Ponúkame Vám niekoľko receptov, ktoré osviežia váš jedálniček najmä niekde na dovolenke pri mori.
Zdroj obrázku: SXC/free
I keď na našom stole sa bohužiaľ morské a riečne živočíchy objavujú iba sporadicky, aj vtedy ich obvykle pripravujeme iba niekoľkými tradičnými spôsobmi, ktoré sa môžu rýchlo zunovať. Ponúkame Vám preto niekoľko receptov, ktoré osviežia váš jedálniček najmä niekde na dovolenke pri mori.
Morské ryby
Medzi tučnejšie morské ryby patrí makrela, úhor, tuniak, halibut, jeseter, loso a všetky sleďovité ryby.
Tuniak má prezývku „býk medzi rybami“ kvôli svojej veľkosti, môže dosiahnuť až 4 metre. Menej tučné sú treskovité ryby vrátane platesy a kambaly, pretože ich tuk sa skrýva v pečienke a nie v mäse.
Charakteristická ružová farba lososa pochádza z planktónu, ktorý tvorí súčasť jeho potravy. Ak je losos chovaný v zajatí, prikrmujú ho červenou paprikou, aby dosiahli túto farbu! Žraločie rezne sa podávajú grilované s citrónovou omáčkou.
Mäso lososa je také chutné, že ho stačí minimálne ochutiť. Je veľmi chutný s cestovinami alebo pečenými zemiačkami na masle. Žraločie rezne sa podávajú grilované s citrónovou omáčkou.
Mäso lososa je také chutné, že ho stačí minimálne ochutiť. Je veľmi chutný s cestovinami alebo pečenými zemiačkami na masle. Žraločie rezne sa podávajú grilované s citrónovou omáčkou.
Grilované sardinky
Teraz nemáme na mysli tie z konzervy, ale čerstvé malé ryby, ktoré dostať kdekoľvek pri mori. Rybky iba umyjeme, žiadna pitva ani sťahovanie z kože. Každú zvlášť potrite olivovým olejom, citrónovou šťavou a posypte hrubou soľou. Prebytočnú soľ straste a uložte rybky na gril, opečte z oboch strán a okamžite podávajte okorenené s maslom, citrónom a bielym chlebom.
Ustrice
Za najkvalitnejšie sa považujú portugalské alebo francúzske ustrice. Treba ich dôkladne umyť kefkou a servírujeme ich na ľadovej drti s citrónom, toastovým chlebom. Otvárame ich tupým predmetom, pokvapkáme citrónom a môžeme jesť. Mäso od lastúry oddeľujeme vidličkou.
Mŕtve ustrice nekonzumujte – sú mierne jedovaté!
Zaujímavosti
Škľabky, slávky, hrebenatky a iné mušle sú rovnako ako slimáky mäkkýše. Garnáty, homáre, kraby, langusty patria medzi kôrovce.
Najväčšia plantáž umelého chovu slávok jedlých sa nachádza sa severnom pobreží Bretónska pri dedinke Vivier. Zárodky slávok sa roztiahnu na nitiach po morskej hladine, neskôr sa obtočia okolo kolov trčiacich z morského dna. Čas dospievania je asi jeden a pol roka. Dospelé sa triedia v triedičkách ako u nás zemiaky.
Nerobte si starosti s pomenovaním granát a kreveta. V podstate ide o takých istých živočíchov (morské kôrovce), granáty sú však väčšie. Japonci ich jedia ešte živé, ako ustrice. Odstránia im hlavu, pancier a jedia ich, kým sa ešte hýbu.
Langusta sa od homára (morské raky) líši tým, že nemá klepetá, ale veľký silný chvost. Tiež má dlhé tykadlá a dlhé nohy. Môže dosiahnuť váhu až 6 kg, ale najchutnejšia je pri jednom kg.
Pri jedení postupujeme tak, že garnáta uchopíme za hlavu, druhou rukou ho zlomíme tak, aby sa oddelil chvost od panciera a obnažíme tak mäso. Homára jeme normálnym nožíkom, iba pancier môžeme odstrániť špeciálnymi kliešťami. Pancier pridržte nožom a vidličku zapichnite do konca chvosta – oddelíte chvost od mäsa.
Polievka zo slávok
Mušle (1, kg) dôkladne očistíme. Všetky zvyšky nečistôt a bočné fúzy odstránime nožom. Vo veľkom hrnci rozpustíme 30g masla a domäkka v ňom opražíme zeler a 4 nakrájané šalotky. Pridáme mušle, posekanú petržlenovú vňať a 300ml suchého bieleho vína, pomaly varíme cca 4 minúty, kým sa mušle neotvoria. Mušle vyberieme a vývar pomaly varíme ďalej. Pridáme smotanu, korenie a šafran. Nakoniec pridáme 2 žĺtky rozmiešané v smotane a maslo, už nevaríme ďalej, aby sa žĺtky nezrazili. .