Žerušnica horká, Potočnica lekárska, Žerucha siata to sú tri bylinky, ktoré na vás čakajú "u potoka"
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Bylinky nie sú len liečivé rastlinky pestované v záhradkách, ale mnohé z nich nájdeme aj vo voľnej prírode – na lúkach, v lesoch či pri potokoch. Niektoré z nich môžu svojim zjavom pripomínať okrasné rastliny, alebo naopak burinu – pekný kvietok, no žiadny úžitok. To však ani zďaleka nie je prípad Žerušnice horkej...
Žerušnica horká
Žerušnica je asi 15-60 cm vysoká trvalá rastlina s variabilnými listami a bielymi až slabofialovými kvetmi. Rastie od mája do júna na vlhkých, humóznych a kyslých pôdach.
Žerušnicu horkú nájdete práve v bažinách či pri lesných potôčikoch. Prívlastok horká naznačuje aj jej chuť, no nedajte sa odradiť. Natrhajte si listy a dobre umyté ich konzumujte uložené na chlebe či inom pečive. Chuť je mierne horkastá, mierne pálivá, no skutoční gurmáni tieto vlastnosti určite ocenia. Chutná je aj ako prísada do šalátov, či ako súčasť oblohy alebo ako ozdoba jedla. Žerušnica nie je vo svete žiadnou novinkou. V Európe, najmä v Škandinávii ju konzumujú už od pradávna, takže je načase začať aj u nás.
Potočnica lekárska
Veľmi podobná Žerušnici je Potočnica lekárska, je však ešte chutnejšia.
Veľmi podobná Žerušnici je Potočnica lekárska, je však ešte chutnejšia. Starí Egypťania ju považovali za najzdravšiu zeleninu. Má príjemnú, jemne pálivú chuť a vysoký obsah vitamínov C, A a E. Na veľkých plochách bola ešte donedávna pestovaná v okolí Paríža a Erfurtu, vo voľnej prírode rastie naďalej po celej Európe. Do šalátov sa pridávajú najmä mladé výhonky bohaté na horčiny, no aj staršie a väčšie listy. Potočnica sa používa aj na zdobenie jedál, podobne ako známejšia pažítka, kôpor či petržlen.
Žerucha siata
Dá sa pestovať aj v parenisku na záhrade, prípadne doma na parapetnej doske s dostatkom tepla, svetla a vlahy. Pestovanie nie je vôbec náročné, nakoľko Žeruche netreba pôdu, ale postačí je aj chumáč vaty. Stačí zasiať a už o pár dní máte doma „mini zelený trávnik“.
Treťou bylinkou rastúcou pri potoku je pomerne známa Žerucha siata. V domácich podmienkach sa Žerucha najčastejšie pestuje v kelímkoch od jogurtov i na plastových podložkách. Hoci ju mnohí pestujú len na okrasu, najmä pred a počas Veľkej noci, pretože sa do nej kladú rôzne veľkonočné dekorácie, pravdou je, že Žerucha je najmä úžitková rastlina bohatá na horčiny a vitamín C. Má ostrú korenistú chuť a je vhodná do šalátov, na pečivo, do polievok, omáčok i na ozdobu jedál. Známa je najmä tým, že podporuje chuť do jedla a údajne je považovaná aj za afrodiziakum.