Leto so sebou prináša niekedy aj nepríjemnosti, akými môže byť prehriatie organizmu, kolapsy... Ako sa im vyhnúť? Prinášame hlavné rady, na čo by ste mali myslieť počas leta.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Pri vyššej teplote dochádza k vyparovaniu vody z tela človeka a práve tento proces prináša mnohé riziká a zdravotné komplikácie – zvýšenie krvného tlaku, kolapsy, zmeny v termoregulácii, únava, zníženie výkonnosti, malátnosť, ospalosť, bolesť hlavy a v najhoršom prípade smrť. Každá chemická reakcia v našom tele sa odohráva vo vodnom prostredí. Voda transportuje živiny k orgánom, zásobuje nervové cesty, reguluje telesnú teplotu, pomáha vyplavovať toxíny z tela či udržiava správnu funkčnú a reprodukčnú činnosť buniek.
“Naša planéta a všetko živé na nej sa skladá hlavne z vody - tekutina nevyhnutne potrebná k akémukoľvek životu.
„
Pitný režim
Dostatok tekutín je v lete asi najdôležitejšia časť starostlivosti o vlastný organizmus.
Dostatok tekutín je v lete asi najdôležitejšia časť starostlivosti o vlastný organizmus. Nápoje by nemali byť príliš studené a vhodná je čistá voda, minerálne vody, nesladené čaje a prírodné šťavy. Na pitie sa nesmie zabúdať aj napriek tomu, že necítime smäd. Bez tekutín neodchádzajte z domu a telo si hydratujte minimálne každú hodinu.
Správne volené oblečenie
Nezabudnite na vhodné letné oblečenie.
V lete treba uprednostňovať vzdušné materiály, ktoré pot odparujú – najvhodnejšie sú ľahké prírodné materiály svetlých farieb. Netreba zabúdať na pokrývky hlavy, kvalitné slnečné okuliare, opaľovacie prípravky a pohodlné vzdušné topánky.
Stravovanie
Do svojho jedálnička pridajte viac surovej stravy. Namiesto čokolády si doprajte radšej ovocie.
Počas horúčav má organizmus mnoho práce s termoreguláciou a neodporúčajú sa konzumovať ťažké jedlá, ktoré majú dlhý čas trávenia. Ich konzumácia nás oberá o energiu a zaťažujú žalúdok. Najvhodnejšou alternatívou sú zeleninové polievky, šaláty, ryby, hydina, ovocie a zelenina v prirodzenej forme. Kofeínu a alkoholu sa treba vyhýbať, pretože telo oberajú o vodu a podporujú vznik únavy, malátnosti, bolesti hlavy.
Slnečné okuliare
Mnoho z nás nepovažuje slnečné okuliare za dôležitú ochranu očí, pre mnohých sú okuliare len módnym doplnkom. Dôležité je chrániť si oči kvalitnými okuliarmi.
Kvalitné slnečné okuliare zakúpené v optike by mali byť súčasťou nášho života. Na lacné okuliare z trhu radšej zabudnite, pretože si nimi môžete uškodiť ešte viac, ako keby nemáte žiadne. Pri ich výbere si všímajte v prvom rade stupeň ochrany proti UV žiareniu a či ide o certifikovaný výrobok.
Opaľovacie krémy
Kvalitné krémy s ochranným filtrom by sme mali mať tiež vždy po ruke.
Obdobie horúčav počas práce
Teplota na pracovisku je daná zákonom, ideálna teplota v kancelárii v lete je medzi 23-27 °C.
Treba dbať na prísun tekutín a nápojov z obsahom solí, minerálnych látok, nemali by obsahovať viac ako 6,5 % cukru, ďalej musia zodpovedať 60 % množstva tekutín stratených potením alebo dýchaním za osemhodinovú pracovnú zmenu. Teplota na pracovisku pre teplé obdobia by sa mala pohybovať od 23-27 °C a prípustná je 20-28 °C. Príliš studené nápoje kombinované s ľadom spôsobujú zvýšený pocit smädu a stres pre organizmus. Počas pracovnej doby nás osviežia ovocné mušty, ovocné a zeleninové šťavy, vlažné ovocné a bylinkové čaje.