Pokiaľ pijete málo, nemáte dostatok tekutín na
vyplavenie toxínov z tela, ktoré sa počas priberania nahromadili vo vašom tele.
Zdroj obrázku: SXC/free
Voda je pre človeka životne dôležitá. Každý vie, že bez by sme zomreli. Ale už mnohí zrejme nedodržiavajú denné množstvo a druhy tekutín. Voda z nášho tela odchádza permanentne celý deň – dýchaním, potením, malou a veľkou potrebou. Preto by sa mala aj rovnomerne dopĺňať. Nie vždy má človek podmienky, ale určite treba vypiť minimálne pohár vody, ale aj viac vody, pretože celú noc nepijete, takže máte deficit. To platí aj pre celé doobedie. Poobede môžete zvoľniť, ale zasa to závidí od vašej popoludňajšej aktivity. Ak cvičíte, beháte či bicyklujete, výdaj potením sa zvýši. A tak to ide stále dookola.
Malá rada: aby ste na pitie nezabúdali, majte po ruke stále pohár vody. Prípadne si nastavujte mobil, aby vám povedzme každú hodinu pripomenul, že sa treba napiť. Časom si na tento rytmus zvyknete a už nebudete potrebovať upozornenia. Ste dostatočne zásobený tekutinami vtedy, keď nepociťujete smäd. Akonáhle pocítite smäd, je to už varovný signál, že ste niečo premeškali. Ale deti a starší ľudia nepociťujú smäd tak intenzívne, preto tí by mali byť sledovaní, či dostatočne veľa pijú.
Okrem pocitu suchu v ústach je signálom absencie tekutín bolesť hlavy. Na akútny stav totiž najskôr reagujú mozgové bunky, ktoré vyšlú správu o stave práve v podobe bolesti hlavy. Taktiež vaša psychická a fyzická výkonnosť poklesne, budete mať pocit malátnosti a slabosti. A ešte jeden spoľahlivý indikátor poznáme, a to je farba moču. Ak je tmavá a je jej málo, musíte piť viac.
Čo piť?
Dnes už asi všetci vedia, že sa káva, čierny čaj a husté polievky do pitného režimu nerátajú. Taktiež sem nepatria rôzne sladené nápoje, ako cola a podobne. No a ani alkohol, pretože aj ten v konečnom dôsledku odvodňuje, i keď môžete mať pocit, že zaháňa pocit smädu. Takže úplne ideálna je čistá voda, veď naši predkovia ani inú nepili, potom minerálky, bylinkové čaje a ovocné či zeleninové šťavy. Tie však tiež odporúčame riediť vodou. Pokiaľ pijete minerálky, je dobré ich časom striedať, pretože by ste sa mohli predávkovať niektorým minerálom a iný by sa vám nemusel dostať vôbec.
Už sme zdôraznili, že ideálne je piť rovnomerne celý deň, ale ak vám viac vyhovuje vypiť nárazovo väčšie množstvo vody, neublíži vám to. Akurát budete mať zrejme pocit plnosti. Ale určite treba vypiť hneď ráno väčšie množstvo kvôli nočnému deficitu. Nikto v noci nevstáva, aby si doplnil tekutiny.
Dostatok tekutín je dôležitý ešte z jednej stránky. Ak chcete schudnúť, dostatok tekutín vám k tomu pomôže.
Pokiaľ pijete málo, nemáte dostatok tekutín na vyplavenie toxínov z tela, ktoré sa počas priberania nahromadili vo vašom tele. Voda tiež rozpúšťa výživné látky, ktoré sme prijali s potravou, odnáša ich do buniek a vyplavuje prebytočný tuk. Dostatok tekutín môže prehlušiť aj hlad, poznáte predsa úslovie, že hlad je prezlečený smäd. Samozrejme, jesť treba, ale ak budete dostatočne zasýtení tekutinami, zjete menej.
Šport
Už sme povedali, že pri športe je výdaj tekutín väčší. Človek sa zadýcha, prudko sa nadychuje a najmä prudko vydychuje, teda tekutiny odchádzajú rýchlejšie. Preto sa odporúča cca 2 hodiny pred športom 0,5 litra tekutín, voda alebo nariedený džús. Piť by ste mali aj počas cvičenia. Ak trpíte pri pohybe kŕčmi, pridajte si do vody horčík. No a po tréningu si treba opäť dopriať tekutiny, napríklad džusový strik, ale prekvapivo je veľmi dobrý aj mlieko alebo hovädzí vývar.
Pokiaľ vám čistá voda až tak nechutí, ochuťte si ju napríklad citrónom alebo iným citrusovým plodom. Bude chutnejšia a zároveň obohatená o vitamíny.
Pokiaľ máte domácu studňu, je dôležité poznať zloženie vody a nezávadnosť. Určite sa oplatí investovať do jej rozboru, aby ste mali istotu. Niet nad zdravú podzemnú vodu.