Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Konštitučná typológia: aký ste typ podľa postavy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 10.12.2011

Profesor psychiatrie Kretschmer si všimol, že existuje spojitosť medzi psychickými ochoreniami a telesnými typmi, aký telesný typ ste vy?
Konštitučná typológia: aký ste typ podľa postavy
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

V minulosti sme si spomenuli temperament a niektoré jeho delenia alebo teórie. Podľa Hippokrata existujú 4 druhy temperamentu a ich vzájomné kombinácie, podľa Junga sa temperament u ľudí určuje podľa osobnostného typu. Týchto teórií je viacero a jedna z nich sa zaoberá temperamentom, ktorý súvisí s tým ako vyzeráme, s konštitúciou, stavbou tela. Konštitúciou sa myslia morfologické a funkčné telesné znaky.

Teória podľa doktora Kretschmera
A súvislosťou medzi týmito znakmi a psychickými ochoreniami sa zaoberal Kretschmer, ktorý bol profesorom psychiatrie na Tubingenskej univerzite a zároveň významným predstaviteľom nemeckej charakterologickej typológie. Všimol si, že existuje spojitosť medzi dvoma psychickými ochoreniami a dvoma telesnými typmi. Podľa jeho výskumov boli schizofrenici prevažne konštitúcie astenickej a mániodepresivita sa vyskytovala prevažne u pyknikov. Epilepsiu priraďoval k atletickému typu. Od toho odvádza aj svoju teóriu. Okrem neurčitého typu, ktorý nazýva dysplastický a určuje ho nepomer konštitučných častí, určuje tri typy stavby tela a k tomu príslušné charakterové vlastnosti a typ psychického ochorenia, ku ktorému má podľa jeho teórie sklon.
 

Astenický typ

Prvý je astenický typ leptosom, ktorý má pretiahnutý výzor, úzke ramená a boky, dlhé končatiny, pôsobí chudo a subtílne. Ich hlava je skôr podlhovastého, vajcovitého tvaru s malou tvárovou časťou. Charakterový typ schizothym má podľa jeho teórie tieto vlastnosti alebo opis. Je to záhadný typ človeka so zložitou povahou, ktorý len ťažko pustí niekoho do svojho vnútra, ktorých ťažko spoznáme do hĺbky. Všeobecne ich považuje za ľudí plachých, uzavretých a vážnych s intenzívnym vnútorným prežívaním. Iní ich môžu považovať za čudných. Sú citliví a chladní zároveň, môžu byť idealistickí. V spoločnosti môžu byť bohémski, ale aj mrzutí a egoistickí. Myslenie je abstraktne formalistické, schematizujúce.

Pyknický typ

Druhý pyknický typ má naopak sklony k priberaniu, má širokú tvár, krátky široký krk, je širší v oblasti brucha s krátkymi končatinami a tieto konečné charakteristiky konštitúcie dosahuje až medzi 30.- 40. rokom života. Lebka aj tvárová oblasť sú guľaté. Charakterový typ cyklothym má dve varianty. Prvý je veselo živý a druhý ťažkopádno mäkký. A medzi týmto charakteristikami sa nachádzajú rôzne temperamenty. Napr. pokojný vtipálek, ale aj pôžitkár. Charaktery sa pohybujú medzi činorodosťou, veselosťou a medzi zádumčivosťou a ťažkopádnosťou. Je skôr realista a vie sa adaptovať na podmienky. Myslenie je konkrétne.

Atletický typ

Tretí atletický typ ixothym má vyvinutú kostru a svalstvo, pôsobia statne. Majú široké ramená, útle boky a štíhle nohy. U mužov pre nízke množstvo tuku vyniká robustná stavba pohybového aparátu, u žien naopak môže byť viac podkožného tuku na tvári pričom vykazujú v tvári a v telesnej stavbe znaky „mužatiek“. Je psychomotoricky pomalý a pokojný, v extrémnych prípadoch neobratný, ale v tejto skupine sa nachádzajú aj úspešní boxeri s malou citlivosťou a vzrušivosťou, sú prevažne flegmatickí, ale menej sa dokážu prispôsobiť podmienkam. Myslenie je analytické, pedantné.

Tieto temperamentové charakteristiky uvádzam len ako zaujímavú informáciu a ako orientačné vodítko, aby ste vedeli zaradiť seba alebo svojich známych, pretože každý človek je individuálny a nedá sa „zaškatuľkovať“ a ani to nie je potrebné. Kretschmer sa však zrejme snažil práve o to a zabúdal na vplyv výchovy a skúsenosti vo formovaní charakterových vlastností človeka.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Gross Magic bude supportom kapely Metronomy pri ich decembrovom koncerte.
pred 8 rokmi
Ako to dopadne, keď Spielberg & Hanks produkujú? Prečítajte si v recenzii na DVD Bratstvo neohrozených.
pred 4 rokmi
Pri príležitosti vydania albumu sa so skupinou Puding pani Elvisovej porozprával Braňo Bezák alias Bebe.
pred 4 rokmi
Dobré tienenie sa postará o 7 až 10 stupňový rozdiel teplôt interiéru a exteriéru Keď slnko páli, pomôže tienenie. Najlepšie vonkajšími žalúziami
pred rokmi
Počas 43. ročníka BJD predstaví Peter Lipa nové 2 CD s pesničkami , ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za 35 rokov ich spoločnej tvorby.
pred 6 rokmi
Wayne Burke na dnešnej tlačovej konferencii názorne predviedol, ako jednoducho sa dá uskutočniť hackerský útok.
pred 8 rokmi
Rozkošné kupé Fiat 500
pred 6 rokmi
Otázku investičného dlhu v cestnej infraštruktúre považuje šéf SDKÚ-DS za dlhodobý problém, o ktorom sa musí začať diskutovať.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT