Ak máte zdravotné problémy a neviete si poradiť s bolesťou svalov, chrbtice... možno vám pomôže fyzioterapia
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Ak máte zdravotné problémy a neviete si poradiť s bolesťou svalov, chrbtice... možno vám pomôže fyzioterapia. Je to nemedicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového aparátu. Využíva na to fyzikálnu terapiu (elektroterapiu, teploliečbu, svetloliečbu, mechanoterapiu – masáže) a liečbu pohybom.
Fyzioterapeut vám stanový podľa lekárskych záznamov program ušitý na mieru, zvolí sa vhodná metóda - elektroterapiu, masáže, bankovanie, rašelinové zábaly presne podľa toho, čo vaše telo potrebuje. Samozrejme je dôležitá komunikácia medzi fyzioterapeutom a pacientom, pretože o všetkom by mal byť informovaný a žiadna terapia by sa nemala vykonávať bez jeho súhlasu.
Bolesť sa pre nás stáva súčasťou života, kým sa môžeme ako tak hýbať, ani si ju nevšímame. Máloktorí z nás si uvedomujú, že nesprávnymi pohybovými návykmi dennodenne škodíme našej chrbtici a kĺbom.
Už aj také ,,maličkosti“ ako dýchanie, chôdza, stoj, sed, poloha v spánku, pracovné stereotypy, športová (ne)aktivita, ovplyvňujú náš zdravotný stav. Trpíme bolesti v oblasti driekovej chrbtice, závraty a bolesti hlavy spôsobené práve kvôli týmto problémom tiež prehliadneme, že nás bolia končatiny? To je tiež v poriadku. Až kým sa zdravotný stav nezhorší natoľko, že nevieme ráno vstať z postele. Vtedy začneme hľadať pomoc. Spravidla je už neskoro, ak by sme svoje telo počúvali skôr, mohli sme predísť týmto komplikáciám, ktoré sa odstraňujú ťažko.
“Voči fyzioterapeutom má laická verejnosť nedôveru. Nevieme kto to vlastne je, aké má vzdelanie, mnohí ho považujú za šarlatána, ktorý sa chce len obohatiť.
„
Je dôležité začať sa o seba starať preventívne, v čase keď sa ešte telo nebráni bolesťou. Najvhodnejšia liečba je samotná prevencia. Ak už dôverne poznáme bolesť akejkoľvek časti nášho tela...ide o problém. Len málo ľudí sa venuje svojmu telu z preventívnych dôvodov.
V minulosti sa nazýval rehabilitačný pracovník, alebo nie celkom správne telovýchovný inštruktor či dokonca, ak išlo o ženu, rehabilitačná sestra. Tieto pomenovania boli nepresné, tento pojem v preklade znamená, že ide o zdravotníckeho pracovníka, zaoberajúceho sa terapiou (liečbou) pohybom. Neordinuje lieky, ktoré tíšia bolesť, snaží sa pomocou správne zvolenej pohybovej aktivity eliminovať bolesť.
Táto profesia vznikla začiatkom 20. storočia súčasne so vznikom chirurgie - ortopédia, srdcová a cievna chirurgia, úrazová chirurgia. Veľký kvalitatívny skok v chirurgii nastal po druhej svetovej vojne. Začali sa využívať nové operačné techniky, postupy, nové, dokonalejšie nástroje a náradia.
V dnešnej dobe má nezastupiteľnú úlohu pri pooperačnej starostlivosti o pacienta, po rôznych úrazoch a svalových a kĺbových ochorenia opornej a pohybovej sústavy. Ak trpíte artrózou kĺbov, potrebujete zregenerovať väzivo, chrupavky fyzioterapeut zvolí vhodnú metódu liečby – najčastejšie cvičenia kombinované s elektroliečbou a fototerapiou. Výhodou je aj možná aplikácia napr. cez obväz, sádru, ortézu.
Okrem toho je vhodná na čerstvé i staršie poúrazové stavy, ako podporná liečba osteoporózy, porúch periférneho prekrvenia a regenerácie poškodených periférnych nervov.