Máte pocit, že vám to občas nepáli, zabúdate alebo si nedokážete zapamätať toľko, čo kedysi? Dosť bolo obáv! Stavte na pamäťovú jednotku – tiamín.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Máte pocit, že vám to občas nepáli, zabúdate alebo si nedokážete zapamätať toľko, čo kedysi? Dosť bolo obáv! Stavte na pamäťovú jednotku – tiamín.
Tiamín alebo vitamín B1 je nazývaný aj psychickým vitamínom. Telo ho nevyhnutne potrebuje pre správne fungovanie pamäte i celého nervového systému. Dôležitý je aj pre srdce a svaly. Ľahko sa môže stať, že ak vo vašej strave dlhodobo chýba, odrazí sa to najmä na vašom psychickom stave. Nielenže začnete zabúdať, prekvapiť vás môžu aj bolesti hlavy, migrény či dokonca depresie. Úplný nedostatok tiamínu spôsobuje chorobu Beri Beri, čo je zápal viacerých periférnych nervov. Prejavuje sa stratou citlivosti, ochrnutia nervov, dýchavičnosťou, rapídnym chudnutím a môže viesť až ku opuchu pečene a zlyhaniu srdca. Beri Beri je u nás zriedkavým ochorením , ostatné prejavy nedostatku vitamínu B1 sa však môžu týkať nás všetkých.
Čo s tým?
Nemusíte hneď utekať do lekárne. Zásoby B1-tky máte aj doma, hoci o tom sami neviete. Jeho bohatými zdrojmi sú totiž strukoviny, sója, slnečnicové semienka , para orechy, mak, špargľa a špenát. Pokiaľ máte radi mäso, môžete sa tešiť – tiamín je obsiahnutý aj v kuracích prsiach a chudej bravčovine. Stačí skonzumovať denne 100 gramov, takže ani diéta nie je prekážkou.
Reakcie tela po konzumácii vitamínu B1 sú skutočne rýchle, pretože upadajúce mentálne schopnosti sa okamžite obnovujú. Následkom je, že sa cítite lepšie, výkonnejšie a istejšie.
Vitamín B1 je dôležitý pri premene sacharidov na energiu, tíši bolesti hlavy aj migrénu, tlmí depresívne stavy a pocity úzkosti a celkovo upokojuje psychiku. Ak máte pred sebou ťažký deň alebo vás trápia obavy, B1 je správnym štartom na zaktivizovanie organizmu.
Jedzte ho ak:
• študujete a pracujete pod stresom
• trápi vás únava
• ste kávičkári alebo holdujete čiernemu čaju
• ste tehotná alebo dojčíte
• užívate hormonálnu antikoncepciu
• holdujete alkoholu
Práve tieto faktory najviac ovplyvňujú hladinu tiamínu v organizme. Hoci jeho nadbytok vo väčšine prípadov nehrozí, lebo telo neprijme viac ako 5 mg, v zriedkavých prípadoch dochádza aj k predávkovaniu, prejavujúcom sa bolesťami hlavy, kŕčmi, slabosťou, alergiami či poruchami srdcového rytmu. Vitamín B1 bol objavený v roku 1897 imunológom Eijkmanom, izolovaný bol však až v roku 1929 aneurín, a to podľa jeho ochrannej funkcie pred zápalmi nervov alebo neuritídami. Pod názvom tiamín ho poznáme od roku 1960.