Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pitný režim športujúcich

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.12.2007

Nielen v ľudskom tele, ale aj vo všetkých živých organizmoch, je vo vode rozpustené veľké množstvo najrôznejších látok,
Pitný režim športujúcich
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Nielen v ľudskom tele, ale aj vo všetkých živých organizmoch, je vo vode rozpustené veľké množstvo najrôznejších látok, ktoré len v tejto podobe môžu prechádzať rozličnými chemickými premenami, na ktorých závisí život a všetky životné deje, teda aj športová činnosť. Okrem toho voda uľahčuje udržiavanie stálej telesnej teploty. Vyparovaním vody sa telo ochladzuje a tak sa zbavuje nadbytočného tepla. To je opäť pri pohybovej aktivite dôležité, pretože pri svalovej aktivite vzniká v organizme veľké množstvo tepla.

Ďalej je voda v krvnom a miazgovom riečisku akýmsi dopravným prostriedkom, ktorý zaisťuje rovnomerné rozdeľovanie rôznych látok a ich prísun do buniek, likvidovanie nepotrebných látok z buniek a ich odvádzanie do vylučovacieho ústrojenstva. Môžeme teda vidieť, že voda má pre človeka prvoradý význam, o čom svedčí aj fakt, že hladovať môžeme aj niekoľko mesiacov, ale nepiť iba niekoľko týždňov. Už po cca 7 dňoch nepodávania žiadnych nápojov môže nastať smrť!!!

Ľudský organizmus sa skladá približne z 30% pevných látok a zo 70% vody. Pritom necelé dve tretiny vody je vo vnútri buniek a zbytok je mimo buniek (krv, miazga, tkanivový mok). Práve táto mimobunková voda je vysoko závislá na výžive, hlavne na pití tekutín a tiež na prísunu niektorých nerastných látok. Môže sa napríklad stať, že aj pri podvýžive živočíšne telo zväčšuje svoj objem tým, že dochádza k poruche rovnováhy nerastných látok a to potom vedie k zadržiavaniu tekutiny a k tzv. opuchom z hladu. Tieto opuchy má na svedomí značné zväčšenie obsahu mimobunkovej vody.

V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o výmene vody v ľudskom tele a jej potrebe pre organizmus. Normálna výmena vody v ľudskom organizme prebieha tak, že denne človek spotrebuje približne 3 l vody a také isté množstvo vylúči. To znamená, že prísun a výdaj sú v rovnováhe. Treba si však uvedomiť, že vodu získava naše telo nielen prostredníctvom tekutín, ale tiež z tzv. tuhých potravín, ktoré okrem živín obsahujú aj dosť značné množstvo vody a ďalej pri premene niektorých živín v organizme, predovšetkým tukov. Za normálnych okolností prijímame denne v nápojoch cca 1500 ml vody, v potrave 1000 ml a pri premene rôznych látok cca 300 ml a vydávame močom cca 1500, kožou 600 ml, dýchaním 550 ml a stolicou 150 ml. to znamená, že príjem aj výdaj sú vo vzájomnom pomere 2800 ml : 2800 ml, teda zaokrúhlene 3 l : 3 l. Pritom polovicu z denného potrebného množstva vody by sme mali prijímať v nápojoch.

Pri väčšom objeme pohybovej činnosti sa však výdaj a tým taktiež potreba vody stúpa. Zvýšenie potreby závisí hlavne na kvalite výkonu, na jeho dĺžke, na trénovanosti a na teplote okolitého vzduchu. Pokiaľ si teda chceme 2x do týždňa 30-60 minút pre zdravie zabehať do terénu alebo zaplávať do bazénu či zacvičiť do telocvične, nemusíme si lámať hlavu s doplňovaním vodných strát. Pokiaľ však trénujeme intenzívne, skoro každý deň, viac než hodinu, potom je treba pitiu a pitnému režimu venovať značnú pozornosť. A to hlavne v tom prípade , pokiaľ s intenzívnym tréningom začíname lebo keď zvyšujeme dávky a intenzitu športovej činnosti, jednoducho keď naša trénovanosť nie je najlepšia. Pokusmi na dobrovoľníkoch bolo zistené, že dlhodobý intenzívny výkon u netrénovaných môže mať za následok stratu 15-20 g chloridov (hlavne kuchynskej soli) a stratu až 3 l vody za 1 hodinu.

Iné pozorovania dokázali, že pri intenzívnej pohybovej činnosti trénovaného športovca je strata 1 l vody za 1 hodinu úplne bežná. Okrem toho bolo zistené, že v horúcej oblasti aj pri relatívnom pokoji vypotí človek cca 0,5 l potu za jednu hodinu. Toto všetko svedčí o veľkom význame príjmu vody (samozrejme s príslušnými minerálnymi látkami, hlavne kuchynskej soli) u športovcov, ktorí trénujú často, pravidelne, intenzívne a dlhšie časové úseky. V takomto prípade je potrebný prísun vody do organizmu už v priebehu rôznych intenzívnych výkonov so zvýšeným potením.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Akčná rodinná komédia Kung Fu Panda 2 s dvanástimi nomináciami vládne zoznamu kandidátov v rámci udeľovania cien Annie Medzinárodnej spoločnosti animovaného filmu ASIFA-Hollywood.
pred 9 rokmi
Socialistický kabinet Roberta Fica podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša jednoznačne dokazuje, že podporuje viac tých, ktorí nepracujú a hodnoty netvoria.
pred 9 rokmi
Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou.
pred 8 rokmi
Kalmare druhu Ommastrephes bartramii dokážu preletieť nad vodou až 30 metrov, pričom dosahujú rýchlosť 11,2 metra za sekundu.
pred 10 rokmi
Fanúšikovia sa môžu tešiť na približne hodinový program, ktorý bude obsahovať rapperove najväčšie hity z albumov Revolucionar (2010) a Love Penáze/Láska (2008).
pred 8 rokmi
K prejavom stareckosti snáď naozaj patrí stále častejšie ronenie sĺz, ale mňa to zatiaľ nestretá. Dojímam sa nad rovnakými vecami, ako keď som mal dvadsať. Mal som dobrý a pestrý život, v ktorom bolo veľa príležitostí na dojímanie sa.
pred 9 rokmi
Jeden z jesenných mesiacov bude pravdepodobne relatívne chladnejší, september to však nebude, tento mesiac skončí ako teplotne nadpriemerný
pred 10 rokmi
Dostať najväčšie súčasné hviezdy R&B na jedno miesto je takmer nemožné.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT