Minerály sú pre náš organizmus neoceniteľné. Bez nich by sme neboli zdraví, ale pozor, aj ich prebytok má toxické účinky. Preto treba dbať na ...
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Minerály sú pre náš organizmus neoceniteľné. Bez nich by sme neboli zdraví, ale pozor, aj ich prebytok má toxické účinky. Preto treba dbať na vyvážený stav minerálov v našom tele.
Množstvo minerálov je v našom tele vo veľmi malom množstve, preto ich nazývame aj stopové prvky. Stopové prvky v našom tele môžeme rozdeliť do piatich skupín:
1. základné, ktoré sú potrebné pre stavbu tela
2. pravdepodobne základné
3. s neznámou funkciou a relatívne neškodné
4. skracujúce život
5. toxické v malých množstvách a bez priaznivých účinkov.
Pre dobré zdravie je okrem hlavných stopových prvkov potrebných ďalších trinásť. Pravdepodobne ďalších sedem je potrebných pre zdravie. Dvanásť prvkov je jedovatých, dokonca aj v malých koncentráciach. Ostatných 60 prvkov ešte nie je úplne preskúmaných, ale zrejme nie sú pre naše zdravie dôležité.
Medzi najdôležitejšie minerály pre zdravie človeka sa radia:
Vápnik
Je dôležitý pre tvorbu kostí a zubov a reguláciu zrážanlivosti krvi. Reguluje tiež stiahnuteľnosť svalov, funkciu nervov, srdcový rytmus. Jeho nedostatok spôsobuje osteoporózu, lámavosť kostí, svalové kŕče, nespavosť.
Magnézium
Je zložkou kostí, udržiava optimálnu rovnováhu medzi kyslosťou a zásaditosťou krvi a tkanív (pH), reguluje činnosť svalov a funkciu nervov, reguluje základné mastné kyseliny. Jeho nedostatok spôsobuje tetanus, kŕče, maternicové kŕče, vápnikové obličkové kamene, hyperaktivitu, opuchy a vysoký tlak.
Fosfor
Je dôležitý pri tvorbe zubov a kostí, raste tkaniva a regenerácii, viaže sa s mastnými kyselinami a inými lipidmi, je potrebný pre správnu funkciu nervov. Jeho nedostatok môže spôsobiť závraty, slabosť a bolesti kostí.
Chróm
Je dôležitý pri metabolizme glukózy – spolupracuje s inzulínom pri výrobe energie, dôležitý pri metabolizme mastných kyselín a cholesterolu. Jeho nedostatok má za následok zvýšenie cholesterolu a zníženie HDL cholesterolu, vznik koronárnych chorôb a cukrovky.
Železo
Je základnou súčasťou hemoglobínu, myoglobínu a bunkových enzýmov. Jeho nedostatok spôsobuje anémiu, prebytok spôsobuje poškodenie orgánu, tzv. hemochronabátu.
Zinok
Zúčastňuje sa na produkcii tráviacich enzýmov, inzulínu. Je dôležitý pre obranyschopnosť organizmu pri hojení rán, pomáha regulovať krvný tlak. Má úlohu vo funkcii chuti a čuchu. Pomáha redukovať zásoby cholesterolu. Jeho nedostatok má za následok zníženie obranyschopnosti organizmu.
Jód
Je potrebný na formovanie hormónov štítnej žľazy. Uvoľňuje hlien v dýchacích cestách. Jeho nedostatok spôsobuje poruchu štítnej žľazy a jej zväčšenie. Jeho prebytok môže spôsobiť kožné vyrážky a mäknutie ďasien.
Najlepšie zdroje minerálov (a tiež vitamínov ) :
Semená, listová zelenina, ovocie, zemiaky, mlieko, vajcia, čerstvá strava