Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Športová výživa

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.07.2007

Živý organizmus je v neustálej premene. Od svojho vzniku až do smrti je v činnosti.
Športová výživa
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Živý organizmus je v neustálej premene. Od svojho vzniku až do smrti je v činnosti. Na to potrebuje prívod potravy, z ktorej získava základné látky na stavbu tela, energiu na činnosť, minerálne soli, vodu a tzv. ochranné látky. Zloženie a množstvo potravy závisí od veku, pohlavia, vonkajších podmienok (napríklad od zemepisnej polohy, podnebia, ročného obdobia) a najmä od rozsahu telesnej aktivity. Športovci, ktorí trénujú denne, ba i viackrát denne, majú vôbec najvyššie nároky na výživu ako ktokoľvek iný, v akomkoľvek zamestnaní.

Výživa športovcov v zásade vychádza z princípov racionálnej výživy človeka, zdôvodnenej vedecky. V princípoch je známa už desaťročia, no v podrobnostiach sa ešte stále spresňuje.

Odpradávna sa udržujú medzi ľuďmi mýty a povery o vplyve niektorých potravín a nápojov na telesnú výkonnosť, hlavne na silu. Je podivuhodné ako takéto povery tvrdošijne pretrvávajú. Podobne ako sa kedysi verilo na čarovnú moc byliniek, tak dnes mnohí športovci veria na osobitný význam určitého jedla alebo nápoja. Víťazstva a rekordy vynikajúcich športovcov sa neraz bezdôvodne pripisujú ich obľúbeným jedlám. Ovsené vločky, obilné klíčky, med či veľké dávky niektorých vitamínov mali byť zaručenými prostriedkami na prekvapivé zvýšenie športovej výkonnosti.

Dnes možno s určitosťou vyhlásiť, že niet takého potravinového článku, ktorý by mohol zvýšiť výkonnosť športovca stravujúceho sa podľa zásad racionálnej výživy. Takýto športovci sú, žiaľ, ešte stále v menšine. Preto treba dôrazne prízvukovať, že športovci si môžu zvýšiť výkonnosť úpravou svojej nesprávnej výživy.

Výživa vplýva na celkový zdravotný stav športovca, na jeho pripravenosť na výkon, na efekt tréningu, rozvoj trénovanosti, ale aj na psychiku, najmä na emocionálnu rovnováhu športovca. Psychiku ovplyvňujú niektoré zložky výživy priamo, napríklad prítomnosť alebo nedostatok bielkovín, niektorých aminokyselín, vitamínov (najmä skupiny B), minerálov a podobne. Výživa však ovplyvňuje psychiku aj sprostredkovane cez pocity spokojnosti, sýtosti, pripravenosti na súťaž, alebo naopak, pocity nespokojnosti so stravou, s časom jej podávania, občasný hlad a podobne, vyvolávajú pocit nedobrej pripravenosti na športovú súťaž a narúšajú tak psychickú a emocionálnu rovnováhu i potrebné sebavedomie športovca.

Výživa športovca predstavuje komplex problémov, s ktorými sa športovec a jeho tréner denne stretávajú. Hlavným problémom je zloženie a množstvo dennej stravy, rozdelenie dennej dávky podľa momentálnych okolností a podmienok tréningu, stravovanie v posledných dňoch pred športovými súťažami, v deň súťaže, voľba jedál a nápojov cez prestávky súťaže, prípadne aj počas dlhotrvajúceho výkonu, stravovanie po výkone, výber jedál na cestách.

Hoci sú hlavné zásady stravovania pri zvýšenej telesnej námahe vyriešené a základné zásady dosť široko známe, v každodennom živote sa sústavne nedodržiavajú. Často ani vrcholový športovec nerešpektuje základné zásady racionálnej výživy. Národné a rodinné tradície, živelnosť alebo výber podľa momentálnej chuti, zďaleka nezabezpečujú dobrú a správnu výživu našich športovcov. Stravovacie zvyklosti v našej krajine sú neraz v protiklade so základnými zásadami racionálnej výživy. Naša strava je väčšinou energicky príliš bohatá, obsahuje priveľa uhľohydrátov (cukru, múčnych jedál), živočíšnych tukov a primálo bielkovín i vitamínov, najmä vitamínu C. Konzumuje sa príliš málo zeleniny, ovocia, mlieka a jedál, ktoré obsahujú bielkoviny. Športovci samozrejme takisto podliehajú našim nesprávnym vyživovacím zvyklostiam.

Zásady racionálnej výživy športovcov by sa mali dôslednejšie realizovať v praxi. Výživa človeka má obsahovať všetky potrebné zložky, t.j. mať správne kvalitatívne zloženie a musí jej byť primerané množstvo (kvantita), aby sa kryli všetky výdaje, ktoré sú spojené s vysoko aktívnou pohybovou činnosťou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Na druhom a treťom mieste skončili Pakistan s ôsmimi percentami a Čína so šiestimi.
pred 5 rokmi
Kapela The Rolling Stones vydala za vyše päťdesiat rokov svojho pôsobenia dvadsaťdva štúdiových albumov. Medzi tie najzásadnejšie patrí album Sticky Fingers, ktorý vyšiel v roku 1971.
pred 7 rokmi
Šestnásť ruských vedcov, ktorí mali na stanici SP-40 zostať až do septembra, zachránil ľadoborec Jamal.
pred 7 rokmi
Jeden z najväčších problémov, ktorému môžu vodiči čeliť, je absencia základných vecí, ktoré cestu spríjemnia a urobia ju menej stresujúcou a bezpečnejšou.
pred 8 rokmi
Obyvatelia juhoruských regiónov v februári s panikou reagovali na oslnivé žiarenie na oblohe a hluk spôsobený meteoritom vybuchujúci v atmosfére
pred 8 rokmi
Najčastejšie dovolenkári surfujú po stránkach s počasím a správami
pred 7 rokmi
V snímke režiséra a scenáristu Pavla Göbla si zahrali napríklad Boleslav Polívka, Josef Somr, Milan Markovič, Szidi Tobias alebo Božidara Turzonovová.
pred 8 rokmi
Mimoriadna schôdza by podľa Fica bola len o kydaní kýbľov špiny.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT