Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Doplňte si energiu! (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.11.2008

Po objavení významu uhľohydrátových zásob organizmu vo forme glykogénu, vynára sa otázka, akým spôsobom možno podporovať a urýchľovať...
Doplňte si energiu! (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Po objavení významu uhľohydrátových zásob organizmu vo forme glykogénu, vynára sa otázka, akým spôsobom možno podporovať a urýchľovať doplňovanie týchto zásob. Existujú možnosti účelne upravenou výživou vytvoriť mimoriadne priaznivú východiskovú situáciu na dosiahnutie vrcholných športových výkonov.

Predovšetkým sa treba snažiť upraviť výživu športovca tak, aby bola bohatá na uhľohydráty. Platí to najmä pre športovcov – vytrvalcov. Tým je daná najistejšia záruka, že trvale odčerpávané zásoby sa znovu úplne doplnia.

V našich dnešných životných podmienkach najmä telesne neaktívni ľudia argumentujú proti našej výžive bohatej na uhľohydráty. Tieto úvahy vyplývajú zo skutočnosti, že nadbytočné uhľohydráty veľmi ľahko vedú k ukladaniu tuku so všetkými nepriaznivými následkami. To však platí len vtedy, keď sa spolu s bohatým prívodom uhľohydrátov spája súčasne aj zvýšená ponuka kalórií. Kalorická bilancia športovca je ale skoro vyrovnaná. Pravidelne veľkú časť svojich uhľohydrátových zásob spotrebováva v závislosti od intenzity zaťaženia, takže u neho takmer nevzniká nebezpečenstvo z prílišného ukladania tuku.

Hoci existuje možnosť vzájomnej premeny živín, na druhej strane sa pokusmi dokázalo, že svalový glykogén, taký dôležitý pre športový výkon, pri strave bez uhľohydrátov sa neobnovuje vôbec alebo len veľmi pomaly. Pri takejto výžive sa dokonca zásoby do určitej miery ďalej zmenšujú.

Doplňovanie glykogénu spotrebovaného pri telesnom zaťažení sa teda viažu na prívod uhľohydrátov. Prebieha tým rýchlejšie a účinnejšie, čím je tento prívod bohatší. Strava bohatá na uhľohydráty zaručuje športovcovi priaznivú situáciu látkovej premeny pre výkon a rýchle zostavovanie po ňom, lebo sa vytvoria bohaté zásoby glykogénu. Pritom je zvlášť významný prívod vysokohodnotných uhľohydrátov, pretože je často ťažké kryť prevažne uhľohydrátmi vysokú potrebu, ktorá vzniká následkom každodenného tvrdého tréningu. Objem potravy môže prítomnosťou balastných látok natoľko narásť, že presahuje množstvo, ktoré sú tráviace orgány schopné pojať. Pritom sa zväčšuje objem stolice a nepríjemne aj tvorba črevných plynov. Denná dávka potravy sa musí rozdeliť na viaceré menšie jedlá. Takúto úpravu si vyžaduje aj pomerne slabý a krátkotrvajúci pocit sýtosti, ktorý vyvoláva uhľohydrátová strava. Zaradiť veľa uhľohydrátov do dennej stravy tak, aby boli dobre stráviteľné a chuťové atraktívne si vyžaduje kuchárske umenie a šikovnosť. Ak to nie je možné alebo chýba dobrá vôľa, potom môžu sprievodné nevýhody bezpochyby prevážiť účinok takejto výživy.

Bohatý prívod uhľohydrátov je však len predpokladom výdatného obohatenia glykogénových zásob. Veľký význam má skutočnosť, že konkrétny sval musí byť predtým zaťažený a jeho glykogénové zásoby primerane tomu vyčerpané. Až spotrebovanie uhľohydrátových zásob svalu vytvára potrebné podmienky na doplnenie a obohatenie zásob tým, že aktivuje určité fermenty. Pritom je veľmi dôležité, že táto regenerácia je často prestreľujúca (ide o tzv. superkompenzáciu). Počas zotavovania dosahuje vyššie hodnoty ako pred zaťažením.

V zaťaženom a vyčerpanom svale, hlavne v prvých hodinách po zaťažení objavuje sa veľký hlad po uhľohydrátoch. V tomto čase ponúknutú glukózu dychtivo preberá a ukladá vo forme glykogénu. Preto je vhodné, najmä po veľkom telesnom zaťažení, dodávať organizmu veľa ľahko vstrebateľných uhľohydrátov. Tým sa uľahčia obnovovacie pochody glykogénu, zotavovanie sa skráti a vytvoria sa dobré predpoklady na účinok superkompenzácie, ktorá podporuje výkonnosť. Pre výživu športovca všetkých druhov športu, pri ktorých má počas výkonu uhľohydrátová látková premena osobitný význam, možno odvodiť tieto závery.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Opozičné strany označujú dnešný deň vzhľadom na zrušenie rovnej dane za čierny deň pre slovenskú ekonomiku.
pred 9 rokmi
Keď najnovší vynález Flinta Lockwooda nešťastnou náhodou zničí námestie a vyletí do povetria,
pred 5 rokmi
V armáde ide o život, no v láske o prežitie.
pred 9 rokmi
Koncom júna vyšiel záznam koncertu Bruce Springsteena & The E Street Bandu s názvom London Calling: Live In Hyde Park na Blu-Ray disku a na 2DVD.
pred 7 rokmi
V prípade, že sa nepodarí zmierniť nerovnosti medzi krajinami, bude mať eurozóna problém prežiť, myslí si bývalý britský premiér Gordon Brown.
pred 6 rokmi
68-ročný hudobník odohrá najprv 26. júna koncert vo viedenskej Stadthalle a o dva dni neskôr vystúpi na Life Festivale v Osvienčime.
pred 4 rokmi
Gréta je mladá Američanka, ktorá začne po svojom príchode do Anglicka pracovať ako pestúnka v odľahlej dedine.
pred 8 rokmi
Okrem fanúšikov slovenského mysteriózneho hororu prišli krv do bratislavského komplexu Eurovea darovať aj jeho tvorcovia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT