Úprava stravy na vegetariánsku má bez pochýb významný vplyv nielen na život mamičky, ale aj bábätka.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Správne stravovanie je v tehotenstve dôležité. Úprava stravy na vegetariánsku má bez pochýb významný vplyv nielen na život mamičky, ale aj bábätka. Toto stravovanie je vhodné pre všetky skupiny ľudí bez ohľadu na vek.
“Počas tehotenstva treba myslieť hlavne na dieťa, ktorého mozog sa vyvíja do dvoch rokov jeho života.
„
Znížený príjem cholesterolu a tukov je vhodná prevencia voči srdcovo cievnym ochoreniam. Konzumácia prírodnej vlákniny má vplyv na činnosť a funkciu čriev, treba dbať na vyvážený pomer všetkých zložiek v strave.
Táto strava musí obsahovať vyvážený pomer strukovín, sóje, rôzne druhy orechov, semienka, rastlinné tuky, ovocie a zeleninu. Tehotné a dojčiace ženy by sa nemali vyhýbať aj bielkovinám v podobe mäsa a vajec. Doplníme si nimi esenciálne aminokyseliny, ktoré potrebuje náš mozog, ale aj plod pre správny vývoj. Tie menej striktné vegetariánky si môžu dopriať aj ryby, prípadne iné morské plody. Dôležitý je prísun železa, vitamínu C. Väčšina vitamínov sa vstrebáva spolu s tukmi.
Nie je vhodné podávať spolu mliečne a zeleninové jedlá. V prítomnosti vápnika (mlieko) je zhoršené vstrebávanie železa z rastlín.
V tehotenstve treba dodávať telu bielkoviny a vápnik aj rôznymi alternatívnymi zdrojmi, v lekárni nájdeme širokú škálu, z ktorej si môžeme vybrať. Mnohí ľudia si vyberú tento životný štýl kvôli úcte ku zvieratám, ale sú aj takí, ktorí to robia kvôli vlastnému zdraviu. Vegetariáni sú vo všeobecnosti zdravší, menej sa u nich vyskytujú srdcovo cievne ochorenia, reumatizmus. Každopádne si treba dobre naštudovať, čo treba konzumovať, v akom pomere a množstve. Vegetariánom sa nestaneme zo dňa na deň samotným vylúčením mäsa z našej stravy.
“Akýkoľvek druh stravovania je vhodný, kým organizmu nechýba železo, vápnik, vitamín D, selén, zinku, vitamín B6, B2, B12.
„
Stravovanie sa delí podľa potravín, ktoré sú konzumované na:
Semivegetarián -konzumuje okrem rastlinnej potravy mliečne nízkotučné výrobky, ryby, hydinu
Vegetarián – nekonzumuje mäso, ale konzumuje potraviny živočíšneho pôvodu
Monovegatarián - konzumuje okrem rastlinnej potravy jeden druh živočíšnych produktov
Pulovegetarián - konzumuje okrem rastlinnej potravy aj kuracie mäso
Peskovegstrián - konzumuje okrem rastlinnej potravy aj ryby a morské plody
Vegán - nekonzumuje žiadne produkty živočíšneho pôvodu a táto forma je pre telo najviac nebezpečná
Počas tehotenstva treba myslieť hlavne na dieťa, ktorého mozog sa vyvíja do dvoch rokov jeho života. Treba si naštudovať literatúru, poradiť sa s odborníkmi a nespoliehať sa na to, že čo je vhodné pre nás, bude stačiť aj našej ratolesti.