Citróny posilňujú obranyschopnosť organizmu, pomáhajú ako prevencia pred niektorými bunkovými zmenami vedúcimi napríklad aj k rakovine.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Citrónovníky pochádzajú z Indie a Číny. V súčasnosti sa pestujú v celom Stredomorí, Taliansku, Španielsku, Kalifornii i na Floride. Citrón je tropické ovocie, ktoré sa u nás väčšinou používa k ochuteniu čaju či príprave limonád, však dá sa však využiť aj ako liečivo so zázračnými účinkami, o ktorých málokto skutočne vie. Citróny sú bohatým zdrojom chemických zlúčenín posilňujúcich obranyschopnosť organizmu, pomáhajú ako prevencia pred niektorými bunkovými zmenami vedúcimi napríklad aj k rakovine.
Vitamín C ničí voľné radikály
Vitamín C je silný antioxidant, znižuje hladinu nestabilných molekúl poškodzujúcich bunky, známych ako
voľné radikály a pomáha tak posilňovať srdce. Vedecké štúdie potvrdili, že nízka hladina tohto vitamínu zvyšuje riziko srdcových komplikácií, napríklad aj infarktu. Preto je potrebné hladinu
vitamínu C sledovať a neustále dopĺňať, pretože organizmus si tento vitamín nevie uchovať na dlhšiu dobu.
Protihistamínový zázrak
Organizmus používa
vitamín C k posilneniu imunity organizmu a tvorbe kolagénu, látky, ktorá se podieľa na stavbe spojivového tkaniva a je nápomocná pri hojení najrôznejších poranení.
Vitamin C obsiahnutý v tomto ovocí znižuje hladinu histamínu, látky, ktorá prispieva k slzeniu očí a upchávaniu nosa. Citróny obsahujú kyselinu citrónovú, zlúčeninu znižujúcu vylučovanie vápnika a čiastočne predchádzajúcu vzniku obličkových kameňov. Dva a pol litra vody zo šťavy z jedného väčšieho citróna bez cukru, má rovnaký účinok ako citrátové prípravky.
Vnútorné liečivé účinky
Citróny obsahujú éterické oleje, ktoré okrem rozpúšťania žlčových kameňov, majú antibakteriálne účinky a znižujú aj horúčku. Šťava pôsobí zásadito a neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny soľnej v žalúdku, tým predchádza páleniu záhy. V šalátoch a v nápojoch citrón prečisťuje pečeň a obličky. V neposlednom rade pitie citrónovej šťavy reguluje telesnú hmotnosť, znižuje vysoký krvný tlak a zlepšuje krvný obeh.
Vnútorná citrónová kôra je bohatá na citrín.
Vnútorná citrónová kôra je bohatá na rastlinný
antioxidant citrín, ktorý posilňuje a znižuje bolestivosť stien žíl a vlásočníc. Môže byť účinnou pomocou i prevenciou pred vznikom kŕčových žíl. Ďalej je v ňom obsiahnutá látka
limonén, ktorá vykazuje určité pôsobenie proti rastu nádorov. Vedci zistili, že táto látka výrazne potlačuje rast nádorov, najmä rakoviny prsníka. Zaujímavé je tiež zistenie, že v organizme vyvoláva rozpad estrogénu na slabšiu formu. Zvýšená hladina tohto hormónu je spájaná s vyšším výskytom rakoviny prsníka.
Limonén rovnako posilňuje činnosť pečene.
Vonkajšie liečivé účinky
Liečivé účinky citrónu sa využívajú aj pri vonkajších poraneniach alebo nedostatkoch vo výžive. Pri problémoch krvácajúcich ďasien pomôže potieranie citrónovou šťavou. Podobne potlačí svrbenie pri uhryznutí hmyzom a zmierňuje priebeh pri niektorých typoch akné a ekzémov. Pri záderoch, lámaní a bielych škvrnách na nechtoch výborne pomôže potieranie kúskom citrónu.