Najznámejšie je zrejme
sójové mlieko a mnoho ľudí žije v presvedčení, že je to zdravá a bezpečná alternatíva a náhrada mlieka živočíšneho. Ďalej existujú mlieka ovsené, ryžové, orechové, ...
Zdroj obrázku: Flickr
Rastlinné mlieka sú obľúbené najmä u ľudí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov musia vyhýbať mlieku živočíšnemu. Najčastejšie ide o intoleranciu laktózy, alergiu na mlieko, alebo jednoducho existujú ľudia, ktorí živočíšne mlieko nemajú radi.
Najznámejšie je zrejme
sójové mlieko a mnoho ľudí žije v presvedčení, že je to zdravá a bezpečná alternatíva a náhrada mlieka živočíšneho.
Sója patrí k častým alergénom a preto si treba overiť či ho skutočne môžeme. Ďalej existujú mlieka ovsené, ryžové, orechové, kokosové, sézamové, mandľové. Líšia sa chuťou a zložením. Orechové obsahujú podstatne viac tuku ako napríklad ryžové.
Tekutá a prášková forma rastlinného mlieka?
Z výskumov vyplynulo, že lepšie chutia tekuté rastlinné mlieka a sú aj kvalitnejšie, ale tie práškové majú prijateľnejšiu cenu. Obohacujú sa rôznymi vitamínmi a minerálmi, ochucujú.
Sójové mlieko
Sójové mlieko.
Foto: Flickr / josewolff
Vyrába sa zo sójových bôbov, obsahuje dobre stráviteľné bielkoviny a lecitín, ktorý je dôležitý pre metabolizmus mozgových buniek, podporujúc pamäť, rýchlosť myslenia a celkovú mentálnu sviežosť. Toto
mlieko je síce náhrada živočíšneho a kúpime ho takmer v každom obchode, ale treba vedieť, že kvalita by mala byť priamo úmerná cene. Väčšina mliek v prášku obsahuje chemické zložky, konzervanty, chemicky sa upravujú obsiahnuté tuky. Existujú aj dôkazy o izoflavónoch v sóji a práve tie pôsobia na hormóny štítnej žľazy, ktorá sa nimi môže poškodiť. Treba si starostlivo prečítať zloženie mlieka a uprednostňovať radšej tekuté bez chemických prísad.
Sójové mlieko neobsahuje takmer žiadny vápnik a preto sa do neho pridáva umelo. Aj napriek všetkým negatívam je
sója považovaná za liečivú potravinu – pomáha znižovať krvný tlak, zmierňuje prejavy cukrovky, srdcové ochorenia, chudokrvnosť, pomáha zlepšiť trávenie, má regeneračné a hojivé účinky, dodáva telu živiny.
Ovsené mlieko
Ovsené mlieko
Foto: Flickr / captaincinema
Ovos patrí k výživným obilninám s obsahom tuku 7 %. Zasýti a telo ho dokáže ľahko stráviť.
Ovsené mlieko sa vyrába z ovsených vločiek, má najvyšší podiel balastných látok (rozpustnej a nerozpustnej vlákniny), neobsahuje cholesterol ani lepok. Obavy nemusíte mať ani zo sacharidov, pretože obsahujú škrob s nízkym glykemickým indexom, ktorý navyše ešte znižuje prítomnosť vlákniny.
Obsahuje vitamíny skupiny B. Pomáha predchádzať srdcovo cievnym ochoreniam, zápche, má regeneračné účinky na nervový systém a využíva sa ako pomôcka pri odvykaní od závislostí. Využíva sa ako uterotonikum pri ženských ochoreniach, doplnkový prípravok proti impotencii. V kozmetickom priemysle sú známe jeho regeneračné a upokojujúce účinky.
Ryžové mlieko
Ryžové mlieko
Foto: Flickr / RyanlsHungry
Obľúbené hlavne vo východných krajinách, kde má
ryža svoju tradíciu. Vyrába sa z uvarenej, alebo aj surovej ryže. Používa sa na upokojenie boľavého žalúdka, proti hnačke (zmiešame rovnaký pomer mlieka a mrkvovej šťavy).
Ryžové mlieko v prášku neobsahuje laktózu ani cholesterol, sú zastúpené jednoduché cukry a rastlinný tuk. Je vhodné hlavne pre osoby s tráviacimi problémami nakoľko sa ľahko trávi. Pije sa aj pri bezlepkovej diéte, môže sa pridávať do kávy, čaju, omáčok. Pôsobí na srdce, cievy a znižuje cholesterol.
Kokosové mlieko
Kokosové mlieko
Foto: Flickr / the cakes
Obľúbené
mlieko egyptskej kráľovnej Kleopatry. Tá ho pila, natierala si ním telo a dokonca sa v ňom kúpala.
Kokos obsahuje veľmi veľa významných látok, ktoré sa starajú o naše telo z vonka aj z vnútra. Ošetruje citlivú a popraskanú pokožku, revitalizuje a dodáva pružnosť.
Obsahuje proteíny, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, ktoré sú pre organizmus veľmi prínosné.
Domáce kokosové mlieko určené na pitie. Strúhaný kokos z čerstvého orecha pridáme do teplej vody v pomere 1:2 a rozmixujeme na hladkú hmotu. Môžeme ho aj precediť, aby sme sa zbavili suchej dužiny, ktorú môžeme použiť ako masku na tvár.