Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Doplňte si energiu! (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.11.2008

Po objavení významu uhľohydrátových zásob organizmu vo forme glykogénu, vynára sa otázka, akým spôsobom možno podporovať a urýchľovať...
Doplňte si energiu! (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Po objavení významu uhľohydrátových zásob organizmu vo forme glykogénu, vynára sa otázka, akým spôsobom možno podporovať a urýchľovať doplňovanie týchto zásob. Existujú možnosti účelne upravenou výživou vytvoriť mimoriadne priaznivú východiskovú situáciu na dosiahnutie vrcholných športových výkonov.

Predovšetkým sa treba snažiť upraviť výživu športovca tak, aby bola bohatá na uhľohydráty. Platí to najmä pre športovcov – vytrvalcov. Tým je daná najistejšia záruka, že trvale odčerpávané zásoby sa znovu úplne doplnia.

V našich dnešných životných podmienkach najmä telesne neaktívni ľudia argumentujú proti našej výžive bohatej na uhľohydráty. Tieto úvahy vyplývajú zo skutočnosti, že nadbytočné uhľohydráty veľmi ľahko vedú k ukladaniu tuku so všetkými nepriaznivými následkami. To však platí len vtedy, keď sa spolu s bohatým prívodom uhľohydrátov spája súčasne aj zvýšená ponuka kalórií. Kalorická bilancia športovca je ale skoro vyrovnaná. Pravidelne veľkú časť svojich uhľohydrátových zásob spotrebováva v závislosti od intenzity zaťaženia, takže u neho takmer nevzniká nebezpečenstvo z prílišného ukladania tuku.

Hoci existuje možnosť vzájomnej premeny živín, na druhej strane sa pokusmi dokázalo, že svalový glykogén, taký dôležitý pre športový výkon, pri strave bez uhľohydrátov sa neobnovuje vôbec alebo len veľmi pomaly. Pri takejto výžive sa dokonca zásoby do určitej miery ďalej zmenšujú.

Doplňovanie glykogénu spotrebovaného pri telesnom zaťažení sa teda viažu na prívod uhľohydrátov. Prebieha tým rýchlejšie a účinnejšie, čím je tento prívod bohatší. Strava bohatá na uhľohydráty zaručuje športovcovi priaznivú situáciu látkovej premeny pre výkon a rýchle zostavovanie po ňom, lebo sa vytvoria bohaté zásoby glykogénu. Pritom je zvlášť významný prívod vysokohodnotných uhľohydrátov, pretože je často ťažké kryť prevažne uhľohydrátmi vysokú potrebu, ktorá vzniká následkom každodenného tvrdého tréningu. Objem potravy môže prítomnosťou balastných látok natoľko narásť, že presahuje množstvo, ktoré sú tráviace orgány schopné pojať. Pritom sa zväčšuje objem stolice a nepríjemne aj tvorba črevných plynov. Denná dávka potravy sa musí rozdeliť na viaceré menšie jedlá. Takúto úpravu si vyžaduje aj pomerne slabý a krátkotrvajúci pocit sýtosti, ktorý vyvoláva uhľohydrátová strava. Zaradiť veľa uhľohydrátov do dennej stravy tak, aby boli dobre stráviteľné a chuťové atraktívne si vyžaduje kuchárske umenie a šikovnosť. Ak to nie je možné alebo chýba dobrá vôľa, potom môžu sprievodné nevýhody bezpochyby prevážiť účinok takejto výživy.

Bohatý prívod uhľohydrátov je však len predpokladom výdatného obohatenia glykogénových zásob. Veľký význam má skutočnosť, že konkrétny sval musí byť predtým zaťažený a jeho glykogénové zásoby primerane tomu vyčerpané. Až spotrebovanie uhľohydrátových zásob svalu vytvára potrebné podmienky na doplnenie a obohatenie zásob tým, že aktivuje určité fermenty. Pritom je veľmi dôležité, že táto regenerácia je často prestreľujúca (ide o tzv. superkompenzáciu). Počas zotavovania dosahuje vyššie hodnoty ako pred zaťažením.

V zaťaženom a vyčerpanom svale, hlavne v prvých hodinách po zaťažení objavuje sa veľký hlad po uhľohydrátoch. V tomto čase ponúknutú glukózu dychtivo preberá a ukladá vo forme glykogénu. Preto je vhodné, najmä po veľkom telesnom zaťažení, dodávať organizmu veľa ľahko vstrebateľných uhľohydrátov. Tým sa uľahčia obnovovacie pochody glykogénu, zotavovanie sa skráti a vytvoria sa dobré predpoklady na účinok superkompenzácie, ktorá podporuje výkonnosť. Pre výživu športovca všetkých druhov športu, pri ktorých má počas výkonu uhľohydrátová látková premena osobitný význam, možno odvodiť tieto závery.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Už tento rok v Bratislave vystúpi geniálna speváčka, skladateľka a jazzová klavíristka, Diana Krall.
pred 6 rokmi
Spoločnosť Apple by sa mohla zaujímať o výrobu automobilov a medicínskych zariadení.
pred 7 rokmi
Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) v parlamente zanikol. Účinnosť totiž nadobudla novela rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov.
pred 7 rokmi
Will.i.am, ktorý sa celosvetovo preslávil ako frontman kapely The Black Eyed Peas, konečne splnil to, čo sľúbil už v minulom roku. Na 22. apríla ohlásil vydanie svojho nového albumu s názvom #willpower.
pred 9 rokmi
Film má byť poctou spaghetti westernu Sergia Corbucciho z roku 1966 s názvom Django, ako aj filmu Sukiyaki Western Django režiséra Takashiho Miikeho.
pred 6 rokmi
Za disciplinárny priestupok by po novom poslanci mohli prísť o mesačný plat.
pred 9 rokmi
Nezvyčajné ubytovacie kapacity má hotel na Kostarike. Dovolenku môžete stráviť priamo na palube lietadla, ktoré tak svojim hosťom ponúka dobrodružný zážitok.
pred 8 rokmi
Zlý čarodejník Gargamel vyženie Šmolkov z dedinky a počas jeho neustáleho prenasledovania prejdú všetci spoločne kúzelným portálom, ktorý ich zavedie do nášho sveta...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT