Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo by ste mali vedieť o alergii (2.časť)

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 30.09.2011

Byť alergikom už v dnešnej dobe nie je ničím výnimočným. Čo to znamená, keď nás lekár požiada, aby sme si viedli denník alergika?
Čo by ste mali vedieť o alergii (2.časť)
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Byť alergikom už v dnešnej dobe nie je ničím výnimočným. Už v prvej časti sme písali, že pri podozrení na alergiu je najlepšie kontaktovať lekára. Ten vám pri osobnom rozhovore položí otázky, pomocou ktorých zistí podozrenie na alergiu. Otázky sa budú týkať vašich príznakov, ťažkostí, výskytu alergie v rodine a podobne. Je dôležité tieto otázky nepodceňovať a odpovedať pravdivo na každú z nich. Len tak bude mať lekár možnosť odhaliť vašu novú diagnózu. Na rozhovor s lekárom sa preto vopred pripravte. Je možné, že vaše obavy sa nepotvrdia, prípadne vás lekár požiada, aby ste si istý čas viedli tzv. denník alergika, ktorý mu pri odhaľovaní choroby môže pomôcť.
 

Denník alergika

Na čo bude slúžiť? Do tohto denníka si budete zapisovať informácie o čase, trvaní a priebehu vašich ťažkostí, teda údaje, kedy sa ťažkosti vyskytli, čo ich sprevádzalo, ako dlho trvali a akú mali intenzitu. Ide o výbornú pomôcku nielen pre lekára, ale aj pre vás. Budete mať lepší prehľad o tom, aké ťažkosti a kedy vás zastihli a možno sa vám tak podarí prípadnej alergickej reakcii predísť, alebo ju mať pod kontrolou. Jednoducho povedané, alergia vás už neprekvapí.

Pokusným králikom...

Je dosť pravdepodobné, že okrem rozhovoru a denníka sa budete musieť podrobiť ďalším testom, o ktorých si napíšeme viac v nasledujúcich riadkoch. Prvým krokom bude kožný test. Podľa druhu predpokladanej alergickej reakcie rozlišujeme tzv. prick-up test, vnútrokožný - intrakutánny test alebo epikutánny a atopický náplasťový test.

Prvé dva slúžia na objasnenie alergií včasného typu, akými sú senná nádcha alebo potravinová reakcia. Pri prick-up teste sa kvapky testovacieho roztoku nanesú na kožu – na predlaktie alebo chrbát a ihlou sa povrch kože naruší. Výsledok možno určiť približne po 15-20 minútach, alergická reakcia sa prejaví svrbivou červenkastou vyrážkou okolo miesta vpichu. O niečo náročnejší, ale citlivejší je vnútrokožný test, pri ktorom sa testovací roztok vpichne priamo do kože.

Inou formou sú náplasťové testy, ktorými sa zisťuje kontaktný druh alergie, napr. alergický ekzém rúk a pod. Pri tomto teste sa na chrbát nalepia špeciálne náplaste obsahujúce alergické látky. Tieto zostávajú nalepené 1-2 dni a následne sa odstránia. Alergická reakcia sa dostaví do 72 hodín. Špeciálnou formou je atopický náplasťový test, ktorý slúži na odhalenie zhoršenia alergie, napr. u pacientov s neurodermitídou, sennou nádchou či alergickou astmou.

Okrem týchto testov sa vykonávajú aj laboratórne testy, ktorými sa zisťuje množstvo a koncentrácia IgE protilátok a provokačné testy, ktoré slúžia na objasnenie alergických reakcií, keď predchádzajúce výsledky testov nie sú jasné.

Ak vám boli robené niektoré zo spomínaných testov, treba brať na vedomie, že výsledok testov nemusí byť jednoznačný, lebo žiadna z metód nie je 100 percentná. Lekár vždy musí brať do úvahy všetky výsledky, ale i celkovú anamnézu pacienta. Alergie sa totiž môže vyskytovať aj vo viacerých orgánoch súčasne a od toho sa potom odvíja aj rôznorodosť choroby a jej liečba. Ako sme už spomínali, ovplyvňuje nás všetko okolo, teda prostredie, kde žijeme, pracujeme, životný štýl, ktorý vedieme, stres a nemalú úlohu zohráva aj dedičnosť.

Zopár rád na záver...

• vyhnite sa všetkému, čo vám spôsobuje ťažkosti
• stavte na zdravý životný štýl – doprajte si zdravé, overené, domáce potraviny, nezabúdajte na pitný režim, hýbte sa, pokiaľ možno čo najviac na čerstvom vzduchu
• vyberte sa na prechádzku, naučte sa relaxovať
• vyhýbajte sa stresu
• zaveďte si denník alergika a majte ho vždy pri sebe
• kúpte a preštudujte si odbornú literatúru, chorobu tak budete mať pod kontrolou
• nepanikárte!
• majte pri sebe potrebné lieky a pravidelne ich užívajte
• dodržiavajte pravidelné kontroly u lekára, konzultujte s ním svoje ťažkosti
• pýtajte sa na všetko, čo vás trápi a nehanbite sa!
• pamätajte, že v tom nie ste sami, milióny ľudí na celom svete trpia rôznymi druhmi alergií
• nezabúdajte, že alergie sa dajú úspešne liečiť
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Zberatelia titulov edície Opus 100 si minulý rok mohli rozšíriť túto exkluzívnu kolekciu rodinného striebra o albumy rôznych žánrov.
pred 3 rokmi
Wangovci si nažívali naozaj dobre. No všetko sa v okamihu zmenilo! Charles Wang sa teraz hnevá na celú Ameriku. Je to prelietavá potvora. A neznáša aj jej dejiny.
pred 8 rokmi
Organizátori ankety Slávik 2011 zverejnili mená nominovaných interpretov v kategóriách Spevák, Speváčka a Skupina.
pred 7 rokmi
Pražský výber vo svojom návrate pokračuje aj v roku 2013. Už v marci znovu pozve fanúšikov na koncerty v Plzni, Olomouci, Bratislave a v Prahe.
pred 5 rokmi
V Temnom prípade je vražda síce základným motívom, ale divák sa s ňou nestretáva v každej časti. Nevraždí sa tu, ako na bežiacom páse. Vražda je jedna, o to desivejšia, o to rafinovanejšia, o to nepochopiteľnejšia.
pred 7 rokmi
Honda Civic získala ocenenie od poroty súťaže The Women’s World Car of the Year. Cena bola odovzdaná spoločnosti Honda na autosalóne v Paríži 2012.
pred 6 rokmi
Umiernený moslim potvrdil, že obchodníci a ich zamestnanci by sa po novom mohli modliť vo vlastných priestoroch a ich zariadenia by tak nemuseli byť zatvorené tak dlho.
pred 7 rokmi
Spevák rockovej kapely FicTive Marry z Košíc, Marek Lacko (26), ktorý pred takmer 4 rokmi účinkoval aj v 1.československej SuperStar, sa rozhodol spraviť si ešte jeden projekt, v ktorom ukáže svoju "jemnejšiu" tvár.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT