Existuje porekadlo, že liečená nádcha trvá sedem dní, neliečená týždeň. A je ju treba liečiť? Nuž rozhodne sa nelieči antibiotikami.
Zdroj obrázku: SXC/free
Máloktorá choroba postihuje ľudí tak pravidelne ako nádcha počas jesenných a zimných mesiacov. Prakticky ju v slabšej či silnejšej forme dostane takmer každý. A i keď reklama tvrdí opak, všetky spreje či nosné kvapky sú na červený kvapkajúci nos prikrátke. Na nádchu sa síce neumiera, ale je veľmi nepríjemná a môže byť dôvodom iných zdravotných komplikácií. V jesennom a zimnom období je nádcha prejavom zápalu nosovej sliznice, ktorá opuchne a vytvorí hustý alebo riedky sekrét, zníženú priechodnosť nosa s následným kýchaním, kde hlien zateká do hrdla a spôsobuje kašeľ.
Nos ako radiátor
Nádchu môžu vyvolať aj nízke teploty vzduchu, výkyvy teplôt i prechod z tepla do chladu. V chladnom počasí sa nosová sliznica zdurí a tvorí hlien. Nos pôsobí nielen ako filter na odstránenie mechanických častí vzduchu, ale aj ako tepelný filter, ktorý pripravuje a zvlhčuje vzduch prúdiaci do pľúc. Nosová sliznica zároveň funguje aj ako radiátor a studený vzduch zohrieva na teplotu tela. Pritom sa sliznica prekrví. Väčšinou to vnímame iba ako mierne upchatý nos. Niekedy je však nos upchatý do takej miery, že dýchame vonku aj ústami, v tom prípade sa vzduch neohrieva a taký studený prúdi priamo do pľúc, čo u ľudí so slabšou imunitou vytvára bronchitídu a pod.
Liečenie
Existuje porekadlo, že liečená nádcha trvá sedem dní, neliečená týždeň. A je ju treba liečiť? Nuž rozhodne sa nelieči antibiotikami. Je to zbytočné zaťažovanei organizmu a neúčinné, čo sa nádchy týka. Práve naopak, ak si vynútite antibiotiká, zničíte si mikroflóru, ktorá má ochranný význam. Pri nádche platia staré ľudové múdrosti: piť veľa tekutín, ľahnúť si na 2-3 dni do postele, pokoj, teplo (ale nie prekúrený a suchý vzduch). Telo načerpá nové sily a samo sa vysporiada s virózou.
Jediný účinný liek pri nádche sú nosné kvapky, ale pozor ! Používajte ich iba prechodný čas a čím kratšie, tým lepšie. Ideálne je použiť ich iba prvé dni, kedy je nos nepriechodný a hlieny ešte nie sú dostatočne uvoľnené. Aj na letáku býva napísané, že maximálna doba použitia je 5-7 dní, ale nie každý to dodržiava. Lenže tieto látky sú návykové a pri dlhom používaní sliznica a cievy strácajú svoje prirodzené schopnosti a udržíte nos priechodný iba pomocou kvapiek. Odvykanie býva náročné a často s pomocou lekára.
Komplikácie
Po týždni by mala nádcha ustúpiť. Ak sa tak nestane, alebo sa dokonca stupňuje, vyhľadajte lekára. Nádchu často sprevádza zápal prínosných dutín, ktorý taktiež po týždni ustúpi. Keďže v prínosových dutinách a strednom uchu máme rovnakú sliznicu ako v nose, väčšinou ide o spoločné postihnutie. Horšie je, ak opuch slizníc uzavrie komunikatívne otvory medzi prínosovými dutinami, nosom a stredným uchom. Hlien môže spôsobiť akútny zápal prínosových dutín, ktorý sa môže stať až chronickým. Toto ochorenie je už nutné liečiť antibiotikami.
Imunitný systém
Nie každý a nie vždy musíte nádchu dostať. Je dobré posilňovať svoj imunitný systém, aby tých ochorení z nachladnutia bolo čo najmenej.
Skúste:
• Otužovať sa začnite už v letnom období. Pokračujte aj v zime striedaním studenej a teplej vody pri sprchovaní, či už iba dolné končatiny alebo celé telo.
• Po práci aktívne odpočívajte. Ak to počasie dovolí, prechádzajte sa aspoň pol hodiny každý deň, bicyklujte, pestujte zimné športy.
• Doprajte si najmenej 6 hodín spánku. Nervový, imunitný systém a systém žliaz s vnútorným vylučovaním sú úzko prepojené, spolupracujú, potrebujú oddych.
• Uprednostnite ľahkú stravu doplnenú výživnými doplnkami.
• Dýchajte nosom. V nosovej sliznici sa vzduch filtruje, čistí, ohrieva a vlhčí.
• Ak máte nádchu, nechoďte do spoločnosti, ak to nie je nevyhnutné. Chráňte si ústa a nos vreckovkou.