Správna výživa je základným predpokladom zdravého vývoja človeka a hlavnou podmienkou prevencie i liečby najvýznamnejších pochorení.
Zdroj obrázku: Goodfon
Správna výživa nie je iba pre tých, ktorí chcú schudnúť, ale mali by sa jej držať všetci, pretože nesprávna výživa má za následok nielen obezitu, ale aj mnohé skryté choroby, ktoré sa často prejavia, až keď je už skoro neskoro. U nás sú to napríklad kardiovaskulárne ochorenia.
Správna výživa je základným predpokladom zdravého vývoja človeka a hlavnou podmienkou prevencie i liečby najvýznamnejších pochorení, ktoré postihujú veľké skupiny obyvateľstva, teda choroby ciev a srdca, pohybovej sústavy, žlčníka žlčových ciest, vznik diabetu či zhubných nádorov.
1. Jedzte pravidelne v malých dávkach, najlepšie 5x denne. Nebudete mať pocit hladu, zabránite nárazovému prejedaniu a následnému priberaniu.
2. Snažte sa, aby váš energetický príjem nebol vyšší ako výdaj. Určite nepriberiete, ak pridáte pravidelný pohyb.
3. Nedovoľte, aby tuky tvorili viac ako 30% vášho denného energetického príjmu. Zabránite predčasnému vzniku aterosklerózy a ľahšie si udržíte optimálnu hmotnosť.
4. Živočíšne tuky, akými sú maslo a masť, obmedzte alebo úplne vynechajte. Namiesto nich používajte rastlinné tuky a oleje, napr. repkový či olivový. Budete lepšie chránení pred srdcovými a cievnymi ochoreniami.
5. Pokúste sa, aby ovocie a zelenina tvorili súčasť každého jedla, nielen jeho ozdobu. Vitamíny, minerálne látky a ďalšie aktívne súčasti rastlín sú najlepšou prevenciou predčasného starnutia a civilizačných chorôb.
6. Nahraďte potraviny z bielej múky celozrnnými, tučné mliečne výrobky kyslomliečnymi nízkotučnými. Preferujte chudé biele mäso pred červeným tučným. Váš organizmus bude zásobený látkami s protirakovinovým pôsobením.
7. Nebojte sa ochutnávať nové druhy potravín a skúšať nízkotučné obmeny tradičných pokrmov. Vyhnete sa stereotypu a budete môcť jesť vaše obľúbené jedlá, ale bez rizika priberania.
8. Sladkosti, slané pochutiny a údeniny sú potraviny, bez ktorých sa celkom určite zaobídete. Vyhnete sa tak prijímaniu prázdnych kalórií. Ak už ste veľmi maškrtní, existujú prírodné produkty, ktoré sú tiež vynikajúcou pochúťkou. Napríklad sušené ovocie má významné dietetické účinky. Obsahuje množstvo fruktózy a zachováva si všetky potrebné látky minerálnej povahy. Dbajte na to, aby plody pred sušením boli dostatočne zrelé a kvalitné.
9. Tekutiny sú rovnako dôležité ako kvalitná strava – prijímate ich v dostatočnom množstve 2-3 litre denne, najlepšie v nesladenej podobe. Vašou odmenou bude mladistvý vzhľad, zdravé obličky a psychická pohoda.
10. Zdravé stravovacie návyky najľahšie vypestujete u svojich detí, ktoré sú bez predsudkov. Je to najlepší darček do života. Samozrejme, vy im musíte ísť príkladom, pretože darmo im budete vravieť, čo je správne, keď sa tak sami nebudete chovať.
A úplne nakoniec: ak máte možnosť využívať domáce zdroje alebo zdroje z fariem, o ktorých viete, že pestujú zeleninu ovocie či chovajú hydinu a dobytok podľa starých dobrých zvykov, využite ich a vyhnite sa obchodným reťazcom. Darmo sa budete napchávať ovocím a zeleninou, ak sú dopestované pod žiarovkou a o vitamínoch sa im môže iba snívať. Možno je tento názor príliš pesimistický, ale mnohé televízne relácie od našich hygienikov tomu iba nasvedčujú.