Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zásady racionálnej výživy

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 02.08.2007

Rozličné návody a spôsoby správneho stravovania majú pomáhať zdravým ľuďom pri zabezpečovaní dennej dávky základných živín a optimálne...
Zásady racionálnej výživy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rozličné návody a spôsoby správneho stravovania majú pomáhať zdravým ľuďom pri zabezpečovaní dennej dávky základných živín a optimálne zastúpenie jednotlivých zložiek potravy. Optimálnu porciu a zloženie potravy predstavuje také množstvo, ktoré sa v priebehu dňa dokáže v organizme spotrebovať, tak aby sa nevytvárali zásoby predovšetkým vo forme tuku. Takéto množstvo a zloženie nám dáva základ racionálnej výživy.

Racionálna výživa aby plnila svoju funkciu, musí spĺňať hlavné kritéria ktorými sú predovšetkým nezávadnosť a čerstvosť potravín, táto potrava musí zodpovedať potrebám ľudského organizmu a musí byť aj epidemiologicky bezpečná. Za najoptimálnejšie zloženie a tým aj racionálnu výživu pokladáme takú kombináciu pri ktorej sa najvodnejším spôsobom dokážu vykryť nároky organizmu pri rôznej činnosti. Množstvo musí zodpovedať vynaloženej námahe v priebehu dňa tak, aby sa nevytváral prebytok alebo nedostatok energie získanej z potravy. Spôsob príjmu potravy by mal byť rozdelený v priebehu dňa na 4 až 5 dávok.

Zloženie potravy a požiadavky na jej zloženie sa v priebehu života menia. Zloženie potravy novorodenca je úplne odlišné od zloženia potravy napríklad dospelej osoby alebo dôchodcu. Dôležitým faktorom je aj rozsah pohybovej aktivity. Už pri malej námahe rastú požiadavky na väčší výdaj energie ktorá je získavaná z potravy. Úplne iné zloženie výživy je u športovcov a aj výživa pri jednotlivých druhoch športu je rozdielna.

Na zostavenie najoptimálnejšieho jedálnička treba poznať jednotlivé druhy potravín a ich zloženie. Pri obrovskom množstve je to prakticky nemožná a tak nám pomáhajú tzv. výživové odporúčané dávky. Tieto dávky sú vypracované ministerstvom zdravotníctva na základe dlhoročných štúdií racionálneho stravovania. Sú vytvárané na obdobie zhruba 10 rokov. Tieto dávky slúžia ako podklad na vypracovanie odporúčaných dávok potravín, na zostavovanie zásad stravovania vo všetkých systémoch spoločenského, ale aj individuálneho stravovania.

Medzi základné zásady racionálnej výživy patrí striedmosť v jedení. Príjem energie by mal zodpovedať výdaju. Princíp vyrovnanosti jednotlivých zložiek potravy. Uvádza sa, že pomer medzi príjmom tukov, cukrov a bielkovín by mal zodpovedať pomeru 30:55:15. Predovšetkým príjem tukov by sa mal nadradiť príjmom cukrov ktoré tvoria pohotovejší zdroj energie. Rozdelenie počtu jedál má zodpovedať 4 až 5 dávkam denne a ich pravidelnom príjme v rovnakom čase. Energetická hodnota jedla by mala byť najväčšia ráno a predpoludním. Popoludní a večer sa energetická hodnota potravy znižuje. Veľmi dôležitým faktorom je pestrosť potravy, ktorý zabezpečuje pravidelný príjem všetkých zložiek potravy. Popri príjme potravy je veľmi dôležitý príjem vody a tekutín, tak aby sa podporil proces trávenia, vylučovania a celý cyklus látkovej premeny. Nenahraditeľný význam má príjem pochutín , ktoré vytvárajú chuť do jedenia, podporujú trávenie a zvyšujú chutnosť potravy.

Len dodržanie týchto základných princípov , môže viesť k príjmu kvalitatívne a kvantitatívne zloženej potrave, ktorá tvorí základ racionálnej výživy. Racionálna výživa vytvára predpoklady pre zlepšovania viacerých ochorený nielen metabolického ale napríklad aj pohybového alebo vylučovacieho systému. Racionálna výživa vytvára priaznivé predpoklady zdravého životného štýlu v priebehu života.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Dueto dvoch speváckych hviezd, ktoré je zároveň prvým rádiovým singlom z Ondřejovho debutového albumu „IDENTITY“, sa dočkalo obrazového stvárnenia v réžii Benedikta Renče.
pred 7 rokmi
Rodová ideológia dnes mieri proti základným antropologickým poznatkom a definícii človeka, tvrdí Figeľ.
pred 9 rokmi
Kia Motors Corporation odhalila prvé oficiálne snímky novej generácie modelu Kia Rio...
pred 8 rokmi
Bavorská automobilka BMW po typoch 7, 5 a 6 vybavuje hybridným pohonom aj „trojkový“ rad.
pred 6 rokmi
Zlodej sa zabudol odhlásiť z Facebooku v dome, ktorý vykradol. Nicholasa Wiga zatkla polícia po tom, čo kontaktoval majiteľa domu, pretože si uňho zabudol niekoľko svojich vecí.
pred 8 rokmi
Film Hana – Bi je oprávnene označovaný za jedno z tých diel, ktoré začiatkom 90. rokov minulého storočia prispelo k osobitnej filmovej vlne výstižne označovanej ako „nové filmové násilie“.
pred 8 rokmi
Anglická speváčka Amy Winehouse naposledy vydýchla 23. júla 2011 vo svojom byte v Londýne. Príčinou jej úmrtia bola konzumácia veľkého množstva alkoholu.
pred 7 rokmi
Skladba sa bude nachádzať na jeho pripravovanom albume …o Tebe.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT