Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

5 tradičných ľudských zmyslov

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 14.05.2013

Informácie o zmenách prostredia sa zachytávajú receptormi so špeciálnymi bunkami s veľkou dráždivosťou.
5 tradičných ľudských zmyslov
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Informácie o zmenách prostredia sa zachytávajú receptormi so špeciálnymi bunkami s veľkou dráždivosťou. Receptory sú citlivé najmä na podnety, ktoré označujeme ako adekvátne podnety. Exteroreceptory prijímajú podnety z vonkajšieho prostredia a interoreceptory sú citlivé na zmeny vnútorného prostredia.

1. Sluch

ucho
sluch
zdroj: SXC/free

Väčšine z nás sa sluch s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Sluchové kostičky sú menej pohyblivé a chvenie sa neprenáša do vnútorného ucha. Nebezpečné sú aj ušné infekcie, poranenia bubienka. Niektoré formy získanej hluchoty sú zapríčinené poranením nervu, alebo vnútorného ucha. Strata sluchu môže byť aj dôsledkom permanentného styku ušných orgánov s hlukom. Hlučnosť, ktorá prevyšuje 100 dB, môže byť pre naše ucho neprijateľná. Sila zvuku, sa meria v decibeloch.

Šepot predstavuje asi 15 dB, tiché šepotanie zamestnanej triedy je asi 50 dB, rušná ulica s dopravným ruchom predstavuje okolo 90 dB. Zvuky, ktoré sa pohybujú nad hranicou hlučnosti t. j. 140 dB, napríklad zvuk štartujúceho lietadla, sú pre naše ucho veľmi bolestivé a môžu vážne ohroziť bubienok.

Dorozumievanie s nepočujúcimi ľuďmi
S vrodenou hluchotou sa človek už narodí. Takéto deti sa väčšinou nenaučia ani hovoriť a stávajú sa z nich deti hluchonemé. Získaná hluchota nastáva po úraze, chorobe. Takýto človek vie rozprávať, pretože sa to naučil počas obdobia, v ktorom počul. Na svete je minimum úplne nepočújúcich ľudí, sú to prevažne osoby s poškodeným mozgom. Vo väčšine týchto prípadov je sluchový orgán v poriadku. „Hluchonemý“ človek je v skutočnosti osoba, ktorá má veľmi slabý sluch. Zväčša nepočuje zvuky nad 100 dB.

2. Hmat

masáž ruky
hmat
zdroj: SXC/free

Slúži k chápaniu a poznávaniu vonkajšieho sveta. Orgány na vnímanie hmatu sú rozmiestnené po celom tele. Receptory a nervové zakončenia sú v koži, svaloch a všade po tele. Reagujú na množstvo podnetov a dávajú správy do mozgu. Hmat zaisťuje aj vnímanie polohy – bez pohľadu vieme, v akej polohe sa nachádza hocijaká časť nášho tela.

3. Čuch

čuch
čuch
zdroj: SXC/free

Nemáme čuch tak rozvinutý ako zvieratá, ale dokážeme rozlíšiť niekoľko tisíc čuchových kvalít. Asi 50 látok dáva takzvané „čisté čuchové pocity“. Rozlišujeme vône rastlinné, ovocné, korenisté, hnilobné, spáleninové, živicové. Podnetom pre čuch sú prchavé látky vo vzduchu, ktorý vdychujeme. Čuchové bunky sú umiestnené v sliznici hornej časti nosovej dutiny a ich vlákna vedú do čuchového ústredia mozgu na spodnej strane čelových lalokov. Pomocou čuchu človek podmienene vylučuje tráviace šťavy a využíva sa aj na aktiváciu obranných reakcií organizmu na škodlivé látky.

4.Chuť

ústa
chuť
zdroj: SXC/free

Chuť je zvyčajne spojená s činnosťou čuchových receptorov a s dráždením dotykových a tepelných receptorov v ústach. V chuťových pohárikoch máme chuťové bunky, ktoré dostávajú podnety vo forme chemických látok rozpustených v slinách. Najviac chuťových pohárikov je v sliznici jazyka. Chuťové vnemy vznikajú v kôre temenných lalokov. Okrem štyroch základných chuťových vnemov (sladko, horko, kyslo, slano) sa udáva aj piata chuť, ktorú objavili japonskí vedci. „Umami“ je chuť reprezentovaná glutamánom, ktorý sa pridáva najviac do instantných polievok.

Zaujímavosti zo sveta
Slaná a sladká chuť spolu veľmi súvisia a niekedy sa prelínajú. Vysoká koncentrácia soli vyvoláva dojem sladkej chuti – tzv. prahová koncentrácia. Dospelý človek má asi 9 tisíc chuťových pohárikov, deti ich majú ešte viac. V západnej Afrike rastie ovocie, ktoré dokáže zmeniť kyslú chuť na sladkú. Obsahuje proteín, ktorý pri styku s kyselinami ovplyvní dojem chuťových pohárikov a kyslú chuť vnímame ako sladkú.

5. Zrak

zrak
zrak
zdroj: SXC/free

Drvivú väčšinu informácií získavame pomocou zraku. Ľudské oko sa dá prirovnať k fotoaparátu aj keď pracuje na zložitejšej úrovni, pretože ľudia a zvieratá okrem zaznamenávania obrazu vnímajú aj zmysel zobrazených informácií.

Zobrazené informácie sa prenášajú zrakovým nervom do mozgu a ten ich dekóduje. Každé oko vníma predmet z iného uhlu a mozog tieto dva rozdielne obrazy skladá dokopy. Ak by sa tak nestalo, videli by sme dvojito. Zaujímavosťou je aj to, že pri prechode svetla šošovkou sa svetelné lúče lámu a rozkladajú, na sietnicu dopadne obraz hore nohami. Mozog obraz otáča. Vedecké výskumy dokázali, že malé deti vidia obraz hore nohami – trvá určitý čas kým sa to mozog naučí obraz otáčať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Minister vnútra Daniel Lipšic dnes dopravnej polícii odovzdal kľúče od desiatich nových áut v hodnote 400-tisíc eur.
pred 8 rokmi
Stretnutie, ktoré sa uskutoční 18. novembra v Londýne, bude zahŕňať technickú sekciu, ale aj prednášky týkajúce sa obchodu a marketingu.
pred 6 rokmi
Speváčka Kristína krstila. A to hneď trojnásobne. V bratislavskom klube Loft pokrstil jej prvý výberový album Tie Naj známy hudobník Robo Grigorov, s ktorým si dokonca zaspievala duet.
pred 10 rokmi
Lady Gaga ako prvá s 10 miliónmi nasledovníkov na Twitteri
pred 9 rokmi
Pražská kapela A Banquet zverejnila informácie k vydaniu a krstu svojho debutového albumu.
pred 7 rokmi
Nakrúcanie klipu totiž sprevádzala lavína nečakaných udalostí.
pred 6 rokmi
Drsný triler o hudbe a umení, túžbe a rezignácii, náboženskom fanatizme, nenávisti, láske a pomste – zavedie čitateľov do najtemnejších kútov psychiky ľudí, ktorí sú pre svoje umenie schopní všetkého.
pred 9 rokmi
Jeden z najstarších slovenských hudobných festivalov opäť dokázal spojiť mladšie i staršie ročníky na jednom mieste, aby potvrdil, že je festivalom pre všetky generácie.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT