Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kurz zdravej výživy - keď strava lieči

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 10.04.2014

S vedúcou lektorkou Barbarou Svieženou, sme sa porozprávali o tom, ako môžeme vhodnou stravou ovplyvniť proces starnutia, čo si myslí o zaručených diétach a s akými najčastejšími fámami o chudnutí sa stretáva.
Kurz zdravej výživy - keď strava lieči
Zdroj obrázku: Internet
 

Inštitút zdravého života WELKO ponúka na Slovensku kurzy a semináre zamerané na vzdelávanie a poradenstvo v oblasti výživy a životosprávy. 5. apríla zahájil akreditovaný kurz „Poradca pre výživu“, na ktorom sa poslucháči zoznámili s makro a mikroživinami z fyziologického a biochemického hľadiska . S vedúcou lektorkou inštitútu, Barbarou Svieženou, sme sa porozprávali o tom, ako môžeme vhodnou stravou ovplyvniť proces starnutia, čo si myslí o zaručených diétach a s akými najčastejšími fámami o chudnutí sa stretáva.

1. 5. apríla ste pripravili v priestoroch bývalej Európskej akadémie vzdelávania v Bratislave akreditovaný kurz zdravej výživy. Čo sa na ňom poslucháči dozvedeli?
Kurzy „Poradca pre výživu“ sú akreditované rekvalifikačné kurzy, ktoré majú dlhodobý charakter. Počas kurzu poskytneme poslucháčom 120 hodín kvalitnej výuky vo forme prednášok a praktických cvičení, pričom kurzy sú ukončené ústnou skúškou a obhajobou práce a následným získaním Certifikátu. Kurzy sú zamerané na pochopenie súvislostí medzi výživou, zdravím a vitalitou, a to jednak z fyziologického, biochemického, anatomického, ale aj psychického hľadiska. Poslucháči majú možnosť okrem získania teoretických poznatkov osobne komunikovať s odborníkmi na jednotlivé diagnostické metódy v oblasti výživového poradenstva a naučia sa pracovať so špeciálnym softvérom pri tvorbe optimalizovaných a individualizovaných jedálničkov. Na kurzoch privítame všetkých, ktorí si chcú rozšíriť vzdelanie vo výžive nielen z pracovných dôvodov, ale aj z osobných - a udržať dlhodobé zdravie sebe aj svojim najbližším. Viac sa o našich kurzoch dozviete na stránkach www.welko.sk.

2. Čo by ste poradili ženám, ktoré sa snažia opakovane schudnúť bez výrazneho úspechu? Čo pokladáte pri chudnutí za najdôležitejšie?
Lásku k sebe. Citlivosť a intuíciu, hlavne u žien. Priznanie si, že si jedlom a zajedaním riešime aj vlastnú emocionalitu. Pochopenie, že jedlo a potravinársky priemysel z nás často vytvára závislých ľudí. Hlavná otázka, ktorú pri snahe o chudnutie musíme riešiť je, či sme schopné prevziať zodpovednosť za svoj život do svojich rúk. Ak si uvedomíme, že najväčšou hodnotou, ktorú máme, je náš vlastný život, nebudeme ho popierať spôsobom nášho stravovania. Bohužiaľ, v dnešnom svete, kde je taký prebytok informácií, chýba vzdelávanie o tom najdôležitejšom - ako viesť plnohodnotný, kvalitný a zdravý život čo najdlhšie.

3. Koľkokrát denne odporúčate jesť a z čoho by sa mal náš jedálniček skladať, aby sme boli plní energie a vitality?
Odporúčania a poradenstvo v oblasti výživy je vysoko individualizovaná záležitosť, ktorá musí zohľadňovať nielen vašu konštitúciu a spôsob života, ale aj aktuálny zdravotný stav, stresové faktory a ďalšie parametre. Osobne sa stravujem 4-5x denne a inklinujem k prirodzenej výžive. Sacharidy najmä v komplexnej forme - pšeno, pohánka, amarant, quinoa, bielkoviny najmä rastlinné zastúpené v rôznych formách orechov a strukovín, tuky v pevnej forme - teda ako semienka (ľanové, slnečnicové, konopné, chia, tekvicové), vo forme plodov ako je avokádo alebo kvalitných rastlinných olejov. Najväčšiu váhu by sme mali dať na široký výber zeleniny a ovocia. Vo všeobecnosti by náš jedálniček mal obsahovať najmä potraviny, ktoré čo najmenej prešli technologickými úpravami.

4. Ktoré potraviny a postupy nám vedia pomôcť pri úprave trávenia?
Základom je jesť čo najviac prirodzených potravín - neupravených varením, pečením, smažením, pasterizáciou, konzervovaním, rafináciou či doplnené o umelé látky a chemikálie. Skúsme vypustiť výrobky z bielej múky, rafinovaný cukor, margaríny a nekvalitné tuky, údeniny a prechemizované potraviny.

5. S akými najčastejšími fámami o chudnutí sa stretávate?
Pre mňa najťažšie je preniesť sa cez reklamy typu: “Ako stratiť 15 kg za 2 týždne”, “Tabletky/prášky/lieky na rýchle schudnutie”, “Rýchle chudnutie bez hladovania” a podobne. Rôzne „zaručené diéty“ zamerané na redukciu telesnej hmotnosti jednoducho nefungujú, pretože všetky majú dočasný charakter. Dôležité je sa zamyslieť nad otázkou, prečo chceme chudnúť. Diéta je len ďalšie znásilňovanie seba, svojho tela a svojej duše, a nakoniec veľmi často zlyhávame a dostávame sa do začarovaného kruhu. Takýmto spôsobom stresujeme náš organizmus, chováme sa neprirodzene až nebezpečne a odmietame prijať fakt, že odpoveďou aj na chudnutie je paradoxne výživa. Uvedomelá, prirodzená a optimalizovaná práve pre náš organizmus.

6. Môžeme vhodnou stravou a pohybom ovplyvniť proces starnutia? Ak áno, do akej miery?
Uvedomelým výberom stravy môžeme proces starnutia určite ovplyvniť. Ochorenia súvisiace s vekom a ovplyvňujúce kvalitu života sú rôzne srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka 2. typu, neurodegenerácie vedúce k poklesu poznávacích schopností a podobne, pričom sa za nimi často skrýva chronický zápal vyvolávaný aj nesprávnym stravovaním. V súčasnosti je v EÚ realizovaný výskumný projekt NU-AGE, ktorého hlavným cieľom je zistiť konkrétne výživové stratégie a nároky zamerané na prevenciu chorôb spôsobených starnutím.

7. Čo je to vlastne wellness?
Neoficiálna definícia hovorí, že wellness je komplexný životný štýl, predstavujúci preventívnu snahu o udržanie vysokej úrovne fyzického a duševného zdravia, a tým aj životnej pohody. Z určitého hľadiska môžeme wellness vnímať ako úctu k životu. Pochopenie rovnováhy medzi príjmom a výdajom, pochopenie, že ak vydáme energiu, či už fyzickú alebo duševnú, potrebujeme si ju doplniť. Za všetkým je láska k sebe samému. Ak sa niektorá z hlavných oblastí (fyzická, emocionálna, duchovná či duševná) vychýli, stávame sa nevyrovnanými, skľúčenými a nevďačnými. Nemôžeme celý život ubližovať svojmu telu a očakávať plnohodnotnú starobu, nemôžeme sa venovať len práci a očakávať zdravé vzťahy, nemôžeme prežívať stres a očakávať spiritualitu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Alexandra
pred 4 rokmi
S vedúcou lektorkou Barbarou Svieženou, sme sa porozprávali o tom, ako môžeme vhodnou stravou ovplyvniť proces starnutia, čo si myslí o zaručených diétach a s akými najčastejšími fámami o chudnutí sa stretáva. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/vyziva/kurz-zdravej-vyzivy-ked-strava-lieci/

Skvely clanok, ja som prevazne na surovej strave, takze rada vidim, ze konecne aj na SK sa preferuje co najviac ovocia a zeleniny a orechov a semien :)

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
kurz zdravej výživy - najlepšia dieta : 30 dní nichts : http://www.youtube.com/watch?v=x-qzDxirkzo
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Podľa Trubača neexistuje taká možnosť, že by prezident vymenoval Čentéša za generálneho prokurátora
pred 5 rokmi
Speváčka po rozchode s 25-ročným Brahimom Zaibatom začala chodiť s 26-ročným tanečníkom Timorom Steffensom.
pred 7 rokmi
Britskí Hurts vydali ešte luxusnejšie vydanie svojho vskutku luxusného albumu a bezpochyby ide o jeden z hudobných vrcholov tohto roka na hudobnom trhu.
pred 6 rokmi
Päť Tibeťanov preložili do takmer tridsiatky jazykov a desaťročia boli svetovým bestsellerom. Teraz vychádzajú v novom vydaní, keďže tie predchádzajúce sa vypredali a záujem ľudí sa neznižoval.
pred 6 rokmi
Ako hostia sa na Sam System Tour predstavia Supa zo skupiny Moja Reč a DJ Škrupo.
pred 7 rokmi
V Bratislave včera pokrstil novinku Sezóna potkanov, ktorej podtitul hovorí za všetko: Časy sa menia, potkany nie!
pred 15 rokmi
Paul Simon a Art Garfunkel majú za sebou dlhú spoločnú históriu, ktorá v skutočnosti siaha ešte pred dobu, v ktorej duo začalo vystupovať pod svojimi vlastnými menami.
pred 6 rokmi
Zo strany sudcov nie je vôľa, aby sa obmedzila ich imunita.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT