Ak vás trápia často zápaly v ústnej dutine, afty... možno si treba pomôcť prírodou. Skorocel obsahuje až 2 % glykosidu aukubínu....
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Ak vás trápia často zápaly v ústnej dutine, afty... možno si treba pomôcť prírodou. Skorocel obsahuje až 2 % glykosidu aukubínu, flavonidy, enzýmy invertín, emulzín, sliz, pektínové látky, triesloviny, saponiny, horčiny a kyselinu askorbovú. Obsahuje aj minerálne látky, predovšetkým kyselinu kremičitú, soli vápnika a draslíka. Semená majú podobné zloženie, niektoré komponenty sú obsiahnuté vo väčšom množstve. Môžeme ho nájsť na dvore, lúčke, pastvine.
Dlhé roky je považovaný za liečivú rastlinu. Má neuveriteľnú schopnosť hojiť rany, používali ho už v antike na zastavenie krvácania, hojenie rán, horúčku a čistenie krvi. Šťava obsiahnutá v tejto bylinke blahodárne pôsobí pri zápaloch sliznice hltanu a dutiny ústnej. Saponiny majú pozitívny vplyv na odkašliavanie.
Obidve tieto vlastnosti sa využívajú pri liečení zápalu horných dýchacích ciest spojených s dráždivým kašľom. Často sa pre zvýraznenie účinku kombinuje skorocel s podbeľom, feniklom, prvosienkou a tymiánom. Skorocel pôsobí povzbudivo na tvorbu žalúdočných štiav, používa sa pri liečení žalúdočných vredov. Semená majú laxatívny účinok.
Zbierame listy pred kvitnutím (máj - august), sušíme riedko rozložené, rýchlo bez obracania dbáme aby nezhnedli pri teplote do 40°C; uskladňujeme dobre uzavreté, chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom.
Z mladých lístkov si môžeme variť jarnú polievku, môžeme z neho pripravovať šaláty, omáčky, plnky do palaciniek, čaj... na problémy v ústnej dutine sa odporúčajú žuť mladé lístky skorocelu.
Z listov si môžeme robiť aj zábal na ranu. Listy skorocelu kopijovitého alebo veľkého sa umyjú, na doske rozvaľkajú na kašu a priložia.
Zápar 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
Doma si môžeme pripraviť liečivý sirup proti kašľu a na odstránenie hlienov. Pripravíme odvar z 30 - 60 g čerstvých skorocelových listov ( na 1 liter vody). Podľa chuti osladíme medom a varíme približne pol hodinu. Pijeme ho hlavne ráno, možno ho však užívať aj počas dňa. Uvoľní dýchacie dutiny a prečistí organizmus. Používa sa aj pri zápaloch močového mechúra, problémoch s obličkami, pri rozšírených cievach, zápaloch v ústnej dutine.
Zo skorocelu sa tiež vyrába výživový doplnok psyllium, ktorý blahodarne vplýva na náš organizmus.
Skorocel je vďačným zdrojom rozpustnej vlákniny, podobný vláknine, ktorá sa nachádza v obilninách typu ovos a jačmeň. Avšak má oveľa vyšší podiel plnohodnotnej vlákniny. Obohacuje sa o bylinnú zložku, ktorá poskytuje nerozpustnú zložku s cieľom prečistiť tráviaci trakt a rýchle vylúčenie toxínov a odpadových látok. Prečisťuje hrubé črevo a zbavuje nás nánosov, ktoré sa v ňom usádzali.