Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Aký ste krvný typ?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 31.12.2013

Po objave systému krvných skupín A, B a 0 Karlom Landsteinerom v roku 1900, rýchlo nasledoval objav významných etnických rozdielov v tom, ako boli krvné skupiny rozšírené na celom svete.
Aký ste krvný typ?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Môže poznanie krvnej skupiny poskytnúť náhľad do osobnosti človeka a opísať druh ľudí, ktorý sa spája s touto skupinou? Pre mnohých ľudí, ktorí žijú v Japonsku alebo Južnej Kórei, je to pravdepodobné. Po objave systému krvných skupín A, B a 0 Karlom Landsteinerom v roku 1900, rýchlo nasledoval objav významných etnických rozdielov v tom, ako boli krvné skupiny rozšírené na celom svete. Nadmerné zastúpenie krvnej skupiny B medzi ázijskými národmi hral významnú úlohu v nacistických teóriách týkajúcich sa rasovej nadradenosti.

Podľa Nomiho knihy, krvná skupina určuje osobnosť, temperament a kompatibilitu s inými ľuďmi.

Výskumné štúdie publikované v roku 1920 Furukawom mali významnú úlohu v tom ako krvné skupiny vnímala japonská verejnosť. V prvej z týchto štúdií, s názvom "Štúdium temperamentu krvného typu", Furukawa argumentoval, že temperament bol biologicky určený, a že rasové menšiny v Japonsku (zahŕňajúce Formosans a Ainu) by mohli byť odlišné od väčšinovej japonskej spoločnosti, v závislosti od typu krvi. Menšina Ainu, napríklad, je zo svojej podstaty submisívna, pretože iba 23,8 % malo 0 typ krvi, zatiaľ čo menšina Formosans bola neodmysliteľne spurná, pretože mala viac než 40 % členov typu krvi 0. Pri týchto výskumoch je však podozrivá extrémne malá veľkosť vzorky v jeho štúdiách (napríklad v niektorých prípadoch len desať až dvadsať subjektov).

Furukawova popularita síce nakoniec klesala, keď čoraz viac renomovaných akademikov poukázalo na početné nedostatky v jeho výskume, ale napriek tomu sa tento výskum oživil v roku 1971, keď novinár Masahiko Nomi publikoval jeho najpredávanejšie knihy. Nomi na základe jeho kníh urobil vlastné pozorovanie a skúmal, či krvná skupina naozaj hrá úlohu v ľudskom temperamente. Na rozdiel od predchádzajúceho výskumu sa do Nomiho experimentu zapojilo tisíce osôb (z veľkej časti z radov známych a fanúšikov jeho práce). Keď Nomi zomrel v roku 1981, prevzal výskum jeho syn. Podľa Nomiho knihy, krvná skupina určuje osobnosť, temperament a kompatibilitu s inými ľuďmi. Jednotlivé typy sa vyznačujú rysmi, ktoré môžu byť použité na rozlíšenie medzi rôznymi jednotlivcami.

A

K typu A patrí serióznosť, kreativita, citlivosť, trpezlivosť a zodpovednosť. Tiež vyberavosť, tvrdohlavosť, tenzia a plachosť (predstaviteľmi uvedenej krvnej skupiny sú napríklad Adolf Hitler a Britney Spears).

B

K vlastnostiam typu B patrí vášeň, sila a impulzivita. Tiež nepredvídateľnosť, sebectvo a nerozhodnosť (Jack Nicholson).

0

K typu 0 sa zahŕňa prívetivosť, optimizmus, ale tiež hrubosť, nedostatok organizácie, ješitnosť, závisť a pýcha (Elvis Presley a kráľovná Elizabeth II.).

AB

K vlastnostiam typu AB patrí chlad, rozumnosť, prispôsobivosť, ale aj nezodpovednosť a náchylnosť k " rozpoltenej osobnosti (Mao Ce - tung).

Kým popularita vlastností priraďovaných krvným skupinám trochu vybledla v uplynulých rokoch, časopisy pre ženy v mnohých ázijských krajinách naďalej vychvaľujú prednosti rôznych krvných skupín (vrátane toho, ktoré krvné skupiny sú najviac romanticky kompatibilné). Japonské dohazovačské služby často požadujú krvnú skupinu klienta ako súčasť procesu hľadania kompatibilný partnerov. Denné televízne relácie ponúkajú "krvné horoskopy" a dokonca aj Facebook v mnohých ázijských krajinách bežne obsahuje informácie o type krvi ako súčasť profilu užívateľa. Autori kreslených postavičiek manga často udávajú informácie o typoch krvných skupín rôznych postáv, zatiaľ čo hráči videohier majú možnosť zvoliť si typ krvi u postáv, za ktoré hrajú.

Japonskí podnikatelia rýchlo zarobili tým, že ponúkali rôzne produkty od žuvačky až po kúpeľové soli, údajne šité na mieru jednotlivým typom krvi. Dokonca aj japonský premiér Taro Aso trval na vypísaní jeho krvnej skupiny na svojej oficiálnej webovej stránke (nie že by ho to zachránilo od porážky vo voľbách 2009).

I keď sa môže zdať, že rozlišovanie krvných skupín je neškodné, v niektorých krajinách vzhľadom k tomu, že jedinci typu B sú považovaní za nepredvídateľných a nespoľahlivých, zamestnávatelia odmietli najať kvalifikovaných uchádzačov so "zlou" krvnou skupinou. Informácie o krvnej skupine zostáva štandardnou otázkou pracovných pohovorov aj napriek úsiliu japonského zdravotníctva a ministerstva práce. Deti v niektorých materských školách sú zoskupené podľa typu krvi a už bola hlásená detská šikana, týkajúca sa krvnej skupiny.

Napriek úsiliu ázijských psychológov vzdelávať verejnosť o falošnosti tejto vedy obklopujúcej krvný typ, jeho popularita bude pravdepodobne pokračovať.

Zdroj: http://drvitelli.typepad.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokom
Po objave systému krvných skupín A, B a 0 Karlom Landsteinerom v roku 1900, rýchlo nasledoval objav významných etnických rozdielov v tom, ako boli krvné skupiny rozšírené na celom svete. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zdravie/aky-ste-krvny-typ/

ja mam AB pozitiv

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
K doterajším nositeľom cien Literárneho fondu za celoživotné dielo v divadelnej a rozhlasovej oblasti sa dnes pridali František Balún, František Kovár, Peter Mikulík, Štefan Nosáľ, Mikuláš Onufrák, Kveta Stražanová a Oľga Šalagová.
pred 4 rokmi
Podporiť iniciatívu Healthy Seas, ktorá je zameraná na čistenie svetových morí od zabudnutých starých rybárskych sietí a iných znečistení spôsobených človekom.
pred 7 rokmi
Na 13. ročníku Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava uvedú v nesúťažnej sekcii Made in Slovakia aj štyri svetové premiéry slovenských filmov.
pred 6 rokmi
Šéf formuly 1 nevylučuje v budúcnosti zaradenie Mexika do kalendára podujatí prestížneho seriálu MS
pred 6 rokmi
Na prehliadke automobilového priemyslu sa predstavia osobné, úžitkové a nákladné automobily, dopravná technika, autopríslušenstvo a servisná technika.
pred 6 rokmi
Spoločnosť EEI, ktorá spravuje parkovanie v Banskej Bystrici, dnes začne osádzať v mestskej časti Fortnička dopravné značky, ktoré vymedzia rezidentskú zónu sídliska.
pred 5 rokmi
Alfa Romeo 4C sa bude vyrábať v závode Maserati v talianskej Modene, kde sa v minulosti vyrábala aj Alfa Romeo 8C Competizione.
pred 4 rokmi
Kapela Eddie Stoilov sa pre istotu ospravedlňuje hneď prostredníctvom názvu svojho albumu, ale nemá na to najmenší dôvod.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT