Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vplyv bielkovín na výkonnosť športovcov

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.06.2009

Optimálny prívod bielkovín pre vrcholového športovca je problém, o ktorom sa už dlhú dobu diskutuje.
Vplyv bielkovín na výkonnosť športovcov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Optimálny prívod bielkovín pre vrcholového športovca je problém, o ktorom sa už dlhú dobu diskutuje. Pritom sa zastávali neraz čiastočne veľmi vyostrené stanoviská. Prirodzene treba tu ostro rozlišovať jednotlivé druhy športu. Ale takmer všetci športovci majú obvykle veľkú náklonnosť k strave bohatej na bielkoviny. Podľa nášho názoru túto náklonnosť treba do veľkej miery tiež splniť. Výživa príliš chudobná na bielkoviny sťažuje koncentrovaný výkon vo všetkých oblastiach.

Pre športovcov je dôležité využiť všeobecný účinok bielkovín na povzbudenie výkonnosti. Preto sa tiež vyžaduje bohatý prívod bielkovín.

U športovca majú bielkoviny tvoriť 20-25% prijatých kalórií. Tento podiel je už o niečo vyšší ako pre bežného spotrebiteľa a pri vysokej potrebe kalórií u športovca to predstavuje pozoruhodne veľké množstvo bielkovín. Čo sa týka zloženia, aj tu je výhodné, ak živočíšne bielkoviny tvoria asi dve tretiny a rastlinné asi jednu tretinu z celkového množstva.

Vychádzajúc z uvedeného základu, podľa druhu športu treba brať do úvahy ešte ďalšie aspekty. Pre vytrvalcov má zostať prívod bielkovín na dolnej hranici odporúčaných dávok. Ďalšie zvyšovanie tu nieje potrebné, lebo by obmedzovalo uhľohydrátovú látkovú premenu, ktorá je v tejto oblasti veľmi dôležitá. Pri našich stravovacích zvyklostiach a vzhľadom na kuchynskú prípravu určitý prívod bielkovín sa totiž obvykle spája s príslušnou dávkou tukov. Aby sa zabezpečil vysoký podiel uhľohydrátov vo výžive, nemožno tu ďalej zvyšovať podiel bielkovín. Pritom sa nepriaznivo odráža aj vysoký špecificko-dynamický účinok bielkovín, ak sú prijímané vo väčšom množstve, najmä pri často napätej kalorickej bilancii.

Vo všetkých druhoch športu, kde sa uplatňuje silové svalové vypätie, možno sa naproti tomu pohybovať viac pri hornej hranici, teda okolo 25%. Toto množstvo bielkovín dostatočne postačuje aj na eventuálnu náhradu väčšej spotreby svalových bielkovín.

Vo výsostne silových druhoch športu podiel bielkovín môže byť ešte vyšší. Pritom sa vychádza z predstavy, že bohatý prívod najmä živočíšnych bielkovín podporuje navyše aj potrebný rast svalov. To isté sa tiež vyskytuje v iných druhoch športu, v období posilňovacieho tréningu, keď sa športovec snaží podstatne zvýšiť rast svalov. Samozrejme vyššiu silu nie je možné získať iba spotrebou bielkovín. Tréning nemožno na žiaden pád nahradiť konzumáciou bielkovín.

Na druhej strane, práve pri silových športoch, ktorým chýba akýkoľvek vytrvalostný komponent, niet argumentov proti veľmi vysokému prívodu bielkovín, nepochybne podporujúcemu pohodu a psychickú pripravenosť týchto športovcov na výkon. Okrem toho sa tu obmedzuje možnosť ukladania tukov. Prakticky je to veľmi dôležité, pretože títo športovci majú často zvyk jesť podstatne viac, ako je množstvo zodpovedajúce ich skutočnej kalorickej spotrebe.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nespokojní učitelia poslali ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi otvorený list.
pred 6 rokmi
Študentská rada stredných škôl SR žiada o splnenie štyroch požiadaviek. Okrem iného chce zmenu maturitných otázok tak, aby sa zhodovali s tým, čo žiaci na strednej škole preberajú.
pred 7 rokmi
Facebook pridal pridáva video-chat, týmto krokom zareagoval na novú sociálnu službu Google+.
pred 10 rokmi
Došlo k trochu netradičnému a nečakanému hudobnému spojeniu.
pred 2 rokmi
Na novom albume Carolus IV. zachytila fascinujúci obraz hudobného života Prahy za Karla IV.
pred 6 rokmi
Vládny Výbor pre rodovú rovnosť vo svojom stanovisku hovorí, že pri presune kompetencií v tejto oblasti neboli vytvorené finančné toky na agendu.
pred 7 rokmi
Sony Computer Entertainment Europe sa pripravuje na skutočnú záplavu opíc, ktorá sa v júni dostane na PlayStation®3 (PS3™) v multi-miliónovom titule Ape Escape™.
pred 5 rokmi
Stretnutie biskupov začne slávením liturgickej modlitby večierne v košickej Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky o 16:00.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT