Voda sa na liečebné účely používa už od nepamäti. Dnes si povieme niečo o knajpovaní a účinkoch tejto procedúry.
Zdroj obrázku: SXC/free
Voda sa na liečebné účely používa už od nepamäti. Hydroterapia bola známa na cisárskych dvoroch v starom Ríme aj za čias Galenusa. Dnes si bez vody nevieme predstaviť život. Ráno nás preberie, ak máme horúčku používame studené obklady, zaženie páľavu v strese, osvieži boľavé nohy po chôdzi.
Vincent Priessnitz objavil jej schopnosti v oblasti urýchlenia hojivých procesov. Objavil, že studený zaparovací obklad má významný vplyv na pokožku a pôsobí priam zázračne. (jemná tkanina namočená v studenej vode plus presahujúca nepremokavá látka plus vlnený zábal - na cca 2 hodiny).
Farár
Sebastian Kneipp (1821-1897) sa zaoberal „výskumom vody“ so snahou priniesť nové možnosti jej využitia. Vytvoril holistickú životnú filozofiu pozostávajúcu z 5 elementov vody, liečivých bylín, vyváženej stravy, pohybu a duševnej rovnováhy so samým sebou a prostredím. On sám sa pomocou procedúr vyliečil z tuberkulózy ponáraním do studených vôd Dunaja. V tej dobe sa táto diagnóza považovala za smrteľnú. Zistil, že pre organizmus sú efektívne ponárania, zábaly, teplé a parné kúpele, samostatné studené kúpele. Liečebné procedúry sú pomenované práve po ňom - t.j.
knajpovanie (kneippovanie).
“Voda je veľmi vhodná pri liečbe, pretože pôsobí na boľavú oblasť ukľudňujúco, pôsobí na nervové zakončenia a tým aj na vnútorné orgány.
„
Liečbné procedúry - knajpovanie a ich účinky:
• pomáhajú pri prechladnutiach a problémoch s imunitou
• bolestiach hlavy a krku
• bolestiach kĺbov
• poruchách spánku
• srdcovocievnych ochoreniach, hypertenzii
• pri problémoch s nadváhou
Knajpovanie sa využíva ako súčasť wellness centier, ale môžeme ju praktizovať aj doma, na záhrade, chate. Základom je mať z toho radosť.
Zásady procedúr:
• používajme knajpovanie maximálne 2-3 krát denne, pretože organizmus potrebuje čas na naštartovanie ozdravovacích procesov, ak mu nedáme dostatok času, celý proces je zbytočný
• ak používame studené procedúry, daná časť tela musí byť teplá
Začiatok dňa podľa Kneippa:
Po rannej rozcvičke, ktorá nás naštartuje do nového dňa si doprajme teplú sprchu a následne studenú. Začneme dolnými končatinami, hornými a až potom brucho a trup. Ak nám nie je studená voda príjemná, stačí ak ňou ovlažíme len boľavú časť tela. Lokálne kúpele uprednostníme pri ochorenia srdca, reume. Do vane si napustíme studenú vodu a dolnú časť tela si ponoríme približne na 30 sekúnd. Ak začneme pociťovať chlad a mrazenie procedúru ukončíme.
Studená voda má asi 16 -18 stupňov celzia. Dýchajte pomaly a pravidelne. Potom treba vyšúchať pokožku, obliecť sa do tepla, urobiť masáž s dobrým olejom. Procedúra sa nedoporučuje pri problémoch s močovým mechúrom.
Ak sa potrebujete sústrediť a naštartovať mozog, ponorte predlaktia a ramená do studenej vody. Asi po pol minúte sa vám rozprúdi krv v mozgu a je po únave. Obklady sa robia na akejkoľvek časti tela a sú dobré aj proti stresu.
Teplé kúpele sa vykonávajú vo vode teplejšej ako je teplota tela. Majú ukľudňujúci, relaxačný účinok. Na dobré zaspávanie si dajte najprv kúpeľ studenší, následne mierne teplejší. Bylinky tam môžu byť vždy. Nepresahujte dobu 15 minút.
Ak máte chuť na niečo bláznivé a pritom zdravé, skúste rannú prechádzku v orosenej tráve, alebo v zime je vhodnou alternatívou sneh.