Na začiatku je dôležité uviesť, že každý človek má vlastný
hydrosystém, ktorým zavlažuje svoj organizmus.
Zdroj obrázku: StockFreeImages
Na začiatku je dôležité uviesť, že každý človek má vlastný „hydrosystém“, ktorým zavlažuje svoj organizmus. Denne vylúči približne 2,5 litra tekutín – pol litra dýchaním, pol litra potom, o zvyšok sa postará malá a veľká potreba. Ale pri zvýšenej telesnej aktivite, fyzickej práci, v horúčave, zime, suchom prostredí alebo aj pri chorobe je výdaj tekutín oveľa vyšší. Preto je treba na ne stále myslieť a tiež hľadať tie najlepšie cesty, ako ich doplniť.
Piť, piť a zase piť
Najesť sa obyčajne nezabudneme, ale priznajme sa, že s pitím je to horšie. Niekedy sme schopní aj pol dňa nevypiť kvapku tekutín. A pritom je voda dôležitá rovnako ako jedlo, ak nie viac. Veď bez potravy vydržíme aj niekoľko týždňov, ale bez vody sotva pár dní. Čo robiť, ak nedokážete zistiť, či robíte pre svoj pitný režim dosť ? Je to jednoduché. Ak je všetko v poriadku, nepocítite v priebehu dňa ani náznak smädu. Ak neprestajne bojujete s nepríjemným suchom v ústach, robíte niečo zle. Málo pijete. Avšak tento test nie je smerodajný v každom prípade a za všetkých okolností. Deti a starší ľudia totiž smäd nepociťujú, a preto by faktor príjmu tekutín mali kontrolovať oveľa viac. A ak to nedokážu oni, musí na to dozrieť niekto iný.
Bolesť hlavy
Bolesť hlavy je výborným, i keď nepríjemným indikátorom nedostatku tekutín. Na akútny stav totiž najskôr reagujú mozgové bunky. Tie vyšlú signály práve prostredníctvom bolesti hlavy. A ak málo pijete, pravdepodobne sa to prejaví tiež poklesom fyzickej aj psychickej výkonnosti, pocitmi slabosti a malátnosti, niekedy aj kŕčmi. Posledná možnosť, ako kontrolovať príjem tekutín, nie je veľmi vábna, ale spoľahlivá. Pozorujte svoj moč. Každý lekár vám povie, že ak je moč tmavý a je ho málo, musíte piť viac. Svetlý moč vo väčšom množstve býva naopak znakom toho, že pitný režim nezanedbávate a mali by ste sa cítiť v pohode a svieži.
Nalejte si
Dnes už skoro každý vie, že piť kávu alebo ťažké mliečne polievky nie je možné zaradiť do pitného režimu. Taktiež ťažké sladké nápoje, ako kola, malinovka a sladké nápoje tiež nie sú vôbec vhodné pre organizmus. Pre správny pitný režim si treba zvoliť napríklad ovocné alebo bylinkové čaje, najlepšie nesladené, pretože čím viac ich vypite, tým zároveň prijmete viac cukru. Ďalej je to minerálna voda, tiež nesladená, máme ich bohatý výber, a v neposlednom rade čistá voda. Práve čistá voda by mala tvoriť absolútny základ pitného režimu. Stará sa tiež o mnohé užitočné veci: hasí smäd, hrá dôležitú úlohu pri trávení potravy, vylučovaní škodlivých látok, tepelnej regulácii, hydratácii organizmu a ďalšie dôležité funkcie.
Ktorá voda je dobrá
Najlepšia je obyčajná, aj z vodovodu. Číra, bezfarebná, bez chuti a zápachu, nie príliš bohatá na minerály. Minerálne vody konzumujte opatrne, aby ste neprijali prebytok minerálov. Nie všetky sú vo veľkom množstve prospešné! Minerály prijaté z vôd sa usádzajú na stenách ciev a kĺbov. Ďalej môžete vodu a minerálku dopĺňať rôznymi bylinkovými a ovocnými čajmi, bez cukru najlepšie. Takže pitný jedálniček je skutočne bohatý a rozmanitý.
Pitný režim a chudnutie
Každý z nás pozná porekadlo, že hlad je prezlečený smäd. Má to svoju logiku. Pitný režim by mal dodržiavať každý, ale chudnúci ľudia dvojnásobne. Aj preto, že tekutiny čiastočne zasýtia. Ich dostatok je dôležitý z hľadiska odplavovania toxínov z tela.
Šport a voda
Ak ste úplne v kľude a dýchnete na zrkadlo, zahmlí sa. To znamená, že aj v absolútnom pokoji vylučujete tekutiny. A čo potom, keď športujete? Dýchajte intenzívnejšie, viac sa potíte, teda aj viac vylučujete tekutiny z tela. Preto je nesmierne dôležité počas športu, ale aj po ňom dopĺňať priebežne tekutiny. Smädný človek pri zvýšenej fyzickej námahe môže aj skolabovať.
Foto: © Dantoha | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images