimočne nebezpečné je zatmenie slnka, vydržíte sa doň pozerať dlhšie a nevnímate riziko.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Najhlbší zaznamenaný ponor bol 2992 metrov a trval 137,5 minúty, čo je nový rekord medzi morskými cicavcami.
pred 5 rokmi
Salto Mortale je nový slovenský dokumentárny film režisérky Anabely Žigovej. Dokument otvára veľmi výnimočnú tému, ktorá je dodnes tabu v mnohých spoločenských a politických kruhoch nielen na Slovensku.
pred 5 rokmi
Mladého pekára Omara delí od jeho tajnej lásky Nadji múr. Múr, ktorý pretína celé územie Palestíny a ktorý kvôli práci, rodine či láske denne preliezajú stovky mužov...
pred 5 rokmi
Dlhoočakávané pokračovanie kultovej komédie, tentokrát pod názvom Dědictví aneb kurvaseneříka, zažilo v kinách bombastický štart.
pred 6 rokmi
Aj počas tohto leta sme sa sporadicky venovali niektorým skladbám, ktoré sa zrodili v lete a často kvôli letu. Svojim spôsobom ašpirovali na označenie Letný hit s dodatkom, že roku 2013.
pred 5 rokmi
Posledných 12 bodov programu zostáva poslancom prerokovať na 29. schôdzi národnej rady, ktorá dnes pokračuje deviatym dňom.
pred 6 rokmi
"Veľmi sa teším, že budem testovať vo Valencii, a zároveň sa neviem dočkať, že po rokoch opäť stretnem viaceré známe tváre z BMW," povedal Glock.
pred 7 rokmi
Novela má umožniť, aby aj najsilnejšia parlamentná strana mohla požiadať o doplnenie programu prebiehajúcej schôdze.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT