Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hyperaktivita

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 04.02.2015

So živými a neposednými deťmi sa stretávame dennodenne. Je však pravdou, že namä v posledných rokoch je takýchto detí čoraz viac.
Hyperaktivita
Zdroj obrázku: SXC/free
 

So živými a neposednými deťmi sa stretávame dennodenne. Je však pravdou, že najmä v posledných rokoch je takýchto detí čoraz viac. Dôvodov je niekoľko- voľnejšia výchova, ako aj menej času a zaneprázdnenosť rodičov, vplyv prostredia, v ktorom žijeme, stres ...

V médiách, ale už aj vo svojom okolí často počúvame o hyperaktívnych deťoch. Nie každé živé a prirodzene zvedavé dieťa je však aj hyperaktívne.
Detská aktivita narastá do približne 3.roku veku dieťaťa, potom by sa mala stabilizovať a poklesnúť. Väčšina detí v tomto veku je veľmi aktívna a rodičia sú nie vždy schopní túto aktivitu zvládnuť, či už z dôvodu pracovnej vyťaženosti, prípadne majú viac detí a nemá im kto pomôcť. Deti sa však práve v tomto veku najviac učia, preberajú vzory správania, potrebujú deň stráviť aktívne, nie pri televízore či jednej konkrétnej činnosti. Aj z tohoto dôvodu väčšina detí v tomto veku nastupuje do materskej školy, kde sa ich požiadavky naplnia a deti trávia celý deň zmysluplne a striedaním aktívnejších a pasívnejších činností. Práve toto striedanie aktivít je dôležité pre psychickú i fyzickú pohodu dieťaťa.

Hyperaktivitou, inak aj syndrómom ADHD - poruchou pozornosti trpí u nás 3-5 percent detí, pričom častejšie bývajú touto diagnózou postihnutí chlapci ako dievčatá a trpia ňou i predčasne narodené deti. Možno ju pozorovať už u detí v predškolských a neskôr aj školských zariadeniach. Deti s diagnózou ADHD nie sú schopné sústrediť sa na jednu vec, činnosť, nepočúvajú pokyny pedagógov, ustavične sa hrajú s rukami, jedlom, vykrikujú, neobsedia, nedokážu stáť v rade a čakať, neustále si vyžadujú pozornosť, nie sú schopné zapamätať si detaily. Problémy môžu mať aj s čítaním a písaním, preto práve v súvislosti s hyperaktivitou hovoríme o dyslexii a dysgrafii.

Ak u dieťaťa pozorujeme takéto správanie, návštevu odborníka netreba odkladať. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné psychologické, ale aj neurologické vyšetrenie. Rodičia často návštevu odkladajú, lebo majú strach z reakcie dieťaťa a neskôr aj okolia. Tieto obavy sú ale zbytočné, odborníci vedia svoje terapeutické metódy prispôsobiť veku dieťaťa a to ani netuší, že je vyšetrované, skôr vyšetrenie berie ako hru.

Hyperaktivitu spôsobujú drobné odchýlky v stavbe a fungovaní mozgu a chýbajúce riadenie prenosu látok v mozgu. Liečba je zameraná na zmiernenie príznakov. Jej súčasťou býva aj psychoterapia. V súčasnosti veľmi dobré výsledky preukazuje liečba pomocou EEG-biofeedbacku. Jej cieľom je posilňovať dobrú aktivitu mozgu pomocou počítačovej hry. Tento spôsob liečby sa využíva aj pri poruchách spánku, ktoré môžu byť taktiež súčasťou hyperaktivity.

Ďalšie opatrenie u hyperaktívnych detí
- pevný režim – rovnaký čas na ranné budenie, obed, hru, pobyt vonku a nočný spánok
- pevné hranice rodičov a pedagógov – nie čo raz zakážem ďalšíkrát povolím...
- zmena stravovacích návykov- vylúčiť sladkosti, sladké malinovky, konzervované pokrmy a polotovary obsahujúce množstvo E-čiek, zaradiť do jedálnička morské ryby, zelenú listovú zeleninu, celozrnné pečivo a ovocie – najmä banány, černice a hrozienka
- veľa lásky a trpezlivosti, podpora zo strany rodičov a blízkych
- aktívne trávenie voľného času, pobyt na čerstvom vzduchu
- z prírodnej lekárne pri hyperaktivite pomáhajú medovka lekárska, a pamajorán ako upokojujúce prostriedky na nervovú sústavu, masážny olej zo slnečnice, pupalky dvojročnej, rumančeka, levandule a pomaranča ako aj pravidelné užívanie výťažkov z ginko biloby- podporujú prietok krvi mozgovými cievami a privádzajú nervovým bunkám viac kyslíka a glukózy, zlepšujú sústredenie a pozornosť

Skoré odhalenie hyperaktivity a syndrómu ADHD a jeho včasná liečba dávajú dieťaťu šancu čo najskôr sa adaptovať na prostredie a zvládať záťaž v školskom, sociálnom aj rodinnom prostredí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Michaella po hite Chcem letieť prichádza so skladbou Všetko je tak, ako má byť.
pred 7 rokmi
Smartphone má 45 % Slovákov nakupujúcich na internete
pred 7 rokmi
Po minulých úspešných misiách prichádza britská legenda NAPALM DEATH opäť do Česko-Slovenska, aby potešila tisíce svojich verných fanúšikov.
pred 4 rokmi
Žiakov stredných škôl v maturitnom ročníku čaká tento týždeň elektronická časť a písomná forma internej časti maturitných skúšok. Testy sa v riadnom termíne uskutočnia oddnes do piatka 20. marca. Informoval o tom Národný ústav certifikovaných meraní
pred 6 rokmi
Kráľovskí manželia použili najstaršiu sekciu metra postavenú v roku 1863 z Farringdonu na King's Cross.
pred 5 rokmi
Výkon a luxus na najvyššej úrovní
pred 6 rokmi
Obyčajní ľudia návrhom reagujú na nedávno prijatú vládnu novelu Trestného zákona, ktorá znížila spodnú hranicu trestnej sadzby pri drogových deliktoch zo štyroch na tri roky.
pred 7 rokmi
Dobrý časy Václava Neckářa je album, z ktorého mrazí. Nielen z ohľadu na pohnuté (najmä zdravotné) udalosti tohto speváka.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT