Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo by ste mali vedieť o alergii

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 26.09.2011

Ak si nie ste istí, či ju máte aj vy, čítajte ďalej.
Čo by ste mali vedieť o alergii
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Slovo alergia sa v posledných rokoch skloňuje čoraz viac. Dôvodom je hlavne to, že čoraz viac ľudí, najmä detí a mladých trpí týmto civilizačným ochorením. Ak si nie ste istí, či ju máte aj vy, čítajte ďalej. Nezabúdajte, že panika nie je namieste, ale informovanosť áno.

Čo je alergia?

Alergie sú prehnanou reakciou nášho obranného alebo imunitného systému. Jednoducho povedané, ak sa nášmu organizmu niečo nepozdáva, začína sa brániť. Hneď na úvod treba povedať, že nie každá precitlivelosť organizmu musí byť hneď alergiou či alergickou reakciou. Sú ľudia, ktorých citlivosť na určité podnety, napríklad na slnko, teplo, chlad, okolité prostredie, stres, lieky či potraviny je vyššia, ako u iných, napriek tomu ešte nemusí ísť o alergikov. O alergii hovoríme, ak už ide o zmenenú reakčnú schopnosť imunitného systému vzhľadom k alergénom. To znamená, že ak náš organizmus už niekedy zareagoval na istú potravinu, liek či prach nepriaznivo a bránil sa, môže sa stať, že v budúcnosti sa jeho reakcie ešte zintenzívnia a my to už pocítime – napríklad sa nám vyhodí vyrážka, opuchnú nám sliznice a podobne.

To samozrejme neplatí v prípade, že náš imunitný systém je inak narušený, oslabený, napríklad sme prekonali vírusové ochorenie, máme niektoré chronické ochorenie, napríklad diabetes či artritídu alebo onkologické ochorenie či AIDS.
 

Ako vzniká alergia?

Predpokladom vzniku alergie je ako sme už spomenuli opakovaný kontakt s alergénom. Vtedy sa organizmus rozpamätá a začne využívať svoje obranné mechanizmy. Dôsledkom je alergická reakcia, ktorá má za následok postihnutie niektorého orgánu, pričom stačí aj skutočne malé množstvo alergénu.

K najčastejším alergénom patria:

• Alergény zo vzduchu – prach, peľ, plesne, roztoče, srsť, šupiny, kúsky kože, zvyšky slín
• Potraviny
• Lieky

Prečo sme alergickí?

Príčiny vzniku alergií ešte stále nie sú celkom jasné a pravdepodobne ide o súhru viacerých faktorov, ktoré nás ovplyvňujú. Najčastejšie ide o dedičnosť, okolité prostredie, stres, stravovacie návyky a celkový životný štýl. Je pravdepodobné, že ak jeden z našich rodičov, prípadne obaja trpia alergiou, budeme trpieť aj my a po nás zasa naše deti. Toto neovplyvníme. Iné faktory však ovplyvniť môžeme. Ak nám vadí životné prostredie – výpary z výfukov, továrni, máme možnosť presťahovať sa na vidiek alebo tam tráviť časť roka či života. Ak nám prekážajú isté druhy potravín či liekov, je lepšie sa im vyhnúť. Dôležitý je zdravý životný štýl – dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, pravidelné vetranie domácich priestorov, prezliekanie prádla, konzumácia zdraviu prospešných potravín, dostatočný pitný režim a podobne.

Čo môžeme zdediť?

• Atopický exém
• Sennú nádchu
• Alergickú astmu
• Alergický zápal očných spojiviek
• Alergiu na potraviny

Čo robiť pri podozrení na alergiu?

Určite je potrebné vyhľadať lekára. Ten na základe komplexného vyšetrenia – podrobný rozhovor (anamnéza) a následné testy určí druh a rozsah alergie. Možné je aj to, že naše podozrenie na alergiu sa nepotvrdí a pravdepodobne sme na daný podnet len viac citlivý prípadne trpíme iným ochoreniam. To všetko však musí potvrdiť odborný lekár.

Nabudúce sa dočítate viac o rôznych typoch testov na prítomnosť alergie a získate aj cenné rady, ako žiť s touto nevyliečiteľnou, ale dobre liečiteľnou chorobou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Identifikácia podľa chôdze patrí do súdnej biomechaniky. Tento odbor okrem iného rieši aj príčiny pádov z výšky. Vyšetruje napríklad, či pri páde šlo vraždu alebo samovraždu a pod.
pred 9 rokmi
Bollywoodske hviezdy zanechajú svoje odtlačky na prímorskej promenáde v Mumbaji.
pred 10 rokmi
Excelentné dve hodiny mimoriadne vydarenej a vyšperkovanej akcie.
pred 7 rokmi
Ak sa môžeme na Slovensku popýšiť skutočným domácim jazzovým fenoménom, jedným z nich je bez pochýb bubeník Martin Valihora, ktorý už roky dvíha úroveň slovenskej jazzovej scény.
pred 8 rokmi
Charlie (Logan Lerman) je plachý a neobľúbený teenager, ktorý opisuje svoj život v sérii anonymných listov a tie potom posiela ľuďom, ktorých vôbec nepozná.
pred 8 rokmi
Necelých päť rokov po podmienečnom prepustení zomrel Titus Zeman na následky mučenia a väznenia v Bratislave. Slovensko má v novodobých dejinách zatiaľ štyroch blahoslavených.
pred 9 rokmi
Grécko naďalej tvrdí, že spoločnú menu prestať používať nechce.
pred 9 rokmi
Postup parlamentu pri rokovaní o skrátenom konaní k novele zákona o sociálnom poistení je podľa poslanca Martina Chrena (SaS) nezákonný a nelegitímny.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT