Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Daň za nezdravé stravovanie

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 08.11.2011

Bolo dokázané, že celý rad ochorení, ako napríklad obezita, infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, cukrovka, ... a ďalšie choroby úzko súvisia so skladbou stravy.
Daň za nezdravé stravovanie
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Akokoľvek sa o seba dobre staráte, tak či onak môžete ochorieť. Ak však budete pozorne sledovať vnútorné signály svojho tela a mysle, podarí sa vám ochorenie včas rozpoznať a pozitívne naň reagovať. Bolo dokázané, že celý rad ochorení, ako napríklad obezita, infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, cukrovka, žlčníkové kamene, rakovina čreva alebo prsníka a ďalšie choroby úzko súvisia so skladbou stravy. Práve týmto chorobám je možné správnou výživou do určitej miery predísť.

Odhaduje sa, že v USA zomierajú traja ľudia zo štyroch na choroby súvisiace s výživou.

Taktiež sa predpokladá, že 35% prípadov rakoviny by sa možno zabránilo vhodnou stravou. Odborníci sa zhodujú na tom ,že je potrebné zmeniť súčasný spôsob stravovania. Zmena vo výžive samozrejme nepôsobí ako všeliek, ale zlé stravovacie návyky môžu v každom prípade zle ovplyvniť váš zdravotný stav. Stravovacie návyky sa dedia z generácie na generáciu. Deti jedia to, čo dospelí a jedálniček z detstva zasa prinášajú do svojich rodín. Ani bohaté krajiny si nemôžu dovoliť stále rastúce náklady na zdravotnícku starostlivosť, založenú na liekoch a modernej lekárskej technológii. Za poškodené zdravie ťažko platia jedinci aj celé rodiny.
chlapec
Stravovacie návyky sa dedia z generácie na generáciu.


Žijeme v storočí, ktoré je silne ovplyvnené tržnými mechanizmami.

Poľnohospodári (najmä západní) dávajú prednosť rýchlemu návratu investícií, a preto sa rozhodujú pre priemyselné farmárčenie, sprevádzané nadmerným používaním umelých hnojív a ďalších chemických prostriedkov. Táto metóda síce zvyšuje produkciu potravín, ale súčasne záporne ovplyvňuje ich kvalitu. A taktiež vytláčajú z trhu tých, ktorí sa snažia pestovať tak ako treba, čo je však samozrejme drahšie a pomalšie, a keď množstvo ľudí nemá dostatok peňazí, uprednostňuje zahraničné lacnejšie produkty, i keď mnohí v kútiku duše dobre vedia, že si vlastne ubližujú.

Aj reklama nás ovplyvňuje k výberu potravín, ktoré so zdravou výživou nemajú nič spoločné.

Vidíme tam výživovo nehodnotné produkty alebo množstvo vitamínových a podobných prostriedkov, ktoré nás podľa nich udržia hádam aj storočných a zdravých. Na propagáciu plnohodnotnej stravy ostáva málo finančných prostriedkov. Namiesto aby štát povzbudzoval poľnohospodárov k produkcii biologicky pestovaných potravín a vynakladal viac peňazí na zdravotnícku osvetu, prenáša zodpovednosť za zdravotný stav populácie na individuálny výber potravy.
 
Musíme sa ďaleko starostlivejšie pozerať na to, čo sa okolo nás deje. Asi si vážime sami seba tak málo, že nám ani nestojí za to dbať na správnu výživu a s láskou a rozumom si všímať to, čo jeme. Oboje potrebujeme, ak chceme zdravo žiť. Bez jedla, ako aj bez lásky umierame, so zle zvoleným jedlom a pochybnou láskou sa nemôžeme rozvíjať.

Vzťah k jedlu

Vzťah k jedlu nemusí byť zrejmý na prvý pohľad, ale môže nám o človeku veľa povedať. Potrava a spôsob, ako jeme, sa odráža v našom postoji k okolitému svetu, k partnerovi, k sexu a duševnému životu. Naše sviatočné dni sa často takmer nelíšia d tých obyčajných. Chuť na prebytok mäsa a sladkostí, na komplikované tučné jedlá sa podobá túžbe po materiálnych bohatstvách tohto sveta. Ešte nikdy si ľudia tak málo neuvedomovali svoju duchovnú dimenziu.

Staroveká múdrosť hovorí, že stravou môžeme ovplyvniť to, ako sa cítime fyzicky, duchovne aj intelektuálne. Ajurvédská medicína napríklad prispôsobuje stravu individuálne typu človeka, telesnej stavbe, chuti, ročnému obdobiu, dennej dobe a veľký význam pripisuje kombinácii potravín – či sú ľahké alebo ťažké, surové alebo tepelne upravené, tekuté alebo pevné, zahrejú či ochladia. Šintoizmus zasa podčiarkuje dôležitosť jednoty s prírodou, kladie dôraz na farbu a vzhľad pokrmov a na úctu, s akou potraviny pestujeme, pripravujeme, podávame a jeme. Makrobiotici odporúčajú vyváženú stravu zahŕňajúcu celozrnné obilniny, strukoviny, semiačka a zeleninu, doplnenú len malým množstvom potravín zo silnej skupiny „jin“ – cukor, alkohol, káva a čaj a silnej „jang“ – mäso, vajcia, syry a soľ.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Expresná kuriérska a donášková služba
Hodinky InTimes sa vyznačujú skvelým dizajnom, ...

1 100.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 100 m2
225 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 280 m2
376.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 47 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Tau Ceti je vzdialená 11,9 svetelného roka od Zeme, čím je vôbec najbližšou samostatnou hviezdou podobnou Slnku. Jedna z jej piatich planét sa navyše nachádza v takzvanej obývateľnej zóne.
pred 6 rokmi
Ide o prvú časť projektu Moruša, na ktorom speváčka spolupracovala s hudobníkmi z Veľkej Británie, Česka a Slovenska.
pred 6 rokmi
Ústava hovorí podľa Figeľa o rovnosti v prístupe k volebnému právu, ale to je ďalej regulované právnymi normami.
pred 6 rokmi
Priekopnícka práca MINI pri vývoji sieťových služieb aj priamo vo vozidle nemá obdobu. MINI predstavuje štyri nové aplikácie, ktoré potvrdzujú jej vedúce postavenie v tejto oblasti.
pred 7 rokmi
Mitsubishi ASX 1.8 DI-D MIVEC 2WD 6MT zdolal trasu Härkingen (Švajčiarsko) – Viedeň – Bazilej – Härkingen so spotrebou iba 3,67 l / 100 km.
pred 7 rokmi
Stále pretrvávajú výrazné rozdiely v platovom ohodnotení žien a mužov
pred 8 rokmi
Grécka mládež chce starším obyvateľom Grécka zabrániť v účasti na parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v krajine 6. mája.
pred 6 rokmi
Očakávaná novinka odštartuje svoju púť už 10. apríla.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT