Deti sú citlivé na smäd.
Zdroj obrázku: SXC/free
Deti sú citlivé na smäd. Dodržiavanie správneho pitného režimu je jednou z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu u detí. V horúcom letnom prostredí sa naviac zvyšuje výdaj tekutín z organizmu potením.Zvášť citlivou skupinou sú deti, ktoré si smäd často neuvedomujú, prípadne ho môžu vedome potláčať. Stratu tekutín však znášajú oveľa horšie ako dospelí. Rodičia by preto mali venovať ich pitnému režimu väčšiu pozornosť.
Koľko tekutín by mali deti piť?
Množstvo prijatej tekutiny u batoliat, predškolákov a školákov závisí od fyzickej aktivity, klimatických podmienok a zdravotného stavu dieťaťa. Normálny príjem tekutiny sa odhaduje na jeden pohár ( 2,5 dcl ) na 7 kg hmotnosti a deň. Pri zvýšenej fyzickej aktivite, chorobe a vysokej teplote okolia je toto množstvo vyššie.
Ako často by mali deti piť?
Príjem tekutín detí by mal byť rozdelený rovnomerne do menších dávok počas celého dňa. Neodporúča sa vypiť doporučené množstvo tekutín počas časovo krátkeho úseku, pretože potom sú kladené zvýšené nároky na orgány, ktoré musia tekutiny spracovať. Nedostatok tekutín u detí môže spôsobiť v priebehu dňa únavu, bolesti hlavy, vyčerpanosť alebo nepozornosť v škole. Dôležitá je tiež správna teplota nápojov podávaných deťom. Tie by mali byť primerane teplé, tj. asi 20 -25 °C. Ľadové alebo naopak veľmi horúce nápoje nie sú vhodné, pretože telo sa môže s výrazným tepelným rozdielom horšie vyrovnávať.
Aké tekutiny sú vhodné pre deti?
Výber nápojov súvisí s vekom, zdravotným stavom, životosprávou a pohybovou aktivitou dieťaťa. Základom každého pitného režimu by mala byť zdravotne bezchybná pitná voda. Tú možno kombinovať s bylinkovými a ovocnými čajmi, detskými jemnými minerálnymi vodami, ovocnýcmi štavami a džúsmi. Džúsy podávané deťom by mali byť skutočne kvalitné, teda s vysokým podielom ovocia a vitamínov, bez prítomnosti konzervantov, umelých farbív, sladidiel a ideálne bez pridaného cukru. Je vhodné zriediť ich vodou vodou alebo nesladeným čajom v pomere 1:1 alebo 1:2, aby v teplom prostredí nezvyšovali ešte viac pocit smädu. Ideálnym nápojom pre deti z výživového hľadiska sú šťavy z čerstvého ovocia, ktoré nielen uhasia smäd, ale doplňajú organizmus vitamínmi, minerálnymi látkami a vlákninou.
Tip Zdravej 5:
Ak vášmu dieťaťu nechutí čistá voda, vyskúšajte prírodné vody s podielom ovocných šťiav a obsahom prírodného trstinového cukru. Pozor, nemali by obsahovať konzervanty, umelé látky a obsah cukru by mal byť čo najnižší.
Čo by deti nemali piť?
Pre deti sú nevhodné všetky nápoje s kofeínom, chinínom, nápoje obsahujúce povzbudzujúce zložky a samozrejme, alkoholické nápoje. Nevhodné sú aj nápoje obsahujúce cukor a rôzne prísady. K takým patria aj tie, ktoré môžu organizmus zbavovať potrebných látok a zapríčiňujú stratu vápnika (napr. kolové). Nápoje s vyšším obsahom fruktózy a sorbitolu (umelé sladidlo) môžu zase vyvolať hnačky. Veľká spotreba týchto nápojov môže viesť až k nadváhe a u niektorých detí môže vyvolať až zvýšenú hladinu krvných tukov a cholesterolu v krvi.