Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Strava nás má držať pri živote a nie zabíjať

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.03.2010

Strava nás má držať pri živote a nie zabíjať – organizmus sa nedokáže ´pobiť´ so všetkým bez následkov a problémov.
Strava nás má držať pri živote a nie zabíjať
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Strava nás má držať pri živote a nie zabíjať – organizmus sa nedokáže ´pobiť´ so všetkým bez následkov a problémov.

Podľa zásad racionálnej výživy, ktoré vypracovala európska komisia pre výživu a zdravie, má byť príjem základných živín zabezpečený striedmou stravou, aby v nej bolo približné zastúpenie nasledovné: 20 % bielkovín, 30 % tuku, 35 % sacharidov (ktorých zdrojom bude chlieb a iné cereálie, a rastlinné škroby) a 15 % sacharidov (zo sladkých potravín, cukru a ovocia). V tejto súvislosti sa vynára množstvo praktických otázok, napríklad, akú šancu má jedinec, aby si vypočítal svoje pomerné zastúpenie základných živín v prijatej strave a či má na to vôbec čas?

Pečeň ako sklad
Ľudský organizmus si dokáže niektoré, predovšetkým v tuku rozpustné vitamíny uskladniť určitú dobu v pečeni. Aká je schopnosť organizmu vytvárať si takúto rezervu, ktorej hovoríme rezervná kapacita? Odborná literatúra uvádza napríklad pre vitamín A 1 až 2 roky a pre vitamín E 3 až 5 rokov. Prakticky to znamená, že dlhodobo prijímané veľké množstvo niektorého z týchto vitamínov môže byť pre ľudský organizmus nebezpečné.

Vitamíny vodorozpustné, teda vitamín C a vitamíny B-komplexu, sa v zásade v tele neskladujú. Ich prebytok sa vylúči močom. Rezervná kapacita sa udáva 2 až 14 dní. Výnimkou je kyselina listová, ktorá môže byť skladovaná v pečeni 3 až 4 mesiace a vitamín B12 2 až 5 rokov.

Významným zdrojom vitamínov sú základné potraviny, a to mäso (a mäsové výrobky), mlieko (a mliečne výrobky),vajce (najmä žĺtok), chlieb a iné cereálne výrobky, zelenina a ovocie. Je známou skutočnosťou, že vitamíny sú látky málo stabilné, a preto pri skladovaní i spracovaní potravinárskych surovín dochádza k menším či väčším stratám. Veľkosť týchto strát závisí predovšetkým od vonkajších vplyvov (teplo, svetlo, kyslík, UV žiarenie) i od podmienok, za akých potravinársku surovinu spracúvame.

Potrava, ktorú človek prijíma, sa skladá zo zložitých molekúl (bielkoviny, polysacharidy, lipidy), často vo vode veľmi ťažko rozpustných alebo nerozpustných, ktoré nemôžu prechádzať membránami telových buniek. Postupnou premenou v priebehu procesu, ktorý nazývame trávenie, vznikajú jednoduché molekuly, ktoré sú schopné transportu spolu s minerálnymi látkami a vitamínmi, krvou alebo lymfou do príslušných miest v ľudskom tele. Ide vlastne o proces hydrolýzy, katalyzovaný, t. j. urýchľovaný a riadený špecifickými enzýmami, hydrolázami.

Aj keď je trávenie chemický proces, dôležitú úlohu tu zohráva aj mechanické pôsobenie, pri ktorom dochádza k rozrušovaniu potravy v ústnej dutine a premiešaniu s tráviacimi šťavami (sliny, ďalej žalúdková, pankreasová a črevná šťava, žlč). Bezprostredne na tento proces nadväzuje vstrebávanie (absorpcia, resorpcia), čo je prestup látok vytvorených trávením do krvi. Realizuje sa priamo do krvných kapilár alebo nepriamo cez miazgový (lymfatický) systém.

Pokiaľ ide o vitamíny, priamo do krvi sa resorbujú vitamíny rozpustné vo vode (hydrosolubilné), kým do lymfy vitamíny rozpustné v tuku (lipofilné). Najdôležitejším orgánom trávenia a resorpcie je tenké črevo, v ktorom sa končí proces trávenia, prebieha proces resorpcie a nestráviteľné zvyšky sa posúvajú do hrubého čreva. Resorbované látky vstupujú ďalej do chemických procesov prebiehajúcich v jednotlivých bunkách ľudského organizmu. Tieto procesy nazývame metabolickými a vitamíny vstupujú do týchto procesov ako biokatalyzátory, teda látky, bez ktorých by metabolické procesy nemohli prebiehať
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Revival je komédia o štvorici bývalých muzikantov, ktorých slávna rocková skupina Smoke sa za nejasných okolností rozpadla ešte v roku 1972 a teraz sa rozhodli pre jej veľkolepý comeback.
pred 6 rokmi
Ministerstvo spravodlivosti bude na budúci rok hospodáriť so sumou približne 318,8 mil. eur.
pred 6 rokmi
Čo spraviť s kapitánom lietadla, ktorý síce ľudsky zlyhal a už nikdy by si nemal sadnúť do pilotnej kabíny, ale práve vďaka tomuto zlyhaniu sa odhodlal na akciu, ktorá pripomína zázrak?
pred 4 rokmi
Chalani z No Name sú viac ako trendy. Rozhodli sa pre fanúšikov vyvinúť špeciálnu aplikáciu do telefónov.
pred 7 rokmi
V roku 1986 vydáva skupina Citron debutový album Plni energie a v histórii československej hudby sa dodnes traduje ako prvý heavy metalový album vôbec.
pred 5 rokmi
Veľká radosť však trvá iba chvíľu, pretože s príchodom Annabelle do rodiny zamilovaného páru sa všetko mení v drámu.
pred 6 rokmi
Tento film hovorí o priekopníkoch. O ľuďoch, ktorí film skutočne milovali, stvorili ho a neustále ho zdokonaľovali.
pred 8 rokmi
Rajoyova vláda sa zaviazala udržať tohtoročný deficit štátneho rozpočtu tesne nad úrovňou piatich percent hrubého domáceho produktu, čo sa prejavilo výraznými zásahmi do sociálneho systému

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT