Keď otvoríme časopis, noviny, sledujeme televíziu, zo všade sa na nás usmievajú vychudnuté modelky.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Keď otvoríme časopis, noviny, sledujeme televíziu, zo všade sa na nás usmievajú vychudnuté modelky. Máloktoré mladé dievča sa zamyslí nad tým, že tie fotky sú upravované a že máloktorá modelka z titulky tak vyzerá aj v skutočnosti. Toto je len krôčik k vzniku rôznych porúch príjmu potravy.
Najčastejšie ide o anorexiu a bulímiu. Strach z jedla má väčšinou súvislosť so strachom z priberania, čo býva častý pocit u dospievajúcich dievčat, u ktorých dochádza k telesným zmenám. Postava dospievajúceho dievčaťa sa zaobľuje, mení sa na ženskú. A práve v tomto období pristupujú k radikálnemu riešeniu, na konci ktorého sa môžu objaviť poruchy príjmu potravy. Zo dňa na deň prestanú jesť a začnú dramaticky cvičiť. Toto je obrovský nápor na dospievajúci organizmus.
Ak človek ochorie na anorexiu, v podstate za to nemôže a netreba mu nič vyčítať. Ide o vážnu psychickú poruchu, ktorá je silnejšia ako samotná osoba. Výčitky nepomôžu. . Ide o úmyselné znižovanie telesnej hmotnosti. Anorektičky neodmietajú jedlo preto, že nemajú naň chuť, ale preto, že jesť nechcú. Jednoducho si v sebe vytvoria blok a presvedčia sa, že jesť nemôžu. Sústavne na jedlo myslia a trpia hladom, hoci to zapierajú. Nájdu sa aj také, ktoré si jedlo na tanieri zámerne znehodnocujú, napr. presolia ho, aby ich nelákalo ku konzumácii.
V posledných štádiách anorektičky prijímajú len vodu v prehnane vysokom množstve (5 - 6 litrov), čo je pre človeka nebezpečné, lebo sa z tela vyplavujú minerálne látky. Anorexiu sprevádza strach z priberania. Dievčatá trpiace na anorexiu sú extrémne chudé, pričom ony sa považujú za tučné a nemôžu sa pozerať do zrkadla. Ich zrak je skreslený, stále sa vidia tučné.
Vyskytuje sa hlavne u mladých dievčat a dospievajúcich žien, občas ňou trpia aj mladí chlapci, deti pred pubertou a staršie ženy. Je charakterizovaná úmyselným znižovaním váhy, pacientka sa stravuje a koriguje sama. Ak ide o bulímiu časté sú opakované prejedania a následné zvracanie, alebo hnačka s pomocou preháňadla. Zvracanie je nebezpečné, pretože narúša zuby a celkovo organizmus. Postihnutej osobe začnú rapídne vypadávať vlasy, lámať sa nechty, problémy s pokožkou a o vnútornom systéme ani nehovoriac. Rozhodený celý organizmus a čím dlhšie trvá toto ochorenie, tým sú „škody“ väčšie.
K ďalším poruchám patriacim medzi poruchy príjmu potravy zahrňujeme F.50.1 - Atypickú mentálnu anorexiu, F.50.3 - Atypickú mentálnu bulímiu, F.50.4 - Prejedanie spojené s inými psychickými poruchami, F.50.5 – Zvracanie spojené s inými psychickými poruchami.
Záchvatovité prejedanie patrí tiež medzi poruchy príjmu potravy avšak od anorexie a bulímie sa predsa len trošku líši.
Je definované podobne ako bulímia, má však nasledovné upresnenia a špecifiká:
1. jedinec konzumuje jedlo oveľa rýchlejšie než je bežné,
2. kým sa necíti už nepríjemne plný,
3. v jedení pokračuje aj keď už nepociťuje hlad,
4. je osamote, pretože sa hanbí, že je tak veľa,
5. po prejedení je sám sebou znechutený, cíti sa previnilo,
6. v súvislosti s prejedaním sa objavuje pocit úzkosti,
7. k záchvatom prejedania dochádza minimálne dva razy do týždňa po dobu šiestich mesiacov,
8. prejedanie nie je spojené s pravidelným kompenzačným správaním.
Liečba skutočne berie do úvahy rôzne opatrenia a metódy pre efektívnu liečbu. Na prvom stupni, psychologická liečba musí byť plánovaná. Používa sa aj alternatívna liečba, napríklad akupunktúra avšak záleží od stupňa a štádia ochorenia. Väčšinou sa lieči buď lôžkovo, alebo ambulantne u psychiatra.