V čase vianočných sviatkov si často doprajeme množstvo rozličného jedla. Nečudo, že po prázdninách sa zdesíme pri pohľade na ručičku váhy...
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Poznáte to, v čase vianočných sviatkov si často doprajeme množstvo rozličného jedla. Nečudo, že po prázdninách alebo dovolenke, sa zdesíme pri pohľade na ručičku váhy. Opäť ste pribrali? Čo ste spravili zle, že sa tak stalo? Aby vás ručička na váhe nemilo neprekvapila, prečítajte si nasledujúce rady a triky, aby ste počas týchto sviatkov nepribrali.
Všadeprítomné nebezpečenstvo
Vianočné sviatky sú časom pokoja, keď si človek chce oddýchnuť a dopriať si aj čo sa týka jedla. Nezabúdajte však na to, že nežijeme preto aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili. Jedlo by preto mali spĺňať základné výživové prvky, a len časť z nášho jedálnička by mali tvoriť potraviny typu: „ doprajme si, veď Vianoce sú len raz za rok“. K takýmto potravinám iste patria všadeprítomné koláče, zákusky, torty, čipsy, či dokonca slanina, údeniny, klobásy. Doma na vás striehnu upečené koláče, a na návštevách to nie je inak. Odvšadiaľ číha na vašu váhu samé nebezpečenstvo v podobe najrozmanitejších pochúťok, častokrát nie práve „najzdravších“.
8 trikov, aby ste boli s ručičkou na váhe spokojná:
1.
Pokojne zjedzte na čo máte chuť, ale s mierou! Pokojne si doprajte vianočné koláče, pokojne si pochutnajte na zmrzline, ale pamätajte na to, že tri koláče alebo jeden kopček zmrzliny je postačujúci. Snažte sa brzdiť v množstve ale neobmedzovať chute.
2.
Jedzte radšej viac porcií v menšom množstve. Tu platí pravidlo konzumácie jedla v šiestych porciách za deň.
3.
Polhodinu pred konzumáciou jedla, sa napite. Voda alebo džús vás jemne zasýtia a na obed zjete menej. Najvhodnejším džúsom je ananásový alebo grapefruitový.
4.
Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ktorá Vás odvodní a zasýti. Navyše sa zbavíte škodlivín a prečistíte si organizmus.
5.
Konzumujte vlašské orechy, arašidy, lieskové oriešky, pistácie, kešu oriešky. Prečo? Nielenže to máte počas vianočných sviatkov dovolené, malo by to byť dokonca vašou povinnosťou. Denná konzumácia orieškov je mimoriadne zdravá. Stačí jedna hrsť orechov a zasýtia vás na niekoľko hodín.
6.
Nezabúdajte na čerstvý vzduch a prechádzku absolvujte najlepšie každý deň. Po obede či večeri vám isto dobre padne prechádzka na čerstvom vzduchu. Nemusíte absolvovať horskú túru, postačí polhodinová prechádzka aby ste si naštartovali trávenie a urobili niečo pre svoje zdravie aj potešenie.
7.
Skúste sa vyhnúť alkoholu a cigaretám. Je vedecky dokázané, že práve alkohol môže za nadbytočné kilogramy a cigaretám zas môžete poďakovať za neúspešné schudnutie.
8.
Dbajte na to, aby minimálne 80% z vašej stravy, tvorili výživové, „zdravé“ potraviny.