Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Potraviny - história a dnes

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 09.04.2012

Letmý pohľad na stravovacie návyky dnešného človeka nám naznačuje, že v súčasnosti je príliš veľa potravín, ktoré pre naše zdravie nie sú prospešné.
Potraviny - história a dnes
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Potraviny sú v živote človeka nesmierne dôležité. Strava má v podstate rovnaký význam ako vzduch a voda, tak ako by sme neprežili bez vody a vzduchu, neprežili by sme ani bez potravy. Napriek tomu s ňou vôbec nezaobchádzame správne. Najmä v západných krajinách prešla potrava obrovskými zmenami pôsobením technického rozvoja, žiaľ, nedá sa povedať, že k lepšiemu. Podľa názoru odborníkov sme prešli na stravu, ktorá nášmu telu takmer vôbec neposkytuje dôležité živiny. Porovnajme:

Zloženie stravy ľudí žijúcich v minulosti

Základ tvorili obilniny (pšenica, jačmeň, raž, proso, kukurica, ryža), ktoré nasýtili a poskytli zároveň dostatok vitamínov a energie.

Nevyhnutné bielkoviny pochádzali najmä zo strukovín, ako fazuľa, hrach, cícer a šošovica, v malej miere sa získavali z mäsa rýb, zveri a domácich zvierat.

tuky, ktoré sa používali na prípravu jedál v teplých krajinách, boli väčšinou rastlinného pôvodu (olej, orechy a semená), v chladných krajinách skôr živočíšneho pôvodu. (masť, maslo, tuk z morských živočíchov).

Spotreba zeleniny a ovocia bola ovplyvnená geografickou polohou a ročným obdobím.

Stravovacie obyčaje boli odlišné, ale spôsob výživy vtedajších ľudí zaisťoval telu potrebnú vitalitu. Bolo to najmä preto, že potraviny sa zväčša využívali v ich prirodzenom stave a živočíšne produkty sa konzumovali iba zriedka.

Kedy nastala zmena?

Prvá veľká zmena v stravovacích návykoch nastala po objavení Ameriky. Od 16. storočia sa datuje kultúrna výmena a obchod s potravinami. V Európe sa začali pestovať zemiaky. Vďaka zemiakom sa odstránili zimné hladomory, pretože to bola ľahko uskladniteľná a dostupná potravina. Do Ameriky zasa prenikli obilniny a európska hydina. Potiaľ bolo ešte stále všetko v poriadku.

Avšak intenzívny rozvoj chémie a ďalších prírodných vied na konci 19. a na začiatku 20. storočia viedol k preceňovaniu „zjemnených“ priemyselne upravovaných potravín (napr. rafinovaných), bielkovín a živočíšnych tukov.

V prvej polovici 20. storočia tvorila základ výživy biela múka, živočíšne tuky, varené zemiaky, veľa soli a korenia. Zelenina a ovocie tvorili iba malé percento stravy, pretože sa považovali za „málo výživné“. Kto si mohol dovoliť, jedol vo veľkom pečivo a zákusky. Taktiež sa začali nadmerne užívať stimulanty, ako alkohol, káva, tabak.

V priebehu rokov ľudia prišli na to, že tento spôsob výživy nie je správny vzhľadom na vysoký nárast civilizačných ochorení. Napriek týmto zisteniam sa naša terajšia strava veľmi nezmenila.

Zloženie stravy v 21. storočí

• Biela múka a zemiaky takmer nahradili celozrnnú múku.
• Neustále sa zvyšuje spotreba varených alebo priemyselne upravovaných potravín, kým zelenina – surová aj čerstvá má stále nízku spotrebu.
• Prevláda mäkká potrava a málo sa konzumujú tvrdé potraviny, ktoré si vyžadujú dôkladné rozžutie a dobré premiešanie so slinami.
• Konzumuje sa viac priemyselne spracovaných, denaturalizovaných výrobkov, do ktorých sa zväčša pridávajú umelé prísady bez výživovej hodnoty.
• Zvýšila sa spotreba živočíšnych tukov namiesto rastlinných tukov.
• Nadmerne sa používa jedlá soľ, korenie, rôzne dochucovadlá a konzervačné látky miesto byliniek a prirodzených prírodných aromatických látok.

Takáto potrava má za následok nedostatočný prísun vitamínov, enzýmov, minerálov, fytochemikálií a chlorofylu.

Letmý pohľad na stravovacie návyky dnešného človeka nám naznačuje, že v súčasnosti je príliš veľa potravín, ktoré pre naše zdravie nie sú prospešné a veľmi málo takých, ktoré sú vhodné. V technicky vyspelých krajinách sa teda väčšina ľudí nestravuje správne.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonymus
pred 2 rokmi
Letmý pohľad na stravovacie návyky dnešného človeka nám naznačuje, že v súčasnosti je príliš veľa potravín, ktoré pre naše zdravie nie sú prospešné. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/vyziva/potraviny-historia-a-dnes/

Ahoj, sme skupina hackerov...Chcem od teba aby si tu stránku zmenila inak si to hacknem..A premením ju na Anonymus Hackers rady :)))) Máš čas do 1.2 inak sa s stránkou može rozlúčiť :)

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Flavian
pred 2 rokmi
Má pravdu je to napiču stránka..Hackny ju!! Nechcem ju nikdy vidieť...
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Zdravotný stav Hedvigy Žákovej Malinovej z augusta 2006 znovu preskúmajú lekári, píše denník Sme.
pred 5 rokmi
Mimoriadne úspešný rok 2013 uzatvorí aktuálna držiteľka ocenenia MTV EMA – Best Czech/Slovak Act tesne pred Vianocami, vydaním svojho druhého sólového albumu.
pred 6 rokmi
Koncom septembra uplynie lehota, kedy sa nájomcovia reštituovaných bytov, ktorým vypovedali nájomný vzťah zo strany vlastníka, môžu obrátiť so žiadosťou o poskytnutie náhradného nájomného bývania.
pred 10 rokmi
Keď ešte na sklonku roku 2006 vyšiel ďalší skvelý album dvojice Petr Hapka (autor hudby) a Michal Horáček (autor textov),...
pred 6 rokmi
Minulý rok v novembri to bolo neuveriteľných 20 rokov, čo U2 vydali kultový album Achtung Baby.
pred 6 rokmi
Katalóg s názvom Antweb bude obsahovať detailné 3D zábery všetkých známych druhov mravcov.
pred 5 rokmi
Dynamický a svieži dizajn cieli do skupiny mladých zákazníkov.
pred 7 rokmi
Samsung GALAXY Note ponúka najväčší na trhu dostupný displej 5,3” Super AMOLED s rozlíšením HD, vynikajúcou portabilitou a pokročilým užívateľským rozhraním S Pen.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT